Филмът, който разбуни Вашингтон

Параноични ли са политиците или "30 минути след полунощ" е опасна манипулация?
27 яну 2013 10:30,
33
Филмът, който разбуни Вашингтон
Катрин Бигалоу. Снимка: Reuters

Дългочаканата лента за операцията по елиминирането на Осама бин Ладен през погледа на режисьора Катрин Бигалоу получи редица номинации за "Оскар". "30 минути след полунощ" дори е фаворит за победител в категорията "Най-добър филм".

Това, което различава тази продукция от редица други успешни филми е фактът, че тя е обект на разследване на специална комисия в Конгреса.

Така вместо на снимачната площадка или в съответните си работни кабинети Бигалоу и сценаристът Марк Боал могат да бъдат привикани на разпит и да отговарят на въпросите на членовете на въпросната комисия.

От сп. "Тайм" припомнят, че до даването на показания може да се стигне, тъй като холивудското дуо е получило достъп за разговори с редица висши служители на ЦРУ и Пентагона, който са били преки участници в преследването на терорист №1.

Това не са понрави особено на политическия елит, особено на републиканците. Конгресменът Питър Кинг изрази тревогата си, че предоставеният достъп до тайни на разузнаването може да се окаже опит за изглаждане имиджа на настоящата президентска администрация чрез филма.

Като изключим обвиненията в опит за евтин пиар към демократа Барак Обама и обкръжението му, притесненията на конгресмените не идват само от републиканска страна.

Политиците негодуват, че множеството сцени, в които задържан от ЦРУ терорист е подложен на серия от мъчения, за да издаде Осама бин Ладен, могат да създадат погрешна представа у зрителите – а именно, че мъчения са довели до елиминирането на лидера на "Ал Кайда".

Действително споменатите епизоди от филма са доста брутални и е твърде вероятно да има преувеличаване. Макар че със сигурност в годините след атаките от 11-ти септември редица задържани терористи са били измъчвани, за да разкрият важни оперативни данни.

Проблемът обаче е налице, тъй като изразителността на тези сцени в лентата оставят в сянка изложените и други следи, които спомагат за откриването на Осама. Реално впечатлението е, че мъченията са това, което е довело мисията до успешен край.

А поне официално това е доста далеч от истината. "Тайм" посочва, че 8 месеца преди премиерата на "30 минути след полунощ" специален доклад на сенатска комисия отрича насилствените разпити да имат каквато и да е била роля за локализирането на Осама бин Ладен. Това беше оповестено лично от оглавяващия комисията сенатор-демократ Даян Фейнстийн.

Тя беше категорична в позицията си, защото комисията й цели 3 години разглеждаше под лупа практиките на ЦРУ за мъчения на затворници. Сега същата дама води разследването около срещите между кинаджиите и агентите от разузнаването.

Факт е, че в последните години никой филм за реални исторически събития не е предизвиквал такива крайни реакции както "30 минути след полунощ". И изглежда създателите на лентата не се притесняват от това, дори напротив.

Постерът за филма върви с изречението, че лентата е базирана на "сведения от първа ръка за реалния развой на събитията". В множество интервюта Бигалоу и Боал не пропускат да изтъкнат, че тяхната продукция е нещо като журналистически поглед върху преследването на бин Ладен и че те лично са провели своето разследване по случая.

А подобна трактовка е много далеч от традиционното за Холивуд описание "филмът е базиран на реални събития".

Неслучайно редица критици определят "30 минути след полунош" като изключителен от чисто "филмова" гледна точка, но доста по-слаб погледното от страната на акуратното представяне на реални исторически събития.

Режисьор и сценарист се защитават, че насилствените разпити са неизменна част от войната срещу терора и те са били длъжни да ги покажат. Проблемът обаче е, че "30 минути след полунощ" не е филм за войната срещу терора, а филм за преследването на Осама бин Ладен.

Но в крайна сметка Първата поправка в американската конституция дава правото на всеки да казва, пише и показва каквото сам реши, независимо дали е истина или не. В тази връзка вкарването на въпроса в Конгреса изглежда леко прекалена реакция.

Общественото мнение би било най-коректният съдник. Все пак това е просто един филм...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
4
 
21
 
! Отговори
Тялото преди 11 години
Много са загнили щатите. Официалната позиция на властите е, че са измъчвали хора, но ... не било толкова важно, работели и по-други начини, а филма ги обиждал защото показвал само мъченията.Може би на някой *** тлъст американец кеационист му минават тия номера, но за мен това е нация от заможни варвари.
3
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Има ли още наивници?
2
5
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Те как са си представяли нещата?Хващат някакъв терорист и го питат:" Хайде да ни кажеш къде е Осама и къде ще правите следващите атентати?" И тоя им казва: Готово,бе как не питахте по-рано,тъкмо мислех да ви звънна по телефона :)
1
9
 
53
 
! Отговори
Nerealen преди 11 години
Чисат пропаганда за реднеците! След почти 10г преследване на "най-опасният терорист в света" изведнъж го намират, убиват, кремират и разпръскват праха му в Индийския океан за два дена. Без снимки, без видео, просто ей така. И сега филм за героичните усилия да бъде неутрализиран. А да не забравяме, че той е бил агент на ЦРУ-финансиран и въоръжаван от хамериканците...