Поредният скандал с руски шпиони: Какво знаем за тайните служби на Русия?

България е пряко замесена в един от случаите
25 апр 2021 17:08, Нели Христова
219
Поредният скандал с руски шпиони: Какво знаем за тайните служби на Русия?
Снимка: БГНЕС

2021 е годината на руските тайни служби. За по-малко от пет месеца научихме за четири зрелищни руски тайни операции: в Берлин беше разкрит електротехникът с агентурно, ЩАЗИ-минало Йенс Ф., хванат да продава строителните планове на германския Бундестаг на тайни агенти от руското посолство в Берлин; в България беше разкрита руска шпионска мрежа около бившия шеф във военното разузнаване Илия Илиев; в Италия беше задържан Валтер Биот, капитан на фрегата, за продажба на секретна военна информация; и накрая в Чехия вътрешното министерство идентифицира офицери от руското ГРУ като извършители на експлозията в склад за боеприпаси във Врбетице през 2014 година - същите офицери, стоящи зад отравянето с Новичок първо на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев през 2015, а три години по-късно и на Сергей Скрипал. Българските власти разследват дали ГРУ не стои и зад неразкритите експлозии в оръжейни складове на фирмата на Гебрев "Емко", случили се по същото време.

Не са забравени и отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални през август 2020, кибератаката срещу "Solar Winds" от 2019 и тази срещу Бундестага през 2015 година. Въобще руските тайни служби предизвикаха огромни вълнения. DW изброява шестте поуки, които можем да извлечем от всичките тези скандали:

1. Руските тайни служби се намират във война

Руските тайни служби, и най-вече военното разузнаване ГРУ, се намират в състояние на война. Сирия, Либия, Централна Азия, Кавказ и преди всичко Украйна - в тези райони Русия е във война. Акции като тази във Врбетице или отравянето на Гебрев е трябвало да подпомогнат военния ангажимент на Русия в тези конфликтни райони чрез прикрити специални операции. Те са насочени срещу поддръжниците на военните врагове на Русия. След 2014 година отпадат и всякакви задръжки да се извършват тежки актове на насилие на територии на западните съюзници. Това обаче не означава безразборно убиване - руските тайни служби са във война, но не водят война на тайните служби.

2.  Нищо ново

Тези тайни операции от последните няколко години не са нищо ново: Йенс Ф. в Берлин, Илия Илиев в София, Валтер Биот в Рим - всички тези случаи са класически шпионаж. Новост е само броят на разкритите случаи за сравнително кратко време. Не е новост и това, че руските тайни служби са замесени в дезинформационни кампании: такива е имало и преди - например тази на КГБ и ЩАЗИ от 1980-те години, приписваща на американските военни създаването на СПИН като биологично оръжие. А атентати срещу тайни агенти, преминаващи към чужди служби, или двойни агенти е имало много преди нападенията срещу Александър Литвиненко или Сергей Скрипал: през 1925 година ГРУ отравя в Майнц бившия свой агент Владимир Нестерович, след като той решава да смени работодателя си. Дори и най-новата форма на тайни операции - кибершпионажът не е нищо ново: киберекспертът от американския университет "Джонс Хопкинс" Томас Рид твърди, че кибератаките на тайните служби по същество представляват традиционна шпионска дейност, саботаж и пропаганда, облечени в нова, дигитална форма. А "новата Студена война", чиято фронтова линия сега преминава през Украйна, само съживява старите традиции в това отношение.

3. Разкрити са методите на руските тайни служби

Подробностите около акциите на руските тайни служби разкриват и техните методи. Руските посолства служат за хотспот, откъдето ГРУ и сие задвижват шпионските си мрежи в Германия, България или Италия. Основна движеща сила са парите, а в случая с Германия и България роля играе и това, че участниците имат общо агентурно минало, свързано със социалистическите тайни служби. Когато задачата гласи убийство или саботаж, екипи на междувременно разформированата специална част на ГРУ, известна като 29155, биват командировани в трети страни, откъдето пътуват из цяла Европа, за да изпълнят задачата си. Използването на обиколни маршрути за придвижване, фалшивите самоличности, при които личното име остава същото, а датата и годината на раждане са много близки до истинските, са познати още от съветските тайни служби, както и привилегиите, раздаването на награди и програмите за почивки и грижи за разкритите агенти и техните най-близки. Известен е и арсеналът, който използват руските тайни служби: от отрови като Новичок или полоний, през огнестрелно оръжие, чак до взривни вещества и инсценирани нещастни случаи.

