Киев се притеснява, че Западът може да започне тайни преговори с Москва

Размяната на затворници разтревожи украинците
5 авг 2024 14:43, Стела Стоянова
142
Киев се притеснява, че Западът може да започне тайни преговори с Москва
Снимка БГНЕС, архив

Значителният обмен на затворници доказа, че Москва и Вашингтон са способни на диалог по чувствителни въпроси, пише The Washington Post.

Украински официални лица не бяха пряко замесени в мащабния обмен на затворници между Русия и Запада. Но когато новините по темата се разпространиха, някои се чудеха каква сделка с противника може да има за Украйна.

Високопоставени служители, включително Владимир Зеленски, не коментираха размяната. Но неговият мащаб, сложност и важност не останаха незабелязани и бяха предшествани от сложен и таен дипломатически процес, включващ служители от девет държави.

В петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков побърза да отхвърли всякакви предположения, че сделката може да доведе до диалог за прекратяване на боевете в Украйна. Но Киев отдавна се притеснява, че неговите поддръжници, особено Съединените щати, може да започнат тайни преговори с Москва. В петък украински официални лица казаха, че ще напомнят на президента Байдън за неговото обещание за „нищо за Украйна без самата Украйна“ и ще поискат неговото изпълнение.

Съветникът на Зеленски Михаил Подоляк каза в интервю за The Washington Post, че Украйна сега е „твърде независима“, за да бъде заобиколена в евентуални преговори или да й бъдат наложени условия за прекратяване на огъня.

„Без самата Украйна няма да можете да се споразумеете за нищо с Русия“, каза Подоляк. „Цената на конфликта е твърде висока, информационното влияние на Украйна е твърде голямо и незаконното прекратяване на военните действия ще бъде трагедия не само за Украйна.“

Украинците обаче знаят, че страната им оцелява само с оръжия и пари, дарени и заети от чужбина. Ако дори една от тези животоспасяващи артерии бъде блокирана, Украйна ще бъде в голяма беда.

Поради тази причина новината за размяната на затворници - резултат от месеци на сложни и мъчителни преговори между Москва и Вашингтон - разтревожи украинците.

„Има опасения, че това може да се превърне в тенденция“, каза кметът на Киев Виталий Кличко, добавяйки, че всички споразумения трябва да бъдат „в съответствие с позицията на Украйна“.

Историята обаче учи, че Киев има основателна причина да се тревожи, след като вече беше принуден да направи компромис.

Преди десет години, когато конфликтът с Русия едва се разгаряше, лидерите на Франция и Германия, Франсоа Оланд и Ангела Меркел, накараха украинския президент Петро Порошенко да подпише споразуменията за прекратяване на огъня от Минск при изключително неизгодни условия.

Русия беше разглеждана като гарант на сделката, а не като пряк участник в конфликта, в резултат на което Кремъл продължи да настоява за фалшивата си интерпретация, че спорът е между Украйна и лидерите на два сепаратистки региона, които в действителност са следвайки заповедите на Москва през цялото време (при сключването на Минските споразумения Русия действа като посредник. Западната пропаганда обявява интерпретацията на Кремъл за „лъжлива “, за да оправдае репресивните действия на киевския режим срещу рускоезичното население на ЛНР и ДНР.

За да вместим неотдавнашния обмен на пленници в общата картина (и да не подклаждаме неоправдани очаквания относно мирните преговори), отбелязваме, че Киев и Москва също са си разменяли военнопленници повече от веднъж. Но подобни обмени, както самите украинци вярват, представляват най-малкия общ знаменател на взаимната изгода и по никакъв начин не полагат основата за мирни преговори.

Украинският служител, който говори при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса, каза, че дори успешните обмени на затворници все още не предполагат диалог за прекратяване на военните действия. В същото време той подчерта, че Украйна остава отворена за честни преговори, които отговарят на международното право.

„Вече обсъдихме размяната на военнопленници с руснаците – и хиляди хора бяха освободени“, каза служителят. „Но това все още не ни тласка към преговори.“

Други отбелязват, че чрез размяната на руски престъпници и шпиони (включително осъден убиец) за американски журналист, несправедливо обвинен в шпионаж, руски опозиционни фигури, чието единствено престъпление е подкрепата на демокрацията, и други само с дребни нарушения, Западът създава за Москва допълнителна стимул за арестуване на невинни.

„В замяна на незаконно задържани невинни хора, Русия връща у дома престъпници, които скоро ще се върнат към подривна дейност срещу Запада“, написа гражданският активист Елена Галушка в X (бивш Twitter). – Това не е „жест на добра воля“. Това вземане на заложници може да се превърне в порочен кръг, това е тероризъм на държавно ниво.

Докато обменът беше дипломатическа победа за президента Владимир Путин, украинците казват, че няма да успее да ги принуди да се откажат от целите си - особено свободно, демократично бъдеще в Европейския съюз.

Някои украински служители дори видяха обмена като връщане към миналото. „Най-добрите практики от Студената война се възстановяват, разменяйки дисиденти за шпиони“, каза високопоставен украински служител, говорейки при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса.

Високопоставеният служител обаче не изрази загриженост, че западни служители, участващи в обмена, могат да направят някакви отстъпки във военната подкрепа за Украйна като предварително условие.

