В 51 общини в България има режим на водата

111 000 души са засегнати от нарушено водоснабдяване
9 авг 2024 17:00, Елка Василева
35
В 51 общини в България има режим на водата
Снимка: архив, БГНЕС

В 51 общини в България има режим на водата или общо в 14 области на страната, съобщи по време на парламентарния контрол служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. По данни на Министерството около 111 хиляди жители са засегнати от нарушено водоснабдяване. По обобщените към началото на май данни режим на водата е въведен частично в 7 града. Засегнатите жители са над 24 хиляди. В 172 населени места също има проблем с водоподаването. Засегнатите жители са 87 180, каза министърът.

Още по темата
Всяка седмица в Министерството се получава информация от ВиК операторите на съответните територии за населени места, в които се налага въвеждане на режим на използването на водата за битово-питейни цели, съобщи министърът.

Сред възможните решения на проблема в краткосрочен план, който е в хоризонта на служебния кабинет, според получените от ВиК операторите мерки, са: проучване и изграждане на нови водоизточници за резервно съхраняване и водоснабдителните системи на съседни населени места, които да бъдат използвани в моменти, когато това се налага. Основното е изграждане на язовири, посочи министърът. Други мерки са реконструкция и подготовка на резервни водоизточници  за пускане в работен режим при възникнала необходимост, реконструкция и рехабилитация на напорни резервоари, водовземни съоръжения, реконструкция и рехабилитация на довеждащи водопроводи.

Министърът посочи, че в периоди на значително засушаване местната власт трябва да ограничи ползването на питейни води за други нужди. Това е неприятна ситуация, която не се приема добре от гражданите, но към настоящия момент това е изход за справяне със засушаването, заяви Коритарова.

По думите й позицията на ведомството е, че управлението на водните ресурси трябва да е водещ приоритет на всички институции. Ние сами не можем да се справим с проблема, необходими са огромни средства за инвестиция в ВиК инфраструктурата, изтъкна Коритарова, като допълни, че става дума не само за довеждаща инфраструктура, но и за изграждане на язовири, на модерни напоителни системи. Тя напомни, че за последните 30 години има само два изградени язовира.

Според Коритарова към настоящия момент най-бързият начин за решаване на ситуацията е използване на Инвестиционната програма за общинските проекти, по която може да бъде рехабилитирана и изградена ВиК инфраструктура в съответните населени места. Визията на Министерството е за глобално решаване на проблема чрез изграждане на нови водоизточници, а именно язовири на територията на страната, подчерта министърът.

В отговор на уточняващ въпрос Коритарова посочи, че е добре общините да приоритизират проектите си, за да може част от средствата, предоставени по Инвестиционната програма на общините, да отиде за възстановяване и рехабилитация на ВиК инфраструктурата. По думите на министъра това ще позволи ресурсите на ведомство да бъдат насочени към израждане на нови водоизточници. Проблемът е всеобхватен, многоинституционален и трябва заедно да намерим начин за решаването му, заяви Коритарова.

Тя съобщи, че дейностите по Плана за възстановяване и устойчивост се изпълняват в срок. Не съм намерила забавяне в процедурите и допълни, че това е другата възможност за реализиране на програма във водния сектор. Но изтъкна, че сред първите задачи на следващия ресорен министър трябва да е изготвянето на дългосрочна стратегия в тази област.

В края на юли в интервю за БТА доц. д-р инж. Галина Димова-Бойкинова от катедра "Водоснабдяване, канализация и пречистване на води" на Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия, съобщи, че по данни към края на седмицата тогава от сайтовете на ВиК операторите в България, над 60 населени места (основно села) с общо население около 40 000 жители са на режим на вода поради недостатъчен капацитет на водоизточниците. Най-голям е броят на селищата в област Шумен, каза тогава доц. д-р инж. Галина Димова-Бойкинова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В соца имаше вода навсякъде и в парковете и по селата , защото имаше отделно промишлена вода за поливане, която вече я няма и даже са изкрадени плочите от каналите по които вървеше Бяха изградени и чешми за минерална вода, а сега са отдадени на концесии на западняците и им плащаш, докато се друсаш, опорковец.
13
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Останала практика от времето на Соца! .... Създавай битови проблеми за хората, за да не ти създават те политически проблеми. /Бай Тошо/
12
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Останала практика от времето на Соца! .... Създавай битови проблеми за хората, за да не ти създавт те политически проблеми. /Бай Тошо/
11
2
 
1
 
! Отговори
Майната Ви преди 1 месец
На българите е важно да няма режим на ракията. Вода не им трябва. В нея има микроби.
10
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
60% загуби по водопреносната мрежа, как може такова разхищение, къде отиват парите от сметките нахората като не се подменят тръби?
9
1
 
8
 
! Отговори
На кого да вярваш? преди 1 месец
40 000 българи на воден режим заради недостатъчен капацитет на водоизточниците, а от друга страна стотици българи си губят къщи заради наводнения!
8
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Мода.Един да го каже накрая-няма нови язовири.Всяко село,всеки град трябва да има язовир.А постоянното изпускане на вода е другия проблем.С очите си го виждам има,няма дъждове,водата тече на поразия.
7
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
То режим ,но Главчев и ПП подариха по 100 милиона на украйнските фашисти ,вън предателите от България
6
5
 
13
 
! Отговори
Бай ви Тодор преди 1 месец
Да ви е честита демокрацията и евроатлантическите ценности
5
0
 
12
 
! Отговори
мак преди 1 месец
А колко общини нямат да речем свястна болница? Грижа за драгия избирател та дрънка. Сега пък държавата има други приоритети и защитава чужди интереси, затова положението в тези общини няма да се промени скоро. Жалка работа.
4
1
 
13
 
! Отговори
поради контролирани преди 1 месец
безнаказани изпускания на язовири по преценка на компетентни бръмбари и калинки няма и земеделия да има
3
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Teя Общини мислят ли да сменят някого в ръководството си? Не мога да си представя , че в някакви градчета с по 1000-2000 жители не знаят от къде идва проблемът им. Как така общински председатели си карат пълни мандати, а в самите общини разруха и безводие? За кметовете ясно когато му дойде времето за избори, но всички тези хрантутници котио са сменяеми по всяко време какво се ослушават? Имат ли нужда градовете от по 3-4 зам. кмета когато живеят общо 500-700 човека в целия град?
2
4
 
10
 
! Отговори
вие си ги избрахте преди 1 месец
общините са 265, всеки ден гласуват пари за украйна и покупка на оръжие на кредит, което ще бъде дарено *** 404 или няма да реши нито един бг проблем
1
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Koй ro e eня, нue nak cu npaвuм uзбopu...