Едва 10% от жилищата и земеделските земи у нас са застраховани

Застраховки се правят предимно заради ипотечни кредити
12 апр 2023 21:12, Стела Стоянова
27
Едва 10% от жилищата и земеделските земи у нас са застраховани
Снимка БГНЕС

Застраховането на имущество продължава да е на заден план за българите. Това е голям проблем за цялото общество, когато има катастрофични събития. Това съобщават от Асоциацията на българските застрахователи  (АБЗ).

По техни данни у нас само 2% от щетите от наводнения и други природни бедствия се оказват застраховани, докато в Европа средното ниво е десет пъти по-голямо (22%). По неофициални изчисления застрахованите жилища и земеделски имоти в страната са не повече от 10%, предупредиха от АБЗ.

"Катастрофичните събития и икономическите загуби от тях в последните години значително нарастват. В глобален мащаб през 2022 г. те се изчисляват на 284 млрд. долара, което е с над 20% повече от средните суми през предишните 10 години. Значително нарастват- с над 20%, и застрахованите загуби и изплатените обезщетения - до 132 млрд. долара за миналата година. В България обаче при бедствия всички разчитат на помощи от държавата и общините", посочват от АБЗ.

От АБЗ посочват, че единици са били застрахованите имоти в наводнените през миналата година селища в Карловско. Обезщетенията били изплатени много бързо, но заради малкия брой застраховани къщи, ефектът от тази защита останал незабелязан.

Другият проблем са ниските застрахователни суми. За премия от 55 лева един от пострадалите в Карловско получил 40 000 лева. Тези пари няма да му стигнат да вдигне къщата отново, но са много повече от 300-те лева, които дава държавата, посочват застрахователите.

Между 40 и 150 лв. годишно са склонни да заделят българите за застраховка на имуществото, показва проучване на "Моите пари". Тези цени обаче са твърде ниски да покрият погибване на имущество при катастрофични рискове като земетресение и наводнение, посочиха от АБЗ.

От АБЗ отбелязват, че бумът на ипотечните кредити е една от причините за ръста на имуществените застраховки в последните години. Хората обаче трябва много внимателно да се запознаят с условията на тези застраховки, които сключват в банките. Тези застраховки не включват движимото имущество в имота и при пожар например, застрахователят няма да ви възмезди за унищожените мебели, защото не са включени в полицата. Освен това банките обикновено не предлагат да се застрахова реалната стойност на имота, а само частта, която отговаря на кредита.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


27
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
0
 
! Отговори
Някой преди 1 година
Застраховките са легализирана понци схема!
17
0
 
0
 
! Отговори
БПФ преди 1 година
Коментарите са показателни. Гaню си е Гaню. Държавата трябва да спре да плаща обезщетения на такива цъpвули от данъците на хората. Тогава ще се научат да уважават застрахователният бизнес.
16
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По принцип, застраховането е добра идея, и работи в някои случаи. Но в други се намесват огромни, сложни закони, в които има безкрайно много вратички, и много начини да се избегне плащането на обезщетение. И в един безкрайно презастроен град, където няма смисъл да се живее поначало, е тъпо да инвестираш и в застраховка, след като вече си набил едни грешни пари ей така, за принципа.
15
1
 
5
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 година
Аз моите имоти съм ги застраховал, ама и аз не знам защо. Сигурно защото застраховката е много евтина. Но съм убеден, че нищо няма да получа, ако стане пожар примерно. От 9 кладенеца вода ще донесат застрахователите, за да докажат, че не е инцидент и аз съм виновен. И даже да платят нещо ще е след години, след като техните следователи разследват и ще е някаква мижава сумичка. Абе човека взе парите, обеща! Каза: ще видим :)))
14
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Общо взето, който не е застраховал имота си, има по-големи шансове да се възстанови след бедствие. Но това е тук.
13
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вероятно причината е в това, че застрахователните дружества в България са синоним на "мафия", в комбинация с факта, че дори и да има повод да бъде изплатена застраховка, застрахователите намират законен начин да не го правят. В комплект с понятието "мафия", потребителите имат гаранция, че никакви щети няма да им бъдат възстановени никога, и напълно разумно се въздържат от предложението да застраховат имотите си.
12
2
 
4
 
! Отговори
Край преди 1 година
Зстраховането е разпределяне на риска. И сега- държавата задължително застрахова сградите и колите си По закон Тя е толкова голям собственик че нма нужда да разпределя риска. Няма да погинат всичките и згради няма да откраднат всичките и коли. Резултат е че всяка година държвата плаща милиони а получва хиляди от засрахователите. Застраховането е ИЗМАМА
11
0
 
4
 
! Отговори
VladTepes преди 1 година
Останалите ползват безплатна застраховка от Ечмиадзин с практически същото покритие.
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 10....Целият завод Кремиковските работници внасяха доброволно всеки месец по 50 лв. На които им потрябваха по големи суми теглеха и после ги връщаха с минимална лихва от 0, 1 %. Заплатите в Кремиковци бяха едни от най високите в държавата пещарите взимаха по 500 лева останалите не падаха под 400 лева.
9
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз съм вече на 44 и бих си застраховал кларинета, да не падне
8
8
 
3
 
! Отговори
До 8 Анонимен преди 1 година
И в тая взаимоспомагателна каса кой е внасял пари, та накрая само баща ти е построил две къщи?
7
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По времето на бай Тошо баща ми направи две двуетажни къщи на етаж по 100 квадрата Построи ги и обзаведе с пари от взаимоспомагателната каса на завода в който работеше. Сега аз ако река да ги направя тези две къщи няма да ми стигне живота да изплатя заемите. Да ви еа демокрацията да ви еа разстурацията.
6
1
 
4
 
! Отговори
До 4 преди 1 година
90% ли сте вече?
5
1
 
3
 
! Отговори
До Анонимен преди 1 година
Ууууу бе ***. Моят кyyp е много по-голям от твоя кyyp.
4
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нормално, все пак 90% от преживящите в България са изключително простовати и не им достига акъла и образованието да разберат защо трябва да се застрахова. Винаги се мрънка чак след като стане белята и все държавата им е виновна.
3
0
 
0
 
! Отговори
, преди 1 година
,
2
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Някой някога взимал ли си е цялата застрахока или все "има нещо"?
1
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Айде пак с рекламните кампании ...