Независимите депутати в парламента - малко права, много проблеми

Те вече са рекорден брой - 38, колкото са и на "Възраждане"
12 юли 2024 14:25, Петър Бойчев
58
Независимите депутати в парламента - малко права, много проблеми
Снимка БГНЕС

Разцепленията и разпадането на парламентарни групи изправи 50-ото Народно събрание пред нови и неочаквани проблеми. Те изникнаха, докато днес в пленарната зала се обсъждаше проектът на новия парламентарен правилник, пише Сега.

Независимите депутати вече са 38, колкото са и на "Възраждане". Те обаче имат доста по-ограничени права в сравнение с техните колеги, които членуват в парламентарни групи. Независимите не могат да бъдат приети в друга група, нито да сформират нова.

25 постоянни парламентарни комисии ще има 50-ото НС, решиха депутатите. Те приеха текстове от проекта на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.

Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси се сливат в една - Комисия по конституционни и правни въпроси.

Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това ще има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.

При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите.

Не беше прието предложението на Георги Свиленски („БСП за България“) Народното събрание задължително да определя места в постоянните комисии за народните представители, нечленуващи в парламентарна група. Остана досегашният текст, че Народното събрание може да определи места в постоянните комисии за депутати, нечленуващи в парламентарна група.

За образуване на парламентарна група са необходими минимум десет депутати, реши още парламентът. Депутатите отхвърлиха предложенията, с които се позволяваше т.нар. парламентарно номадство.

Запазват се текстовете, според които народните представители от парламентарна група, преустановила съществуването си, стават нечленуващи в група и не могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, както и да образуват нова.

Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга парламентарна група.

Народни представители, нечленуващи в парламентарна група, не могат да образуват парламентарни групи, а съществуващи парламентарни групи не могат да се сливат или разделят.

Независимите не могат да предлагат създаването на временни анкетни комисии. Имат изключително малко време за изказвания, което намалява още повече, когато бройката на независимите се увеличава. При изслушвания всички независими заедно имат право да зададат един, единствен въпрос.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че независимите са излъгали избирателите си и затова нямат право на същите възможности, като колегите им, които са останали верни на симпатизантите си.

От "Възраждане"  поискаха депутат, който е напуснал или е изключен от групата си, директно да губи мястото си в парламента, но това не беше одобрено. Залата обаче подкрепи предложението на националистите такива депутати да остават без местата си във временни комисии или подкомисии на Народното събрание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


58
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Видяхте как разпаднаха Величие за една седмица и дори се говори за колко са ги накупили .ДПС уж друга работа , ама май Пеевски развърза кесията .
11
4
 
8
 
! Отговори
баба мара преди 1 месец
второто място на дпс е затова че ние не гласуваме и второ чуждите граждани оттурция които не знаят бълг език не знаят защо са в изб секции и винаги гласуватсъс злоба но не се отказват от бълг документи
10
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А столове ще имат ли или ще стоят прави?
9
1
 
8
 
! Отговори
селянин преди 1 месец
баси жегата у парламенто
8
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И какво точно прави Пеевски за ДПС , дава 100 лева на глас , това ли ?
7
2
 
6
 
! Отговори
аха преди 1 месец
Значи все пак Шишо прекара Ахмедя. Макар и за малко, защото това НС няма да го бъде дълго. Сега тези, дето се пишат турци, няма да могат много-много да парадират от трибуната.
6
0
 
8
 
! Отговори
Е как пък толкова преди 1 месец
бързо се отказаха от партиите, които ги лансираха? Нали изповядват техните "ценности"? Или идеята е била "дай да стана депутат, пък после ще видим". И като са независими и имат проблеми, това отразява ли се на заплатите им?
5
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Избори за Велико народно събрание и нова кръгла маса или евентуално сопите . Не може независимите да ги купуват като животни на конския пазар .Трябва да спрем чалгализирането на политиката изобщо .
4
2
 
8
 
! Отговори
баба мара преди 1 месец
всички независими вън от нс ще си гласуват заплати и коли кои кого заблуждавада се извинят на избирателите си и да се махат от политиката кои ще им вярваповече те нямат повече авторитет в обществото
3
7
 
4
 
! Отговори
Когато не си плащаш преди 1 месец
мюсюлмани виждат какво прави за тях г-н Пеевски. Това, което не e правено 30 г. за тях, през последните месеци е факт. Ако не беше Пеевски нямаше DPS да е втората политическа сила на страната. първия път Пеевски говори за възродителния процес. Само с 6 месеца работа той изведе политическаTa партия на второ място.Bravo . Peevski.
2
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Дупетатите не са в парламента за да имат права, а за да работят на ползу роду както казваше Жорж Ганчев.
1
2
 
6
 
! Отговори
Галя от EmbassyTO преди 1 месец
Мили, разпродажбени, беят като подари дс на т лъатия мисли ли