Путин е несменяем лидер вече четвърт век - как го постига?

Прогноза: Ще бъде преизбран и след края на сегашния му мандат през 2030 г.
11 авг 2024 14:00, Елка Василева
373
Путин е несменяем лидер вече четвърт век - как го постига?
Снимка: архив, БГНЕС

Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други. Не обаче и в Русия, където президентът Владимир Путин е несменяем лидер вече от четвърт век. Как го постига?

Макар в периода 2008-2012 година президент на Русия да бе Дмитрий Медведев, когато на Путин временно му се наложи да бъде премиер, настоящият руски президент, който вече 25 години дърпа конците в държавата, никога не е допускал някой друг да бъде номер едно, пише Дойче веле.

Така е от девети август 1999 година, когато тогавашният държавен глава Борис Елцин го назначи най-напред за министър-председател. През това време западни политици, например Ангела Меркел, идваха и си отиваха. А Путин остана.

Изграждането на „най-силната лична диктатура“

През тези 25 години руският президент превърна страната си в „най-силната персонализирана (лична) диктатура в света“, както казва руският политолог Михаил Комин. „Русия естествено не е Северна Корея – тя просто е твърде голяма. Но отношението към гражданите е същото, а държавата изисква от тях все повече вярност.“

Както посочва Комин пред ДВ, това е станало възможно, тъй като за времето на своето управление Путин последователно е отслабил всички политически институции на Русия. „Негова цел от самото начало бе преустройството на демокрацията в негова полза. И днес цялата власт в руската държава е концентрирана в ръцете на един-единствен човек – Владимир Путин.“

Контролът над регионите като база на властта

Всичко започна с отстраняването на „регионалната автономия“, спомня си Комин. Той обяснява, че една от важните политически реформи в първия мандат на Путин бе утвърждаването на т.нар. представители на президента в регионите – те би трябвало да контролират регионалната политика. Именно по този начин Кремъл си създаде собствен инструмент за контрол в регионите – база за циментирането на властта, убеден е Комин.

На същото мнение е живеещият във Финландия руски политолог Григорий Нижников. „Когато си спомняме за Русия от времената на ранния Путин, се сещаме и за множеството автономни центрове на властта – както конституционни, така и неформални, като например олигарсите. Всички те образуваха една противотежест на Кремъл.“ Путин унищожи всичко това, централизира всичко и подчини властовата система на Русия, казва Нижников пред ДВ.

Това обаче не е единствената причина за продължителното управление на руския президент, смята експертът. Тъй като през последните 25 години имаше достатъчно събития, които биха могли да бъдат опасни за Путин. Сред тях по думите на Нижников са протестите в Москва след парламентарните избори през 2011-а; заплахата от нестабилност на Крим след неговата анексия през 2014-а; вълненията след оспорваната пенсионна реформа през 2018-а; масовите протести в цяла Русия, вдъхновени от Навални, през следващите години; началото на войната в Украйна, съпътствано от улични протести в Москва и в Санкт Петербург.

Всяка съпротива на населението обаче бе последвана от още по-тежки репресии и днес вече няма никой, който да може да се опре на Путин, изтъква Нижников.

Овладяване на съдилищата и разправа с опозицията

Друг важен фактор за запазването на властта на Путин е целенасоченото отслабване на съдилищата по време на втория му мандат, отбелязва Михаил Комин. Лоялните спрямо владетеля съдии получиха повече власт в сравнение с другите си колеги. „Стигна се дори дотам, че бивши съдебни секретари получиха шанса да станат съдии. И така съдилищата загубиха своята независимост.“

Към това се добавят и промените в избирателната система в полза на Путин и неговата партия „Единна Русия“. „Сега управляващата партия доминира благодарение на системата за потискане на опозицията, а не благодарение на социалните теми, които изиграха роля по време на първите два мандата на Путин“, казва експертът.

Вместо да се утвърди срещу демократичната опозиция, Путин създаде около себе си един вид кабинет в сянка, смята руският социолог Александър Бибков. В този тесен кръг президентът събра хора, споделящи неговите конкретни бизнес интереси. Техните фирми получиха големи държавни поръчки и така се обогатиха, изтъква Бибков.

Манипулацията на колективната историческа памет

Същевременно на обществото бе наложена представа за Русия, съгласно която държавата по време на цялата си история е играла изключително положителна роля. Всичко негативно бе изключено, всички конфликти от миналото бяха изтрити, казва Бибков. Той нарича това „манипулация на колективната историческа памет“, която също води до укрепване на властта на Путин.

В тази представа Русия е представена като общество с традиционни ценности - общество, в което конфликтът с властите се отхвърля, а безусловната лоялност към управляващите се възхвалява като даденост.

И тримата експерти – събеседници на ДВ са единодушни, че в бъдеще тези тенденции само ще се засилят и Путин ще се задържи на власт дълго. „Проблемът е, че алтернативен кандидат няма, нито пък има място за него. Последните избори, които Путин спечели наистина, бяха тези от 2004 година. Всичко друго бе нечестно“, обобщава Михаил Комин. Според експерта Путин ще бъде преизбран и след края на сегашния му мандат през 2030 година, а продължителността на управлението му може да бъде ограничена само от физическата му възраст.

