Путин е несменяем лидер вече четвърт век - как го постига?

Прогноза: Ще бъде преизбран и след края на сегашния му мандат през 2030 г.
11 авг 2024 14:00, Елка Василева
373
Путин е несменяем лидер вече четвърт век - как го постига?
Снимка: архив, БГНЕС

Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други. Не обаче и в Русия, където президентът Владимир Путин е несменяем лидер вече от четвърт век. Как го постига?

Макар в периода 2008-2012 година президент на Русия да бе Дмитрий Медведев, когато на Путин временно му се наложи да бъде премиер, настоящият руски президент, който вече 25 години дърпа конците в държавата, никога не е допускал някой друг да бъде номер едно, пише Дойче веле.

Така е от девети август 1999 година, когато тогавашният държавен глава Борис Елцин го назначи най-напред за министър-председател. През това време западни политици, например Ангела Меркел, идваха и си отиваха. А Путин остана.

Изграждането на „най-силната лична диктатура“

През тези 25 години руският президент превърна страната си в „най-силната персонализирана (лична) диктатура в света“, както казва руският политолог Михаил Комин. „Русия естествено не е Северна Корея – тя просто е твърде голяма. Но отношението към гражданите е същото, а държавата изисква от тях все повече вярност.“

Както посочва Комин пред ДВ, това е станало възможно, тъй като за времето на своето управление Путин последователно е отслабил всички политически институции на Русия. „Негова цел от самото начало бе преустройството на демокрацията в негова полза. И днес цялата власт в руската държава е концентрирана в ръцете на един-единствен човек – Владимир Путин.“

Контролът над регионите като база на властта

Всичко започна с отстраняването на „регионалната автономия“, спомня си Комин. Той обяснява, че една от важните политически реформи в първия мандат на Путин бе утвърждаването на т.нар. представители на президента в регионите – те би трябвало да контролират регионалната политика. Именно по този начин Кремъл си създаде собствен инструмент за контрол в регионите – база за циментирането на властта, убеден е Комин.

На същото мнение е живеещият във Финландия руски политолог Григорий Нижников. „Когато си спомняме за Русия от времената на ранния Путин, се сещаме и за множеството автономни центрове на властта – както конституционни, така и неформални, като например олигарсите. Всички те образуваха една противотежест на Кремъл.“ Путин унищожи всичко това, централизира всичко и подчини властовата система на Русия, казва Нижников пред ДВ.

Това обаче не е единствената причина за продължителното управление на руския президент, смята експертът. Тъй като през последните 25 години имаше достатъчно събития, които биха могли да бъдат опасни за Путин. Сред тях по думите на Нижников са протестите в Москва след парламентарните избори през 2011-а; заплахата от нестабилност на Крим след неговата анексия през 2014-а; вълненията след оспорваната пенсионна реформа през 2018-а; масовите протести в цяла Русия, вдъхновени от Навални, през следващите години; началото на войната в Украйна, съпътствано от улични протести в Москва и в Санкт Петербург.

Всяка съпротива на населението обаче бе последвана от още по-тежки репресии и днес вече няма никой, който да може да се опре на Путин, изтъква Нижников.

Овладяване на съдилищата и разправа с опозицията

Друг важен фактор за запазването на властта на Путин е целенасоченото отслабване на съдилищата по време на втория му мандат, отбелязва Михаил Комин. Лоялните спрямо владетеля съдии получиха повече власт в сравнение с другите си колеги. „Стигна се дори дотам, че бивши съдебни секретари получиха шанса да станат съдии. И така съдилищата загубиха своята независимост.“

Към това се добавят и промените в избирателната система в полза на Путин и неговата партия „Единна Русия“. „Сега управляващата партия доминира благодарение на системата за потискане на опозицията, а не благодарение на социалните теми, които изиграха роля по време на първите два мандата на Путин“, казва експертът.

Вместо да се утвърди срещу демократичната опозиция, Путин създаде около себе си един вид кабинет в сянка, смята руският социолог Александър Бибков. В този тесен кръг президентът събра хора, споделящи неговите конкретни бизнес интереси. Техните фирми получиха големи държавни поръчки и така се обогатиха, изтъква Бибков.

Манипулацията на колективната историческа памет

Същевременно на обществото бе наложена представа за Русия, съгласно която държавата по време на цялата си история е играла изключително положителна роля. Всичко негативно бе изключено, всички конфликти от миналото бяха изтрити, казва Бибков. Той нарича това „манипулация на колективната историческа памет“, която също води до укрепване на властта на Путин.

В тази представа Русия е представена като общество с традиционни ценности - общество, в което конфликтът с властите се отхвърля, а безусловната лоялност към управляващите се възхвалява като даденост.

И тримата експерти – събеседници на ДВ са единодушни, че в бъдеще тези тенденции само ще се засилят и Путин ще се задържи на власт дълго. „Проблемът е, че алтернативен кандидат няма, нито пък има място за него. Последните избори, които Путин спечели наистина, бяха тези от 2004 година. Всичко друго бе нечестно“, обобщава Михаил Комин. Според експерта Путин ще бъде преизбран и след края на сегашния му мандат през 2030 година, а продължителността на управлението му може да бъде ограничена само от физическата му възраст.

