Димитър Ганев: Не съм оптимист, че бързо ще успеем да се изравним със западните държави

Според него у нас месианство постепенно ерозира
11 сеп 2024 08:40, Нели Христова
62
Димитър Ганев: Не съм оптимист, че бързо ще успеем да се изравним със западните държави
Снимка: БГНЕС

Месианският модел в България ерозира, но не си е тръгнал, защото е дълбоко вкоренен в нашата почва. У нас мислим политиката не през идейни разломи, а през личности.

Проблемът да няма правов ред у нас е, че нямаме традиция с него, докато в западните страни той е факт от векове.

Това заяви в интервю за БГНЕС политологът от социологическа агенция "Тренд" Димитър Ганев, който издава и новата си книга "Българската политическа почва"

"Основната идея на книгата е да покаже, че нито едно от тези събития, на които ставаме свидетели днес, не е само по себе си, а то има своите основания някъде назад в годините. Всяка една реакция на обществото и на политическия елит има своите корени някъде в почвата", сподели политологът.

В изследването си той показва, че тази почва се е формирала бавно през вековете и тя по специфичен начин реагира на големите политически тенденции, които идват отвън и ражда българска реакция, чиято основа се корени някъде назад в миналото. Анализаторът показва и основните характеристики на българската политическа култура. „Идентифицирайки основните от тях, без да претендирам за изчерпателност, можем да открием колко много от днешните събития се обясняват от тях под една или друга форма“, каза той.

Имайки предвид характеристиките на българската политическа култура, Димитър Ганев не е оптимист, че бързо ще успеем да се изравним със западните държави. "Трябва да минат поколения, за да може да се случи определена културна промяна", подчерта политологът и даде пример със съдебната реформа и липсата на върховенство на закона, за която толкова много се говори през последните години.

Според него ако се вгледаме в страните, които ние даваме за пример и към които се стремим, като Великобритания или Германия, там правовата държава съществува от векове. А у нас от едва 35 години, защото периодите преди това едва ли могат да попаднат в категорията правова държава, смята политологът.

"Проблемът е по-дълбок и той е, че нямаме традиции с правовия ред, а държавите, към които се стремим живеят от векове в правов ред. Няма скоро да живеем в държава, в която има върховенство на закона и правов ред, какъвто има в западните държави. Трябва да минат поколения. Можем само да се надяваме да сме в тенденция, т.е. постепенно да изграждаме правов ред и да няма стъпки назад в това отношение", заяви Ганев.

Политологът подчерта, че всички големи събития, които разтърсват страната ни, в крайна сметка идват отвън. Той е съгласен с тезата за "одомашняване на процесите" на един от големите познавачи на Балканите Дияна Мишкова, която цитира в изследването си.

Освобождението на България през 1878 г., попадането в съветската сфера 1944-1947 г., краят на Студената война и падането на комунизма са все събития, които са в резултат на външни процеси за страната ни.

"България не е субект, а е обект на тези процеси. Въпросът е къде е нашата роля в тях, защото ние без съмнение имаме такава. Тя е, че им предаваме локален характер. Когато тези процеси стъпят на наша територия, те преминават през определена трансформация, именно защото те не лягат на голо поле. Те лягат на българската политическа почва и тя придава български характер на всички тези периоди и режими. Да вземем например социализмът. Той идва отвън, но можем ли да кажем, че той е същият като в Полша, Чехословакия, Унгария или СССР. Категорично не. Съвършено ясно се вижда, че той има други характеристики, особено след втората половина на 60-те и 70-те години. Можем ли да кажем, че либералната демокрация у нас е същата, като във Великобритания или Германия. Категорично не. Когато тези различни политически вълни идват в България, лягайки върху българската политическа почва ние ги правим различни, защото у нас има специфична политическа култура", заяви Димитър Ганев.

Една от характеристиките на нашата политическа култура, която има своите исторически основания, е очакването на Месията. "Ние мислим политиката през личности. Винаги в нашата история е имало една личност, която стои отпред и към която общо взето адресираме нашите проблеми и персонализираме властта през нея. Дали ще се казва хан, цар, впоследствие султан, отново цар и генерален секретар – това е история на един човек, който е концентрирал общо взето цялата власт в ръцете си и ние отправяме към него всичките си политически искания и очакваме решения от този човек. Това дава отражение и върху последните 35 години. Когато се разпадна двуполюсният модел, ние отново проявяваме тази характерна за нас черта. Посочваме един, даваме му цялата власт и му казваме да оправи всичките ни проблеми“, каза политологът, имайки предвид месианския модел след 2001 г.

