Русия изведнъж се отказа от последния си съюзник в Южен Кавказ

Пустите улици в Нагорни Карабах са трагедия за Армения
29 сеп 2023 18:30, Елка Василева
155
Русия изведнъж се отказа от последния си съюзник в Южен Кавказ
Снимка: БГНЕС

"Нагорни Карабах: краят на един анклав, роден от разпадането на СССР", гласи заглавие на френския в. "Монд".

"Капитулирайки пред ударите на Баку, самопровъзгласилата се Република Нагорни Карабах обяви вчера, че се саморазпуска. След като въоръжаваше и подхранваше гордостта на арменците, Русия изведнъж се отказа от последния си съюзник в Южен Кавказ", пише изданието в резюме на ситуацията в сепаратисткия регион, завзет от Азербайджан при светкавичната му офанзива.

Още по темата
Самопроповъзгласената република се саморазпусна вчера след 32-годишно съществуване. Баку установи суверенитета си над цял Азербайджан със сила, но и с дипломатически средства, възползвайки се от политическите грешки на своя противник. Падането на самопровъзгласилата се Република Нагорни Карабах, чиято легитимност не беше призната от нито една страна по света, дори от съседна Армения, сложи трагичен край на една глава от арменската история, отбелязва вестникът.

Отказвайки да бъдат насилствено "реинтегрирани" като малцинство без никаква форма на автономия или надеждна гаранция за сигурност, за три дни регионът беше напуснат от над половината арменско население, бягащо от настъплението на азербайджанските сили. Решение, което показва, че 2000-те руски миротворци явно не са успели да запазят доверието на арменското цивилно население, отбелязва френското издание. Уплашени от пристигането на азербайджанците, 120-те хиляди жители на анклава са убедени, че никога няма да могат да живеят заедно със своите врагове въпреки "мирната реинтеграция", обещана от азербайджанския президент Илхам Алиев.

Арменският премиер Никол Пашинян обаче определи ситуацията като "етническо прочистване", а враждебността между двата народа е в разгара си след деветмесечната блокада, наложена от Баку, и тежките боеве на 19 и 20 септември. За разлика от 2020 г. Пашинян не изпрати в Нагорни Карабах националните въоръжени сили в помощ на етническите арменци. В Армения мнозина смятат, че той е пожертвал сепаратисткия регион, за да спаси собствената си страна, посочва "Монд".

Арменците "губят родината си", което е тежък удар за руското влияние по света, гласи заглавие на британското издание "Файненшъл таймс". Пустите улици на главния град Степанакерт са трагедия за Армения, за която планинският регион има важно историческо значение.

Борбата за Нагорни Карабах беше един от най-ожесточените териториални спорове, породени от разпадането на Съветския съюз, като беше от решаващо значение за региона в продължение на десетилетия. Конфликтът на територията, която беше международно призната за азербайджанска, стана известна като учебникарски пример за "замразен" конфликт, който позволяваше на Русия да продължи да играе ролята на посредник в съседни страни.

Но докато Армения се съвзема от събитията през изминалата седмица, влиянието на Москва върху Ереван изглежда непоправимо отслабено. Дълго време Москва се възприемаше като ключов съюзник и гарант за сигурността на страната и арменците очакваха от нея да защити статуквото и да предотврати присъединяването на Нагорни Карабах към Азербайджан. Но миналата седмица премиерът Пашинян публично разкритикува Русия и постави под въпрос работата на 2000-те руски войници, които са разположени в Нагорни Карабах от 2020 г. насам, за да поддържат мира.

Пашинян заяви пред арменците, че "системите за сигурност и съюзниците, на които разчитаме от много години", са "неефективни" и че "инструментите на арменско-руското стратегическо партньорство" "не са достатъчни, за да гарантират външната сигурност на Армения".

Това бележи историческа промяна във външната политика на страната, а за Москва - загуба на един от най-старите ѝ съюзници. "Убедени сме, че арменското ръководство прави огромна грешка", заяви Кремъл.

