Киев се притеснява, че Западът може да започне тайни преговори с Москва

Размяната на затворници разтревожи украинците
5 авг 2024 14:43, Стела Стоянова
142
Киев се притеснява, че Западът може да започне тайни преговори с Москва
Снимка БГНЕС, архив

Значителният обмен на затворници доказа, че Москва и Вашингтон са способни на диалог по чувствителни въпроси, пише The Washington Post.

Украински официални лица не бяха пряко замесени в мащабния обмен на затворници между Русия и Запада. Но когато новините по темата се разпространиха, някои се чудеха каква сделка с противника може да има за Украйна.

Високопоставени служители, включително Владимир Зеленски, не коментираха размяната. Но неговият мащаб, сложност и важност не останаха незабелязани и бяха предшествани от сложен и таен дипломатически процес, включващ служители от девет държави.

В петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков побърза да отхвърли всякакви предположения, че сделката може да доведе до диалог за прекратяване на боевете в Украйна. Но Киев отдавна се притеснява, че неговите поддръжници, особено Съединените щати, може да започнат тайни преговори с Москва. В петък украински официални лица казаха, че ще напомнят на президента Байдън за неговото обещание за „нищо за Украйна без самата Украйна“ и ще поискат неговото изпълнение.

Съветникът на Зеленски Михаил Подоляк каза в интервю за The Washington Post, че Украйна сега е „твърде независима“, за да бъде заобиколена в евентуални преговори или да й бъдат наложени условия за прекратяване на огъня.

„Без самата Украйна няма да можете да се споразумеете за нищо с Русия“, каза Подоляк. „Цената на конфликта е твърде висока, информационното влияние на Украйна е твърде голямо и незаконното прекратяване на военните действия ще бъде трагедия не само за Украйна.“

Украинците обаче знаят, че страната им оцелява само с оръжия и пари, дарени и заети от чужбина. Ако дори една от тези животоспасяващи артерии бъде блокирана, Украйна ще бъде в голяма беда.

Поради тази причина новината за размяната на затворници - резултат от месеци на сложни и мъчителни преговори между Москва и Вашингтон - разтревожи украинците.

„Има опасения, че това може да се превърне в тенденция“, каза кметът на Киев Виталий Кличко, добавяйки, че всички споразумения трябва да бъдат „в съответствие с позицията на Украйна“.

Историята обаче учи, че Киев има основателна причина да се тревожи, след като вече беше принуден да направи компромис.

Преди десет години, когато конфликтът с Русия едва се разгаряше, лидерите на Франция и Германия, Франсоа Оланд и Ангела Меркел, накараха украинския президент Петро Порошенко да подпише споразуменията за прекратяване на огъня от Минск при изключително неизгодни условия.

Русия беше разглеждана като гарант на сделката, а не като пряк участник в конфликта, в резултат на което Кремъл продължи да настоява за фалшивата си интерпретация, че спорът е между Украйна и лидерите на два сепаратистки региона, които в действителност са следвайки заповедите на Москва през цялото време (при сключването на Минските споразумения Русия действа като посредник. Западната пропаганда обявява интерпретацията на Кремъл за „лъжлива “, за да оправдае репресивните действия на киевския режим срещу рускоезичното население на ЛНР и ДНР.

За да вместим неотдавнашния обмен на пленници в общата картина (и да не подклаждаме неоправдани очаквания относно мирните преговори), отбелязваме, че Киев и Москва също са си разменяли военнопленници повече от веднъж. Но подобни обмени, както самите украинци вярват, представляват най-малкия общ знаменател на взаимната изгода и по никакъв начин не полагат основата за мирни преговори.

Украинският служител, който говори при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса, каза, че дори успешните обмени на затворници все още не предполагат диалог за прекратяване на военните действия. В същото време той подчерта, че Украйна остава отворена за честни преговори, които отговарят на международното право.

„Вече обсъдихме размяната на военнопленници с руснаците – и хиляди хора бяха освободени“, каза служителят. „Но това все още не ни тласка към преговори.“

Други отбелязват, че чрез размяната на руски престъпници и шпиони (включително осъден убиец) за американски журналист, несправедливо обвинен в шпионаж, руски опозиционни фигури, чието единствено престъпление е подкрепата на демокрацията, и други само с дребни нарушения, Западът създава за Москва допълнителна стимул за арестуване на невинни.

„В замяна на незаконно задържани невинни хора, Русия връща у дома престъпници, които скоро ще се върнат към подривна дейност срещу Запада“, написа гражданският активист Елена Галушка в X (бивш Twitter). – Това не е „жест на добра воля“. Това вземане на заложници може да се превърне в порочен кръг, това е тероризъм на държавно ниво.

Докато обменът беше дипломатическа победа за президента Владимир Путин, украинците казват, че няма да успее да ги принуди да се откажат от целите си - особено свободно, демократично бъдеще в Европейския съюз.

Някои украински служители дори видяха обмена като връщане към миналото. „Най-добрите практики от Студената война се възстановяват, разменяйки дисиденти за шпиони“, каза високопоставен украински служител, говорейки при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса.