4. Човекът остава в центъра

Русия е една от водещите сили в световния кибершпионаж, но последните акции на тайните служби показват колко важен си остава човешкият фактор. Дори кибершпионажът, както при кибератаката срещу Бундестага през 2015 година, сполучи благодарение на човешка грешка - в случая отварянето на прикачени към мейли файлове. В шпионските истории от Германия, България и Италия пък в центъра стояха подкупени с пари хора. Отново човешки грешки, допуснати от офицери на службите, са виновни за провала или разкриването на тайни операции. Така например офицери от елитната част на ГРУ 29155 са пътували с едни и къщи фалшиви самоличности и фалшифицирани паспорти до Чехия, България и Англия. След атентата срещу Сергей Скрипал през 2018 същите тези офицери изхвърлиха опаковката на отровата в кофа за боклук и така причиниха още една смърт - тази на британския гражданин Даун Стърджис, който стана неволна жертва на атентата срещу Скрипал.

5. Държавната тайна е в криза

Днес, в ерата на социалните медии, видеонаблюдението и тоталната онлайн-комуникация, неща като защитата на личните данни и личната сфера се намират в тежка криза. Но същото важи и за тъмните държавни тайни на службите, когато те извършват убийства. Това показват разследванията на британската платформа Bellingcat. Именно социалните медии, качени снимки в тях, видеозаписи и запаметени в интернет данни за водени разговори или за пътувания позволиха на разследващи журналисти като Елиът Хигинс или Христо Грозев да реконструират важни детайли от действията на офицерите-агенти, вкл. фалшивата им самоличност, маршрутите на движение и водени от тях телефонни разговори. С разкритията си те показаха и още нещо: колко сходна всъщност е дейността на дигиталната разследваща журналистика и на тайните служби: и в двата случая се търси в интернет публична или полупублична информация, възстановяват се комуникации, съставят се профили на движение и се плаща на информатори, за да се стигне до въпросните данни.

6. Демонстрация на сила или знак за слабост?

Руските тайни служби доказаха, че могат да оперират навсякъде в Европа. Бившият директор на британското вътрешно разузнаване МИ5 Джон Сойерс смята, че биват разкривани не повече от 10 процента от операциите на руските тайни служби. И въпреки това не бива да се заслепяваме от този техен успех. Защото в същото време те са и знак за слабост. Но не само заради многото им оперативни провали. Това, че отново и отново тези операции се извършват от едни и същи офицери, показва, че службите разполагат с ограничени ресурси. А опитите чрез трети страни да се набавят информации за планове на САЩ и НАТО, което е много трудоемко, скъпо и рисково начинание, говорят също и за слабости на Вашингтон и Брюксел. Освен това загубата на политическа репутация и санкциите ни дават основание да се съмняваме в успешната равносметка на тези операции на руските тайни служби.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
118
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До КЛ"При терористите в Сирия беше открито оръжие родно производство."И това кой го каза една лъжлива агенция ТАСС на която не може да се вярва на нито една нейна дума.
117
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Светът помни и общия Германо-съветски парад на победата на 22.09.1939 година с който отбелязаха голямата си обща победа над Полша".Ми що Англия и Франция не обявиха война на СССР за нахлуване в Полша, ами точно по същата причина обявиха война на Германия?
116
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чехия се присъедини доброволно като територия към Германия средата на 30те. Сталин сключи договор за ненападение с Хитлер последен, след Мюнхенското спиразумение при което всички се бяха изредили да се подписват приятели на Хитлер.
115
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До КЛУкрайна никога не е била район в който да има някаква забрана за търговия с оръжие. Сега се опитвате всячески да оправдавате агресора и терорист Русия, но няма да ви мине номера.
114
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия е като Нигерия само че със сняг.
113
3
 
