IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Сателитите на Мъск блокират гледката на астрономите към Вселената

Те са толкова силни, че заслепяват телескопите им

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Радиовълните от нарастващата мрежа от сателити на Илон Мъск блокират способността на учените да надникнат във Вселената, според изследователи от Нидерландия.

Новото поколение сателити Starlink, които осигуряват бърз интернет по целия свят, пречат повече на радиотелескопите, отколкото по-ранните версии, казват те.

Хилядите орбитални сателити "заслепяват" радиотелескопите и може да възпрепятстват астрономическите изследвания, според Холандския институт за радиоастрономия (ASTRON).

SpaceX, която притежава Starlink, не е отговорила на запитване от BBC News за коментар.

Сателитите осигуряват широколентов интернет по целия свят, често до отдалечени места, включително предизвикателни среди като Украйна и Йемен. Те се използват и за свързване на отдалечени райони на Обединеното кралство с бърз интернет. През 2022 г. тестовете показаха, че Starlink може да осигури скорост на интернет четири пъти по-висока от средната, според Министерството на цифровите технологии, културата, медиите и спорта.

Но астрономите казват, че това си има цена

"Всеки път, когато се изстрелват повече от тях с такива нива на емисии, виждаме все по-малко и по-малко от небето", казва професор Джесика Демпси, директор на ASTRON, пред BBC News. "Опитваме се да разгледаме неща като струите, които се излъчват от черни дупки в центъра на галактиките. Също така разглеждаме някои от най-ранните галактики, милиони и милиони светлинни години, както и екзопланети."

А именно това са областите, които сателитите засягат.

ASTRON установи, че смущенията от сателитите от второ поколение или V2 са 32 пъти по-силни от първото поколение. Количеството излъчена радиация надвишава разпоредбите, определени от индустриалния орган Международния съюз по телекомуникации, добави проф. Демпси. Една оценка предполага, че в момента има 6402 сателита Starlink в орбита на около 550 км над Земята, което го прави най-големият доставчик досега.

Сателитите са сравнително големи - с 3 метра плоски панели и 8 метра слънчева решетка за захранване.

Основният конкурент на SpaceX, OneWeb, има по-малко от 1000. Но това е разрастваща се бизнес област. Amazon развива собствена мрежа и се надява да пусне поне 3000 през следващите няколко години. Очаква се до 2030 г. броят на сателитите в орбита да надхвърли 100 000.

Проучването е направено с помощта на радиотелескопа LOFAR в Холандия в един ден през юли по-рано тази година. Много обекти в космоса, включително далечни галактики и планети, излъчват светлина от електромагнитния спектър. Това лъчение се движи като вълни и радиотелескопите могат да уловят тези вълни, което ни позволява да получим картина на неща, които не можем да видим с очите си.

Но тези вълни се смущават от сателити.

Учените откриха нежелано електромагнитно излъчване от почти всички наблюдавани сателити V2 Starlink. Беше около 10 милиона пъти по-ярък от най-слабите идентифицирани източници на светлина, казват те.

Водещият автор Сейс Баса казва, че това е като сравняване на "най-слабите звезди, видими с просто око, и яркостта на пълната луна".

"Тъй като SpaceX изстрелва около 40 сателита Starlink от второ поколение всяка седмица, този проблем става все по-лош", добавя той.

Робърт Маси, заместник-изпълнителен директор на Кралското астрономическо дружество в Обединеното кралство, допълва: "Ясно е, че ако имате нещо толкова ярко, което компрометира голяма радиообсерватория толкова много, тогава трябва да направим нещо и трябва да го направим бързо."

Запитан за стойността на астрономическите изследвания, той каза: "погрешно е да се каже, че има някаква наука, която можете просто да отхвърлите. Приложенията може да са десетилетия или дори по-дълго в бъдеще, но те могат да бъдат много фундаментални и много важни."

Учените също се притесняват от светлинното замърсяване от сателитите и се опасяват, че то пречи и на оптичните телескопи.

Астрономите казват, че са говорили със SpaceX за радиацията от първото поколение сателити и компанията се е вслушала в опасенията им.

Но ASTRON сега казва, за V2 е установено, че е дори по-мощен

"Включването на LOFAR обратно и виждането на тези бумтящи сигнали от това ново поколение сателити V2 Mini SpaceX беше малко шокиращо", казва проф. Демпси. "Това всъщност заплашва цялата наземна астрономия във всяка дължина на вълната и по различни начини. Ако продължи, без вид смекчаване, което да направи тези сателити тихи, тогава това наистина се превръща в екзистенциална заплаха за видовете астрономия, които практикуваме."

Изследователите подчертават, че е необходимо повече регулиране на космоса и начина на работа на сателитите, за да се избегне компрометирането на научната работа. Те казват, че като най-големият доставчик на сателити, SpaceX може да определи стандарт за ограничаване на замърсяването.

Проф. Демпси е на мнение, че прости действия като екраниране на батерията на сателита могат да направят голяма разлика и да намалят излъчваната радиация.

Някои смущения идват от дефектна електроника, така че това може да предотврати това да се случи.

Но без действие "много скоро единствените съзвездия, които ще видим, ще бъдат създадени от хора", добави тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата