Защо Русия обвинява собствените си учени в държавна измяна?

11 специалисти по хиперзвукова технология са били задържани
10 сеп 2024 22:00, Нели Христова
164
Защо Русия обвинява собствените си учени в държавна измяна?
Снимка: БГНЕС

Руските учени Александър Шиплюк, Анатолий Маслов и Валери Звегинцев имат повече общи неща, отколкото просто ролята им на водещи физици в разработването на хиперзвукови ракети, една от технологичните силни страни на тяхната страна. През последните месеци и тримата бяха обвинени в държавна измяна и задържани от руските власти.

На 3 септември московски съд осъди Шиплюк, бивш директор на Института по теоретична и приложна механика (ITAM) в Сибир, на 15 години затвор със строг режим. Процесът при закрити врати го призна за виновен в споделяне на "класифицирана информация" на научна конференция в Китай през 2017 г. Шиплюк твърди, че представените от него данни вече са били обществено достояние.

Неговият колега от ITAM, 78-годишният Маслов, който е специалист по хиперзвукови полети, използва същия аргумент, след като беше осъден на 14 години затвор през май. Той също беше обвинен в държавна измяна за предаване на чувствителна информация по време на пътувания в чужбина.

Междувременно Звегинцев, друг хиперзвуков експерт от същия институт, беше арестуван миналата пролет и остава в следствения арест. Руските власти потвърдиха ареста му едва след като група руски учени публично изразиха загриженост за своите колеги в отворено писмо, публикувано миналия май.

Изследователи от базирания в Новосибирск ITAM не са единствените, които са били обект на прицел от руските власти. Александър Куранов, инженер, който ръководи ключова програма за хиперзвукови самолети в късната съветска епоха, беше осъден на седем години затвор за държавна измяна през април 2024 г., след като прекара повече от две години в ареста.

От 2018 г. най-малко 11 специалисти по хиперзвукова технология са били задържани от руските власти, според BBC.

Репресиите започнаха в годината, когато президентът Владимир Путин обяви, че Русия притежава хиперзвуково оръжие, което уж демонстрира военното превъзходство на страната над Съединените щати.

Хиперзвуковите ракети са способни да се движат с изключително високи скорости и могат да променят курса си по време на полет, за да избегнат въздушната отбрана.

Репресиите срещу руски учени ескалираха още повече след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

"Това е много отмъстителен начин за атакуване на учени. Повечето от тях са по-възрастни, а поне един е неизлечимо болен", отбеляза Джени Матърс, специалист по руските разузнавателни служби в университета Абъристуит в Уелс.

Руските власти не проявиха малко милост към учените в лошо здраве. Маслов получи инфаркт по време на ареста, но руските власти не се поколебаха да го преследват.

През април 2022 г. властите дори измъкнаха Дмитрий Колкер, физик, борещ се с рак на панкреаса в четвърти стадий, от болничното му легло. Той почина два дни след ареста си.

Стремежът на Москва да контролира знанията

Безмилостното преследване на учените, участващи в разработването на хиперзвукови ракети, отразява "поведението на един все по-параноичен и изолиран режим", отбелязва Стивън Хол, специалист по Русия в университета в Бат. Експерти смятат, че Кремъл е решен да предотврати всяко изтичане на чувствителна информация.

"Изглежда, че Путин се опитва да осигури контрол върху всяко ключово знание", допълва Матерс.

Тази репресия не е без прецедент в руската история. През 1953 г. режимът на Йосиф Сталин стартира "заговора на лекарите", спонсорирана от държавата кампания, която обвинява еврейски лекари в заговор за убийството на съветски лидери и в работа със Съединените щати. Неотдавнашната вълна от арести предполага подобна атмосфера на параноя.

"Изследователите, които трябва да работят с глобалния научен свят, винаги са били подозирани в заговор със западните сили, когато руският режим стане по-параноичен", обяснява Хол.

Забележително е, че репресиите са насочени не само към онези, заподозрени в съучастие със Запада, но и към изследователи, обвинени в споделяне на информация със страни, смятани за приятелски настроени към Москва. Шиплюк беше задържан след пътуване до Китай, а Звегинцев беше арестуван след публикуване на научна статия в ирански вестник.

"Владимир Путин не вярва на никого", казва Матерс.

Арестите също така отразяват усилията на тайните служби да запазят своята значимост, като подклаждат параноята на режима. "Когато използвате обвинението в държавна измяна, това означава, че държавата дава на ФСБ допълнителна власт и правото да не казва нищо", обяснява Матърс.

Хол подчерта, че ФСБ знае как да се представи като незаменима за Кремъл. През 2012 г. директорът на ФСБ Александър Бортников заяви, че горските пожари в Сибир са дело на Ал Кайда без никакви доказателства, използвайки възможността да поиска удължаване на бюджета.

Експертите предполагат, че хиперзвуковите специалисти са просто пионки в по-голяма игра на влияние в Кремъл. Тази стратегия обаче крие рискове с обратен ефект. Изолирането от световната научна общност може сериозно да попречи на руските изследвания и технологичен прогрес.