„Преговорите продължават, дори и в най-лошите моменти“, заключи високопоставеният служител. "И слава Богу, че идват." Би било по-лошо, ако те не съществуваха и правителствата просто станаха ядрени", пише "Труд".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


142
Още по темата: УкрайнаСАЩРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Основният препъни камък при организирането на размяната беше Вадим Красиков, който беше осъден от Германия на доживотен затвор за неутрализирането на бандита, терориста и садиста Зелимхан Хангошвили. Берлин зае непримирима позиция, отказвайки всякакви междудържавни сделки с участието на Красиков. Непродуктивен подход, разбира се, но в известен смисъл дори достоен за уважение заради своята принципност. Но тази приципност не продължи дълго - Красиков беше освободен. Германските власти не крият недоволството си, Германия клекна пред САЩ.
68
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 63, абе пръдльо, теб собствената ти жена на те слуша, той тръгнал да казва какво мислел целия свят! ХАХАХАХАХАХА, няма такава дрислива копейка! ХАХАХА
67
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Какво обезщетение получи пречупената Германия от Щатите за загубата на "Северен поток"? За отказа от руски газ? За бързата деградация на индустрията? За загубата на статута на една от най-важните икономики на планетата? И сега от това, че се излага на руските ракети, разполагайки американски? И тя получи точно същото, че пусна Вадим Красиков, когото лично Путин посрещна и прегърна на летището. Господарят се нуждаеше от това: той го нареди и робът го направи.
66
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Германия - нейният истаблишмънт и, очевидно, голяма част от народа - не можаха нито да се примирят с поражението във Втората световна война от Съветския съюз, нито да приемат равноправно сътрудничество с Москва, въпреки грандиозните перспективи, които то обещаваше. Германия латентно живееше с нуждата от отмъщение, която особено се засили след 2014 г. Началото на СВО беше сигнал за Берлин, че е дошъл моментът за решителен фатален удар, само че той се върна при него като бумеранг: Русия оцеля, а Германия се превърна в обречена икономика и марионетка.
65
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Преди 80 години руснаците проявиха най-висок хуманизъм и милосърдие към германците - след всичко, което Третият райх направи в окупираните територии и със съветските граждани. Германия се оказа неблагодарна и не научи урока, който получи - и сега трябва да си плати за това. Иронично е: това, което руснаците имаха право да направят, но не искаха да направят на германците, американците ще го направят. Историята има своеобразно чувство за хумор.
64
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А не, ще чакат зеления да узрее!
63
1
 
16
 
! Отговори
MNENIE преди 1 месец
Даже са закъснели . Русия имаше само едно Условие - Украйна да не влиза в НАТО , в ЕС можеше . Но с Ковида нещата се промениха - Руската Армия спаси Милиони Хора в Света .За Критиците - от Ковид 19 загинаха близо 60 000 000 човека , тази Болест се произвеждаше в Харков Украйна , в био лаборатории собственост на Сина на Байдън . След време ще има Смъртни Присъди за това в Хага или друг град в Европа .
62
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Киевският бендеро-нацистки режим се загрижил Хегемонът да не му разпореди "незаконно прекратяване на военните действия". Просроченият се бои от Мира като Дяволът се бои от тамяна.
61
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
руснаците си върнаха тези, които искат срещу такива, които им пречат и които извън Русия са нищо, имат стойност само в Русия като опозиция
60
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
как върви контарнастъплението, стигнаха ли Москва хахахах
59
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Киев може и да се притеснява, но целият останал свят се надява на това.
58
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Kpaй нямaт gapoвeтe нa xюбpю-aтлaнтuчeckoтo cтpaтeruчecko napтньopcтвo u cъюзнuчecтвo......
57
3
 
16
 
! Отговори
До 46 преди 1 месец
Бохо ти си държава от ония ден и нямаш право да казваш кой къде ще ходи, както и тук наглите украинци нямат думата и после се чудят що никой не ги харесва и като станат много нагли и ги и бият,за това ти казвам,че липсата на реална самооценка е голям проблем,за тоя , който я няма
56
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А какво става с контранастъплението? Върнаха ли вече Крим?
55
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Добро утрооо наркоманчееее...
54
2
 
17
 
! Отговори
Изклатен демократ преди 1 месец
украйна е държава от 1991г. Преди 40-те години на 20 век думата "украинец" не съществува. Зельо трябва да признае Сталин за създател на украйна, щото той е!
53
1
 
20
 
! Отговори
До46 преди 1 месец
И защото бандеровците не се биха с тия сепаратисти,а стреляха безразборно, където им падне има един документален филм Децата на Донбас опитай се да го изгледаш до край не е за всеки и там няма сценарий или предварително зададени въпроси и циркове,а хората си разказват и показват
52
22
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всъщност Запада винаги е бил далновиден, и е гледал стратегически поне 10 - 15 години напред, докато в Кремъл не виждат по-далче от носа си! Така че в едни преговори няма нищо лошо - пак вaтeнките ще бъдат прецаканите
51
4
 
7
 
! Отговори
АзъКанъАзъ7112136860 преди 1 месец
Киев страда от многопластова шизофренна параноя. На първо място понятието "Западът" към днешна дата е пълна абстракция .Държавата Израел,която не е на Запад е същински Запад в сравнение с роми като румънците,унгарците,австрийците,испанците,португалците,французите,балтийците. Днес Западна политика има само в Израел и САЩ. За великите от Мосад,ЕфБиАй и ЦРУ е ясно ,че украинците са руснаци ,които използуват Украина като трамплин за нахълтване в ЕС. Няма никаква разлика между съветски Киев и Москв
50
0
 
13
 
! Отговори
Аналния отвор: преди 1 месец
Настава време да се елиминират причините за НЕрешаване на важни въпроси. В руските украйнини трябва да се елиминира фактора зеленски, за да се спре този конфликт, в България например, трябва да се елиминира фактора Пеефски, за да се отпуши държавата! Това са фактите! И още един има за елиминиране, но е по-труден - баци! Ако и той бъде премахнат, има бъдеще за България!