Ганев смята, че това месианство постепенно ерозира, защото кандидатите за нови месии през 2021 г., като Слави Трифонов и след това Кирил Петков и Асен Василев получиха в пъти по-малко подкрепа, отколкото, в началото на модела през 2001 г., когато за цар Симеон ІІ гласуваха над 2 милиона души.

"Посланието на българските граждани тук е следното: ние си взехме урока, явно няма стане така да дадем на един човек властта и той да ни оправи. Затова ви даваме мандат на първа политическа сила, но се договаряте с другите и така ще управлявате. Нашият политически елит не издържа този тест. Нашите политици не успяха да се договорят и да създадат някаква форма на стабилна власт", каза анализаторът.

Според него месианският модел не си е тръгнал от България. "Той не може да си тръгне толкова лесно, трябва да минат още поколения, защото е дълбоко вкоренен в почвата. За разлика от Великобритания, където елитите са се раждали на базата на социални конфликти, на база на противопоставяне между аристокрацията и краля например, у нас не е имало такива процеси. Затова и мислим за политиката през личности, а не през идейни разломи", заяви Димитър Ганев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от Избори 2024
Участието на ДПС на изборите остава под въпрос
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Месианският модел може да си е тръгнал, но нашите политици го искат. Ето и Бойко вече иска мажоритарна система - ходиш, гласуваш и после цялата власт в един човек. Никой не разбира, че за разлика от други държави България е парламентарна република и при нас този, който взима законодателната власт, взима и изпълнителнителната, щот мнозинството в парламента определя всичко!
28
4
 
9
 
! Отговори
Боко ни дърпа назад преди 1 седмица
Докато съществува партия герб няма шанс България да върви напред.
27
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Е как ще се изравним. Тук политиците крадат повече и то безнаказано.
26
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
"Месианският модел" е творба на сценаристите на демокрацията в БГ. Нещо случило се по сценарий няма как да бъде истинско. А пък приказките как трябвало поколения да минат, за да се случило в БГ не знам си какво, лично аз ги слушам отпреди 2000-та година. Просто още тогава на демократите им пречеха все комунистите, "простият" българин от село /дето не разбирал от хубаво/ агентите на ДС /ама си ги дундуркаха/, руснаците /винаги/.
25
2
 
6
 
! Отговори
Ха ха ха преди 1 седмица
изравняване със Запада ? По какво бе,по номерата на обувките ли ? Я се вижте,налазили са телевизиите само агитатори и пропагандатори за масово гласуване,ЗАЩО Е ТОВА ? Страх гони тези корумпирани политици и депутати,че никой не ги иска и днес гоорят само и единствено как трябва да излезем и да им подарим още 4 години на кражби с ИМУНИТЕТ ! Някой от тези политически престъпници обясни ли защо сме първенци по бедност в ЕС ? Някой от тези имунизирани депутати подаде ли оставака за неизпълнено обещан
24
1
 
8
 
! Отговори
Дрт Пъън преди 1 седмица
Димитърчо, тая реч от дядо си ли я преписа. Разтягате ги тия локуми от първия ден на Демокрацията... Как щели сме да станем Швейцария на балканите, как българския народ имал потенциал. Как Още малко... ама ооооще малко и ша цъфнем и ша вържем. Народа гласува за промяна от 10 Ноември 1989....... и НИЩО. аМА ИНАЧЕ СЕ НАГЛЕДАХМЕ НА ДРЪЗКИ КРАЖБИ, НА БЕЗСКРУПУЛНИ ДЪРЖАВНИЦИ, НА ПРОДАЖНИ МЕКЕРЕТА... как пък нямаше един мераклия за власт който да каже "АЗ направих..." ами все, Ще ... ще ... ще...
23
2
 