"Основната цел изглежда е да се направи възможно най-шокиращ пример, така че други учени да бъдат обезсърчени да работят с чуждестранни колеги", заключва Матерс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


164
Още от Русия
Москва: Никакви преговори с Украйна, докато не ги изхвърлим от Русия
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
91
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Да ги ограничава. Ще работят само заключени и ще видим докъде ще го докара другаря ...
90
2
 
1
 
! Отговори
Реалист преди 1 седмица
"Стремежът на Москва да контролира знанията" -- Щото Вашингтон не? Или Лондон или който и да било друг с подобни знания.
89
3
 
2
 
! Отговори
Фикси преди 1 седмица
Абе защо не кажете ,че преди 2-3 дни Русия е нанесла удар в Курск и това е бил рекордно смъртоносен .... 1000 инструктори са ударили наведнъж. Това бил най смъртоносния удар нанасян от ракета. Това мисля ,че е политкоректна новина... Русия убива 1000 инструктора....или не е ...
88
0
 
0
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 седмица
Къде е на султана сабята е неизвестно! Дали най-добрите му войни не счели наследника му за достоен да я носи или атаката и унищожението на Ал Масиаф са донесли проклятие на исляма, че е убил не когото трябва е загадка на която едва ли ще намерим отговора!
87
0
 
5
 
! Отговори
Мата Космата преди 1 седмица
А да не би да е за това, че нашите верни славянски "приятели" доказаха, че бързите ракети въобще не са бързи и старите щатски патриоти ги поразяват безпроблемно, попаднат ли в обсега на локацията. А великата овенна излагация (ВОИ) е башка работа. Браво на Путин! Ше изтрепе все що има на два крака и може да създава поколения. Русия е капо от страна на нова генерация.
86
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
BBC? А, ясно. Поредната помия.
85
0
 
1
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 седмица
Но има продължение на тая легенда: Според историческите извори и данни в момента в който Салаадин става султан, одобрено от почти всички мюсюлмански племена на него му е връчена сабя от дамаскинова стомана изработена от най-добрите ковачи на Дамаск! Сабя уникална и единствена , която му дава властта да обедини всички мюсюлмани под едно знаме! И единият исторически източник твърди, че след смъртта му тази сабя изчезва!
84
2
 
9
 
! Отговори
ПРЕДАТЕЛ ГЪЗУТЪПУТИН преди 1 седмица
ЗАЩОТО НЯКОЙ ТРЯБВА ДА ОБЕРЕ ПЕШКИРА ЗА ПРОВАЛА НА СПЕЦИАЛНАТА ВОЕННА ИЗЛАГАЦИЯ В УКРАЙНА!
83
3
 
3
 
! Отговори
Девочка от Рассия преди 1 седмица
А въй откуда? Я из Маскве, очень люблю ебатся у жоб с всеми человеком Мире. Меня завут Пуутя.
82
0
 
1
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 седмица
Най-вероятен отговор: Те са Нинурта , следователно единствената причина Салаадин толкова да се е разгневил е те да са пожалили някой, който не е трябвало! Или не са действали, когато е трябвало! А проблемът с кръвосмешението не е от вчера!
81
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Тези руски учени сами са си виновни, че са избрали да останат в Моpдop. Ако бяха се преместили в САЩ или западна Европа, сега щяха да са уважавани хора. За щастие много други руснаци сега преподават или работят в МИТ, Церн, Цезар и прочие цивилизовани места.
80
3
 
5
 
! Отговори
Вулва Путкин преди 1 седмица
Има само един учен на света - Путтята Цара на Раша, и има само един негов ученик - Ким Ччеп Ккур Цара на Кориа.Руснаците може да произвеждат само одеколон, който да пият като им свърши водката.А рускините чакат със сърбяща слива моя специален войн с две боммби да хвърли бяла лава в сцеппените им сливви.
79
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
1990та година копейките плашеха, че до 30 години България ще изчезне, но ето че не изчезнахме, от 9 милиона останаха цели 5 милиона население, повече от половината, и още не сме изчезнали.
78
4
 
3
 
! Отговори
БГ хазарта преди 1 седмица
До Анонимен: "според мен и тази зима няма да измръзнем" - ще играем руска енергийна рулетка, докато не изтеглим тежка зима! Обаче руснаците могат да чакат 30-годишния слънчев цикъл и ще ни гепят за топките! За тях чакането не е проблем!
77
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Вече трета година великото НАТО с 90% БВП го спукват от бой в Украйна, някаква бедна и изнемогваща Русия с 2% БВП.
76
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Преди 3 години копейките плашеха, че зимата ще измръзнем без руска газ, но ето че вече две години не измръзнахма и тази зима пак няма да измръзнем.
75
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Това, че Украйна не трябва да остане да съществува след СВО - това вече е азбучна истина. Днешна Украйна е нагледен пример за това как едно общество може да бъде оскотено.
74
2
 
4
 
! Отговори
не бойте се, дебили преди 1 седмица
Няма да измръзнете. Просто всяка година ще обеднявате и ще плащате все повече за отопление.
73
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Копейките всяка зима чакат да измръзнем, но според мен и тази зима няма да измръзнем, винаги ще се намери газ за отопление, макар и на високи цени, икономикатата в ЕС така и така спира да работи, заводите се изнасят, промишленото потребелние на газ намалява и ще има повече газ за битови нужди. Това е добра новина. Важното е, че не измръзнахме.
72
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 седмица
Европа - колосален спад на промишленото производство.