"Когато в Ереван избухнаха протести заради загубата на Карабах, някои арменци изразиха опасенията си, че Русия може да подкрепи демонстрациите, за да окаже натиск върху Пашинян или дори да го свали от власт - твърдение, което Москва бързо отрече. Но разсеяна от изтощителната си война в Украйна, Русия едва ли ще се намеси, както е известно, че прави, когато страните се отдалечават от нейната орбита, отбелязва Ричард Гирагосян, директор на Центъра за регионални изследвания, мозъчен тръст в Ереван, цитиран от "Файненшъл таймс".

"Армения е в неизвестността след падането на Нагорни Карабах", гласи заглавието на френския в. "Кроа", който посочва, че политическата криза, предизвикана от падането на Нагорни Карабах, изглежда е останала на заден план, докато страната е изправена пред хуманитарна криза вследствие на пристигането на десетки хиляди бежанци.

Голяма неизвестна в това уравнение е какво въздействие ще окаже върху арменската политическа култура пристигането на десетки хиляди бежанци, много от които се чувстват изоставени или дори предадени, подчертава в. "Кроа". Падането на Нагорни Карабах, освен края на една епоха за Армения води и до нови рискове за нейния суверенитет, тъй като Баку сега настоява за създаването на коридор през Армения, който да свърже Азербайджан с неговия ексклав Нахичеван, граничещ с Турция, Армения и Иран.

Азербайджан не иска масово напускане на етническите арменци от Нагорни Карабах и не подтиква никого да напусне региона, подчертава ирландският в. "Айриш таймс", като цитира Елин Сюлейманов, посланик на Баку във Великобритания.

Азербайджан още не е имал възможност да докаже искрения си ангажимент да гарантира сигурни и по-добри условия за живот на етническите арменци, които решат да останат в региона, подчерта той. Рано следобед в четвъртък Нагорни Карабах беше напуснат от 70 500 души, при население, оценявано на 120 000.

Много от напускащите заявиха, че се страхуват от преследване и етническо прочистване от страна на Азербайджан. Някои критици смятат, че изселването показва колко малко доверие изпитват много арменци към азербайджанските обещания и е желано от Баку, тъй като ще улесни заселването на района с азербайджанци, отбелязва вестникът. Сюлейманов отправи в социалните медии призив към етническите арменци да останат и да бъдат част от многоетнически Азербайджан. Той подчерта, че разбира защо много мирни граждани са уплашени, но тези, които останат, ще могат да се възползват от планираните инфраструктурни и възстановителни проекти.

Посланикът във Великобритания отхвърли и опасенията, че Баку може да разруши арменските църкви и манастири и подчерта, че неговата страна няма "никакви причини" да разрушава исторически паметници, посочва в. "Айриш таймс".
(БТА, Асен Георгиев)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
114
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Статията....Какво има Армения да се "откъсва" от Русия? Това да не е Беларус.
113
2
 
2
 
! Отговори
Кравар Евроатлантик преди 7 месеца
Ще пуснат ли Жужи по РТ да пресмята колко минути лети САРМАТА до Баку? Или тоя *** го показват само за НАТО.
112
4
 
8
 
! Отговори
Статията.... преди 7 месеца
...спокойно пропуска факта, че в последните няколко години Пашинян и останалите арменски политици около него упорито работиха за да откъснат Армения от Русия. Е, сега руснаците уважиха желанието на арменската политическа класа. Честито на арменците, постигнаха своето ;)
111
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Мисля, че е време и Грузия и Молдова да си вземат своето.
110
9
 
6
 
! Отговори
До 134 преди 7 месеца
Дебиуе не подлежащ на лечение, "Незаконни Луганска и Донецка Република" няма, има демократични избори или ти вече не си за волята на народа а само за тази на твойте западни господари които освен, че те опппъват всеки ден, те карат да пъшкаш с изплезен език докато плащаш ипотеки за дом, кола, гориво и храна? :))))
109
0
 
8
 
! Отговори
До Сата Нато преди 7 месеца
Объркан си.... но надявам се да се оправиш.... ем плюеш по западната ***, ем плюеш по Православните Арменци които гледаха Русия само в очите преди Руските интереси да си изиграят ролята.
108
10
 