Григорий Нижников също определя като недостатък това, че руснаците не виждат алтернатива на Путин и по-скоро се боят от промените. Той отбелязва, че в Русия винаги е имало потребност от твърда ръка. „Силната водеща личност винаги е трябвало да взима решенията и да се справя с проблемите. В краен случай руснаците могат да си позволят да критикуват губернаторите, но не и президента под мотото: ако Путин знаеше за това, проблемът би бил решен веднага!“. А това е стара руска традиция.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


373
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
275
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
В Русия корпорациите са подчинени на него , а не обратното ! Има повече хора в затвора за критика към решенията по политики и закони на държавата определени за "омразна реч" в западни страни отколкото в Русия! Има ли свобода в Русия - не ,но поне един управлява държава и си знае интереса . Европа се продаде на САЩ която ни управлява през комунистическия ЕС . В САЩ президента ,сената СЕ СТРАХУВАТ ОТ ЗАГУБАТА НА ПОДКРЕПА ОТ КОРПОРАЦИИТЕ ! Кое не е така?
274
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен "Заплатите в Русия са се вдигнали" Да, разбира се от 300-350$ до 350-400$. Голямо увеличение - няма що! В същото време олигарси близки до Кремъл стават все по-богати и по-богати. Иначе обикновения руснак кучета го яли. Че и животът му вече не струва и пукната пара.
273
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Пиши, пиши Комунчо, пиши! Чувам как ти клюцат грязните пръстенца по клавишите, лепкави от лиги и храчки с мечти за безплатни комунистичски от по времето на Бай Тошо отварачки, че днес настана ден и отварачката е платна и парици иска за наслада и кючек с мечти за комунизма, да ти изкара на естрада за твоя наслада! Плащай, плащай, но не всеки комунист стана собственик на тая ЦингоЧалга естрада! Повечето комунисти плачат, че плащат за новата ЧалгарКомун Естрада!
272
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Заплатите в Русия са се вдигнали и има рстеж 3,5 процента. Хората са доволни. Запада има рецесия и глад.
271
2
 
3
 
! Отговори
За 25 години преди 1 месец
Трябваше да са поне 500 милиона руснака да се съревновават с ЕС Китай и Индия
270
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Я по-весело бе, Дойче веле! Какво като бъде преизбран Путин и през 2030г.? Ако го няма Путин сте живи-умрели! Google News Showcase - бълвочът на новините!
269
2
 
8
 
! Отговори
Куку преди 1 месец
Като всеки диктатор постигна го много просто,унищожи върховенството на закона-всички прокурори и съдии изпълняват само неговата воля,разстреля и отрови всички лидери от опозицията,уби най добрите журналисти и даде цялата икономика на бивши служители от КГБ.Това беше краят на Рашка!
268
7
 
6
 
! Отговори
Зара преди 1 месец
Изключителен!
267
0
 
6
 
! Отговори
Таня преди 1 месец
Когато опозицията е пряко контролирана от режима, то няма как режима да падне по демократичен начин. В Русия никога няма да допуснат до избори истински опозиционер като Навални, защото просто ще ги отвее.
266
10
 
5
 
! Отговори
АНГЕЛ преди 1 месец
Как го постига ли? Много простичко. Пое една разграбена и смазана държава и я превърна в топ военна и икономичска сила. По голяма и по мощна. Ако беше по млад още 25 години щеше да е президент!
265
2
 
15
 
! Отговори
Spoko! преди 1 месец
Всяко нещо в света си има край , а най-вече жу.жета..та...
264
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На крепостниците им трябва господар, хляб и зрелища. В това се изразява робското им щастие да имат САЩ за господар!
263
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други". Това е една илюзия и долна лъжа. Да, политици идват и си отиват, но властта си остава в същите човекомразни станистки структури. Но на хартия, властта привидно се сменя. И това им дава основание да продължават с пропагандата че има демокрация?
262
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
На крепостниците им трябва господар, водка и сельодка. В това се изразява робското им щастие!
261
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
А как Нелигитимен Преизидент убива нацията си ?
260
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Поема за Казан" >>>Ше бъдем Българите! Пак ще оцелеем! Ще надживеем всеки миг! Ще даде Бог да съумеем да възроди народ велик. И тук на Дунав и на Волга, край Вардара и при Кавказ красиви, горди и свободни една съдбата е за нас! ..... Московци Вън! Ний Българите не сме нито Османски, нито Московски Роби!
259
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Поема за Казан" От века българи сме ние, потомци сме на род велик надмогнали сме мъки, време запазили сме своя лик. И тук на Дунав и на Волга, край Вардара и при Кавказ, с кръвта си българска сме горди, светлик тъй древен грее в нас. Какво, че време раздели ни погивахме в безброй борби духът нас български крепи ни и Тангра от високо бди! На днес културните народи кълтура давахме преди, звездта българска води ги по пътя им пре много дни >>>>
258
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
По-добре обяснете защо Херни Кисинджър половин век съсипваше света с войни? Последната среща на Нетаняху с Кисинджър беше на 23 септември 2023. Познайте какво се случи на 7 октомври 2023? започна войната
257
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До СТРАНДЖАТА - Е, как? Вчера някакъв обясняваше, че баш по турско българите са живели най-свободно?
256
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Който си може, го може! Те и за Живков така се чудят, че и носталгия по онова време има, ама що от сегашните някой не се задържи?