4
 
! Отговори
КЛ преди 3 години
Бих искал да разбера и истината за ролята на родните търговци на оръжие в цялата история.Продавали са оръжие на страна, където има военен конфликт с неясни параметри. А и за какво им е на украинците съветско оръжие. Имат си достатъчно.При терористите в Сирия беше открито оръжие родно производство. Държавата къде спи. Ситуацията смърди.Стига са ни натискали да заемаме позиция.Пак сме окаляни до ушите в мръсни сделки.
112
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако бяхме построили Южен Поток сега България щеше да е ключов енергиен играч в ЕС. Още повече при сега при covid кризата щяхме да станем незаобиколим фактор в ЕС, все едно кой управлява и печели изборите. Вместо това българите предпочетоха да са васали на САЩ и Брюксел и да изпълняват жалката роля на куче което лае срещу Русия. За кучeтата - кучeшка съдба.
111
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
С американците българите не само са по гол ***, но и наведени с разтворени бузки.
110
0
 
7
 
! Отговори
"Франс прес&quo преди 3 години
САЩ ОБЯВИХА ПРЕДИ ГОДИНА БЕЗПРЕЦЕДЕНТНИ САНКЦИИ СРЕЩУ МЕЖДУНАРОДНАТА СЪДЕБНА ИНСТИТУЦИЯ В ХАГА И ВСЕКИ КОИТО Е ОТГОВОРЕН ЗА ЕВЕНТУАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ СРЕЩУ АМЕРИКАНСКИ ВОЕННИ В АФГАНИСТАН РИЧАРД ДИКЕР ОТ" ХЮМАН РАЙТС УОЧ "РАЗКРИТИКУВА САНКЦИИТЕ ЗАЩОТО ТЕ ПРИКРИВАТ ЗАШЕМЕТЯВАЩИ ВОЕННИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ. НЕНАКАЗАНИ НО ВСЕ ПАК С ПОДВИТА ОПАШКA АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЕННИ ПОДПИСВАТ СПОРАЗУМЕНИЕ С ТАЛИБАНИТЕ. ДА СЕ ИЗТЕГЛЯТ ОТ АФГАНИСТАН
109
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Богати смеА ти кво искаш да дойдат руснаците и да те оставят по гол *** ли?
108
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Немецът посещава публичния дом като клиент, турчинът като чистач да чисти, чехът отива в публичния дом да се види с жена си.
107
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Чехия доброволно се присъедини 30те години към хитлеристка Германия. Тогава се слагаха на Хитлер, сега се слагат на Вашингтон. А когато Русия изгони дипломатите им ореваха цяла Европа, но никой не откликна на призива им за солидарност освен пуделчетата от Естония и Полша.
106
4
 
12
 
! Отговори
Богати сме преди 3 години
По телевизия Алфа казаха,че в средата на май в България идват за учения30000американски войници с пълно оборудване.Финансирането за учението го правим ние.Разходите ще бъдат поети от българска страна.Решено е 2018г
105
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Обявявайки новата военна доктрина на Русия, началникът на Генерални щаб на армията заяви, че никога повече след 22 юни 1941 година Русия няма да води война на собствена територия.
104
7
 
3
 
! Отговори
До 121 преди 3 години
Чехия има по- голям БВП от руската федерация с 22 републики пълен срам за Путина!
103
3
 
5
 
! Отговори
Владимир Путин преди 3 години
"За какво ни е свят без Русия"?
102
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Цола Драгойчева Всеки опит за обратното, завършва като победен
101
6
 
4
 
! Отговори
Цола Драгойчева преди 3 години
Всеки опит за величие на Русия винаги завършва с опашки за хляб!!!
100
5
 
8
 
! Отговори
Плюсове и минуси преди 3 години
Руските служби допуснаха големи провали през последните години. На първо място, те проспаха организирането на държавния преврат в Украйна през 2014 г. Фактът, че САЩ решиха да повторят операцията в Беларус, като плановете им включваха и убийство на президента Лукашенко, показва ниското им мнение за възможностите за отпор на службите на врага. Все пак, руските служби постигнаха и един безспорен успех: те провалиха опита на Запада да прехвърли върху Русия отговорността за пандемията от Ковид-19.
99
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
България се държи все едно че освен отравянето на Гебрев, което го разбрахме едва след отравянето на Скрипал, няма нищо друго което руските терористи да си извършили у нас. Колкото и да мълчат гузно нашите служби и прокуратура има 5 взрива със седемнадесет загинали през периода февр. 2014 април 2015. Тогава прокурора Цацаров отказа да разследва версията тероризъм и всичко беше представено като нещастни случаи. Дори Цацаров отиде при Чайка в Русия да му докладва че е замазал всичко по случая.