5
 
! Отговори
Нане преди 1 седмица
Докога на таквиз льохмани, ще им се дава трубуна за изява.... Мозъкът му е закърнял, още при зачеването.... ===)))
22
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Единия откраднал 140 милиона, другия 500 милиона, a пък третия милиард ... бързо ще успеем да се изравним със западните държави.
21
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
до 2 "политолог значи безделник" - Да , ама платен безделник !
20
1
 
8
 
! Отговори
до 8 преди 1 седмица
Защо само Великобритания и Германия? Германия даже доста, доста по-малко от Белгия, Нидерландия, Франция, Испания, Португалия. ...Ние исторически не сме част от този манталитет да се цели завладяване на далечни територии, унищожение на населението там и пълна експлоатация на природните им богатства. НЕ сме и не бива да приемаме такъв манталитет за ПРИЕМЛИВ !!!
19
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
България е спецялната и хитра хубавица, мацката която чака принцът на бял кон да дойде да падне на колене и да я спаси....разбирасе накрая мацката бива измандръсена без деца без закрила
18
5
 
4
 
! Отговори
Дядо Соци преди 1 седмица
След 10-ти ноември имахме големи очаквания. Нали помните ? България , Швейцария на Балканите. Указа се че демокрацията не просто нещо и не е за всички . Живеем в прекрасна държава като даденост , но сме с отровено съзнание.Малко хора се решиха на собствен бизнес а повечето решеха да си карат по стария начин, да разчитат да ги храни партия.Румънците тръгнаха по друг път и резултата се вижда.
17
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Право в Западен ред са въвели само за бедните българи доплащат всичко да стотинка данъци да нямат право на животни европейски изисквания закони разпоредби и всичко до запетая и точка спазено и глоби до унищожаване на човек Това е България и никакви закони за политическата мафия и техните хиляди декари земи замъци палати горски придобивки и още безброй кражби
16
1
 
12
 
! Отговори
Ташунко преди 1 седмица
А защо другите държави от соца: Чехия, Полша, Унгария и др. бързо влязоха в час, а на нас ни трябват векове? За да оправдаваме мизериите и кражбите на нашите "големци". Народа е слаб и с робска психика, псува на маса на чаша ракия и на другия ден всичко си продължава...
15
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Спадът на промишленото производство в страните от ЕС според Марио Драги., първи финансист на ЕС, настоявал за "замразяване на активите на Русия и т.н., е 16% !!!!! Има сериозен спад на промишленоето производство и у нас. По това се мълчи! Каква икономика е възможна без производсдство, без база? Единствено на "управление" , т.е. на данък владичество . ...Даже заводите Фолксваген са застрашени от съществуване, енергията в ЕС е в пъти по-скъпа от САЩ, отделно сптямо Китай, Русия и т. н.
14
1
 
12
 
! Отговори
Прав си преди 1 седмица
Ганев.Разни политолози, социолози,социални антрополози,врачки и баячки лансирате един дълбоко про Ст , злобно -отмъстителен при мат като Борисов за пожарникар, генерал, тенисист, каратист, футболист.Сега сте се заели да лъскате имиджа на Пеевски.Но понеже е видно, че той не се е събличал по екип дори в час по физическо,го правите много умен.Шиши с две мозъчни клетки, три думи в речника, при всичките финансови възможности на майка си е с диплома от "Меката "на българската юридическа мисъл ЮЗУ Бла
13
0
 
10
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 1 седмица
Това е начин на мислене. Роба го сърби гърба за тояги, той неможе да мисли като свободен, той плаче за тартор.
12
8
 
3
 
! Отговори
Накратко преди 1 седмица
500 години не изчезват внезапно! Хората на Запад са се били да си извоюват днешната ситуация - били са се! На българина всичко му е донесено наготово след 15-и век! Свободата от Русия и втори път от нацизма но вече от СССР! Македонците са с повече западна култура от предците си в България, защото кат член на необвързана Югославия ходеха по целия свят свободно, докато българите сърбаха соцкултурата и имаха също предимства! Първо поколение с обувки създаване на някаква индустрия, централизация по
11
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Здравейте, богаташи. Дайте една заплата на Зеленски, и една заплата на Израел, и една заплата на Соломон Паси, и две заплати на Кирчо и Кокорчо, и две заплати на ДПСтата, за да се изравнят поне те със западните държави.
10
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
вече се изравняваме, по заеми