Григорий Нижников също определя като недостатък това, че руснаците не виждат алтернатива на Путин и по-скоро се боят от промените. Той отбелязва, че в Русия винаги е имало потребност от твърда ръка. „Силната водеща личност винаги е трябвало да взима решенията и да се справя с проблемите. В краен случай руснаците могат да си позволят да критикуват губернаторите, но не и президента под мотото: ако Путин знаеше за това, проблемът би бил решен веднага!“. А това е стара руска традиция.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


373
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
295
2
 
18
 
! Отговори
анонимен преди 1 месец
Това зомби се е окопало яко, но ще се намери някой от приближените му, да го ликвидира, ако сам не се гътне!
294
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Изидшаш другарю кремълски списвач на коментари. Биха си камшика колегите ти, усетили на къде отива матушката, остана сам и няма насмогване. Дерзай докато има копейки още, че няма да е за дълго.
293
3
 
2
 
! Отговори
Ганди преди 1 месец
Мнооого е назад и от бай Тошо, от Фидел Кастро и мнооооого други лидери..
292
3
 
9
 
! Отговори
До хахаха преди 1 месец
Не променяй темата.А тя е за снажният рус мъж на токчета с буйна коса....., и красиво име на женски полов орган..
291
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Само не разбирам, защо демократичните държави се дразнят от факта, че Путин управлява Русиа 25, 30 или 50 години. Тях какво ги интересува това.
290
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Най-големите успехи бяха в Покровското направление, западно от Авдеевка. Пробивът към Очеретино, осъществен в края на април, дава своите резултати. След няколко седмици бяха освободени Прогрес, Лозоватское, Волчее, Тимофеевка, Евгеновка и се приближиха до Желано.
289
5
 
1
 
! Отговори
Ха ха ха преди 1 месец
А Байдън е вменяем.
288
3
 
4
 
! Отговори
П.утььо преди 1 месец
Ами с много двойници и тройници. Така.
287
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Путин е невменяем лидер вече четвърт век." - ето оправих ви заглавието. Моля!
286
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хубава история. Само дето не е истина.
285
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Постига го с фалшификация на изборите, пълен контрол на медиите и контролирани кандидати от верните му служби, а също и със терор и политически убийства на политическите му опоненти. Към всичкото това, може и да се добави овчия руски народ, който го търпи.
284
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
>>> Какъв е изводът от всичко това - "Забранени дъждовете над къщите картонени и комунисти от мукава" (Името ми е ПутинчоПутьо, и имам всички ваши постинги и тестове от месенджери и скайпове. Ще се срещаме и за в бъдеще, честичко в Барове от хартийки - докато във всеки нов и стар мой комунистически трик започне да ви се привиждам на сън аз - ПутинчоПаранойко.... като Ленинчо и Сталинчо, тъй както в детската градина са ни учили!)
283
0
 
7
 
! Отговори
Striker преди 1 месец
Защото като всяка примитивна нация, мужикистанците не им достига акъл и воля. Затова и ще останат на г.за на историятя. Нация, забравена и отхвърлена.
282
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
>> Редял си цял ден къщичка от карти, на главата с шапчица за парти - се забавлява, без да се тревожи и си живеел най-спокойно - Може, ще кажете - честит е, даже - човекът, па макар от мукава с петолъчка на главата и с червена връзка на врата! Но до първи дъжд. Заваля! Погнизна и шупна се къщата малка - столове, маси - кашнати, жалки, портретите се разделепиха, цветята се скъсаха и ето и ето комунистът от мукава целият във вода, нещастен и болен от този порой за къщицата си нададе, жален вой! >>
281
5
 
3
 
! Отговори
Реалист преди 1 месец
А в България като се смениха И. Костов, мадритският бандит, Б. Б., К. Петков - нещата да не би да цъфнаха?
280
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Другари! Със Дойче Веле ще цъфнем!!! Да живее хамбурския саламец!!!
279
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Човекът от мукава! На улица "Талашова" в Москва в къщичка една, картонена, невзрачна живеел си човек от мукава. Имал си картонена кушетка, картонен стол и маса от картон, обличал си хартиена жилетка и мек папер панталон. Имал си от вестници одеала и от целофон покривчици за маса - станиолени огигами и даже два апликирани портрета на Ленин с две красиви мъжки дами, висели на стените. >>>
278
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има едни брадати господа с шапки -кипи които се снимат с Путин (в гугъл снимки ги има ) и настояват да се празнува ХануКА! Като решат друго ще го сменят .Така ги сменят "лидерите " на запад тези същите с брадите и кипите . Затова Путин още управлява .
277
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Малко преди войната промени закона да може да бъде избиран безкрайно, имбецилите в Брюксел го проспаха това, след това ако помните също малко преди войната имаше изявление защо с Румъния сме в НАТО, затова сега ни превзема отвътре съвсем скоро!
276
0
 
9
 
! Отговори
АМИ, ДА.... преди 1 месец
КРЕПОСТНИЦИТЕ В РУСИЯ НЕ ИСКАТ МНОГО-----САМО, КАТО РОБИТЕ - ХЛЯБ, ВОДИЦА И ЗРЕЛИЩА..... ТАКА Е ОТ ВРЕМЕТО НА ЧИНГИЗ ХАН....!