5
 
! Отговори
Сата НАТО преди 7 месеца
Половината от емигриращите арменци са свързани с бившите служби на Нагорни Карабах и са вършили с винства срещу азерите, другата половина бяга организирано, за да създават впечатлението, че някой ги прочиства етнически. Те нямат друга игра, освен сега да го играят жертви. След като 30 години обслужваха Москва и катастрофираха.
107
1
 
12
 
! Отговори
Bormann преди 7 месеца
За жалост на Арменците, Русия няма файда от тях а от Азерите има. Нали се сещате, че нуждите на цяла Европа не могат да бъдат задоволени от Азерски газ а от Руски могат. В тва е цялата игра тук. Европа продължава да купува Руски газ с етикет "произведено в Азербайджан". Политиците го знаят защото бизнеса си е бизнес. Защо мислите има газпровод между Русия и Азербайджан? Да не би едните да купуват газ от другите за вътрешно потребление?? :))))
106
1
 
3
 
! Отговори
дфгдфг преди 7 месеца
Аве Мъ.....рсолата къде ...сега ша спре ли да купува азерски газ..
105
4
 
5
 
! Отговори
Хххх преди 7 месеца
*** статия...руските и турските миротворци всъщност си свършиха работата...не позволиха на Азербайджан да се разправи със сепаратистите....цялата патърдия мина почти без жертви...
104
0
 
7
 
! Отговори
Хххх преди 7 месеца
Русия никога не е въоръжавала Армения..това да не Ви е СССР...Армения си е купувала оръжие от Руската федерация...имаш пари купуваш....нямаш пари не купуваш...всички държави в света и ООН признават Нагорни Карабах за част от територията на Азербайджан....все едно Кърджали да обяви република на българските турци....както има анклави на азербайджжан в Армения така има и наклави на Армения в Азербайджан..
103
6
 
4
 
! Отговори
Ура друзя! преди 7 месеца
Расиюшка има само локално влияние в източна украйна. Засега.
102
8
 
8
 
! Отговори
Do 127 преди 7 месеца
Е, дойдохме си на дума или какво разбира руския мозък под думата "съюзник". Очевидно нищо , което заслужава уважение и почтенно отношение. Нещо което ползваш и хвърляш или спазаряваш за бутилка водка, ако не си на кеф или много ти си пие. Ближете им бутушите и им носете вода от Марсовите кладенци..
101
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
То пък Армения е един съюзник!!Население от 3млн., колкото квартал на Москва, а територия 4 пъти по-малка от България, без граница с Русия вклинена между Иран и Турция. И какво Русия трябва да си смрази отношенията с Турция зарди територия окупирана от Армения и непризната за арменска от целият свят.
100
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
До Сандо, казал "ние може да сме следващите, които да се разделят с територии... Сандо, кои са тези преди нас? Не споменавай Армения, защото те не могат да се разделят с азербайджанска територия. Какво е искала Армения, какво е искала освободителката Русия, няма нищо общо с международното право.
99
6
 
6
 
! Отговори
До Сандо преди 7 месеца
Сандо - стига говори глупотевини, Армения отиде с Америка когато всичко вече беше загубено и видя , че полза от Русия няма никаква. Това е все едно да кажеш , че България е загубила Северна Добружда или Пиротско, подарени от Русия на съседите , защото 10 години по-късно Стамболов е отишъл с Германия. То големи руски наказания бе, чак със задна дата..
98
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Другарю 121, нали не си мислите, че ФРусия ще ни защити, при евентуалния апокалипсис, който сте описали?
97
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Нищо странно. Разпада на една отживяла империя
96
19
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Интересно и трагично ще стане след като малка България плюе по Русия, ако добрите ни съседки (Турция, Гърция, Сърбия, Румъния) грабнат парче от нас кой ще ни защитава? Демократите ФАЩ мълчат сега като 100000 арменци са бежанци за последните 10 дни.
95
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Нито един арменски войник не отиде да се бие в Нагорни Карабах. Армията им беше изцяло местни доброволци. Защо тъпата авторка на статията очаква чужди (руски) войници да се бият и умират за тях?