Високопоставеният служител обаче не изрази загриженост, че западни служители, участващи в обмена, могат да направят някакви отстъпки във военната подкрепа за Украйна като предварително условие.

„Преговорите продължават, дори и в най-лошите моменти“, заключи високопоставеният служител. "И слава Богу, че идват." Би било по-лошо, ако те не съществуваха и правителствата просто станаха ядрени", пише "Труд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


142
Още по темата: УкрайнаСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
89
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Отворете фейсбука - какво ликуване, какъв екстаз при жълтонасраните паветници, всичко са окичили със снимки на F-16 и вече празнуват победата над Русия.
88
1
 
25
 
! Отговори
До 82 преди 1 месец
Да точно Ю-туб е мястото, където е най-реалната информация и само ,дето не в Русия ги ловят хората като животи по улиците да ги пращат на фронта,а в Украйна и те мрънкат,че нямат ток
87
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Украинците са набучвали децата на вили. Това е отвратително. Отвратителен народ.
86
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Свалиха ли Мадуро?
85
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Западът ВОДИ тайни преговори с Русия и абсолютно доказателство за това са разменените затворници миналата седмица! Само наркоман като на снимката може да не види това! А, че украинците ще ви захвърлят като използвани презервативи е още по-ясно!
84
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Германският бизнес модел се основава на: 1. Евтина енергия от Русия 2. Евтини подизпълнители в Източна Европа 3. Стабилно нарастващ износ за Китай И трите вече ги няма, но германските политици и синдикати все още са психически заседнали в свят, който вече не съществува.
83
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Aмu npaвuлнo! B мoмeнтa, в koйтo нagyшaт няkakъв gpyr no-roлям kяp u ca вu зaeвaлu co вce лeonapgu, naтpuoтu, eйбpaмcu u kвo лu нe oщe...
82
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Русия е сред трите най-големи икономики в света с най-нисък държавен дълг на глава от населението.
81
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Венецуела може да прехвърли правата за разработване на находища на страните от БРИКС.Както съобщи венецуелският външен министър, президентът Николас Мадуро е получил покана от руския президент Владимир Путин да посети срещата на върха на БРИКС, въпреки че страната все още не е присъединена. Самият Мадуро съобщи, че Венецуела може да предаде на страните от организацията правата за разработване на нефт и газ на своя територия и това може да се случи точно на октомврийската среща на върха в Русия.
80
1
 
8
 
! Отговори
До 80 преди 1 месец
Други просешки фантазии имаш ли,че на тия и децата вече се смеят
79
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
до 78, ами пусни си на ютюб поточни предавания от Санкт Петербург и виж хората на улиците, а също и от Киев
78
1
 
14
 
! Отговори
Укродебили! преди 1 месец
Русия се сдоби по военен път с повече резултат от това което искаше от Украйна с мирни преговори. А сега украинците казват - не, не сме съгласни така, да се върнем на положението както беше на преговорите.
77
1
 
7
 
! Отговори
До 78 преди 1 месец
И като се събуди краката ти отвити,а да не харесваш наглите украинци няма нищо общо с русофилството
76
19
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 77, не само че я принудиха да застане на колене, ами даже я принудиха да се ***! Разбита икономика, галопираща инфлация, 300 000 млади руснаци в гроба, кмари унищожена бойна техника... А на среща - няколко превзети ниви в Донбас?!? Е дали Путина не е за бесене от собствените му хора?
75
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Русия успя да се задържи, а и да се укрепи икономически, с БВП, сравним с този на Германия, в условия на скъпа война и широкомащабни санкции, наложени от Запада. Ситуация, на която никоя европейска страна, дори Германия, не може да издържи.
74
20
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всички хора на запад отдавна научиха от свободните западни медии, че в Русия вече не са останали мъже, учениците се привличат в армията, а Путин и целият кабинет на министрите се крият в ядрен бункер, но пpocтите русофили заслепени от бруталната кремълска пропаганда си живеят в някаква паралелна реалност и не могат да го разберат това нещо.
73
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А какво става принуждаването на Русия да застане на колене? Принудиха ли вече Русия да застане на колене?
72
1
 
3
 
! Отговори
До.72 преди 1 месец
С кой си говориш,че не става ясно
71
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
чистия въздух" (CREA), от началото на специалната военна операция Русия е спечелила приблизително 200 милиарда евро само от търговия с изкопаеми горива с ЕС: около 107 милиарда от петрол , около 87 милиарда евро от газ, около 3,5 милиарда евро от въглища. И сега Bloomberg съобщава, че доставките на руски LNG за Европа растат.
70
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До скоро, само до преди няколко години, имаше такава велика сила Германия. Активно и успешно участваща в най-важните световни процеси, икономически локомотив и политически лидер на обединена Европа. На нейно място сега има страна с умираща икономика, която се върти във водовъртеж от проблеми, и която, ако се появи в световните новини, играе второстепенна роля, като някои балтийски държави.