IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има ли наистина значение кой е Сатоши Накимото - богатият създател на Биткойн?

Преди дни мъж фалшиво се представи за гения на криптовалутите

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Биткойнът е в основата на криптовалутна индустрия за два трилиона долара, сега се търгува от най-големите инвестиционни къщи в света и дори е официална валута в една държава. Но въпреки метеоритния му възход, дълбока мистерия остава в сърцето му: каква е истинската самоличност на неговия основател, неуловимия Сатоши Накамото?

Мнозина са се опитвали да отговорят на този въпрос, но досега всички са се провалили. През октомври нашумял документален филм на HBO предполага, че Сатоши всъщност е канадският експерт по биткойн Питър Тод.

Но има един проблем: той каза, че не е Сатоши, а крипто светът до голяма степен го пренебрегна.

Преди дни обаче целият свят наостри уши, тъй като в четвъртък беше изпратено съобщение, че мистериозният създател на биткойн най-накрая трябва да се демаскира на пресконференция.

Има голям интерес към това кой е Сатоши Накамото, отчасти защото те се смятат за революционен програмист, помогнал за създаването на крипто индустрията. Неговият глас, мнения и светоглед биха били изключително влиятелни върху индустрия с толкова предана и ревностна фенбаза.

Но очарованието също произтича от факта, че като притежател на повече от един милион биткойни, Сатоши би бил мултимилиардер, не на последно място защото цената на монетите в момента е близо до най-високото си ниво за всички времена.

Като се има предвид това огромно богатство, беше донякъде необичайно гостите на пресконференция да бъдат помолени да платят за мястото си на нея. Цената на седалка на първия ред е £100. А £50 струвала възможността за задаване на неограничени въпроси. Организаторът Чарлз Андерсън дори насърчава екипа на BBC да платят още £500 в замяна на привилегията да интервюират "Сатоши" на сцената. Медията обаче отказва.

Събитието се провежда в частна зала в престижния Frontline Club, а само около дузина репортери наистина се появяват в престижния клуб. Всички те обаче били изключително скептични. И по-късно се оказва, че имат основание - става ясно, че организаторът, и предполагаемият Сатоши са въвлечени в сложна правна битка по обвинения в измама - свързани с твърденията, че са Сатоши.

Мъжът, който се представя за Сатоши се оказва Стивън Мола, който мълчаливо седи отстрани по време на пресконференцията, преди да обяви: "Тук съм, за да направя изявление, че да: аз съм Сатоши Накамото и създадох биткойн върху технологията Blockchain."

Той обаче така и не представя доказателствата, които е обещал, а репортерите преминават от развеселени към раздразнени.

Преди пресконференцията Мола обещал, че ще направи хода на Hail-Mary за отключване и взаимодействие с първите биткойни, които ще бъдат създадени - нещо, което само Сатоши може да направи. Но това така и не се случило.

Списъкът на идентифицираните - неуспешно - като Сатоши Накамото е дълъг.(

През 2014 г. нашумяла статия в Newsweek твърди, че създателят на Биткойн е Дориан Накамото, японско-американец, живеещ в Калифорния. Но той го отрече и твърдението до голяма степен беше развенчано.

Година по-късно австралийският компютърен учен Крейг Райт беше обявен за Сатоши от репортери. Той отрече, преди да каже, че е вярно, но след това в продължение на много години не успя да представи никакви доказателства.

През пролетта Върховният съд в Лондон постанови, че Райт не е изобретателят.

Технологичният милиардер и крипто ентусиаст Илон Мъск също отрече, че стои зад криптовалутата, след като бивш служител в една от неговите фирми, SpaceX, го предложи.

Което ни води до въпроса: има ли наистина значение?

Текущата оценка на крипто пазара означава, че той струва повече от Google. И изглежда немислимо технологичният гигант да играе толкова голяма роля в живота ни, без хората да знаят кой го е основал и притежава значителна част от фирмата.

Може би все пак има добра причина истинският Сатоши да запази самоличността си в тайна. Огромното количество биткойни, които има, означава, се състоянието му би възлизало приблизително на 69 милиарда долара и животът и характерът му несъмнено ще бъдат строго проверени, ако бъде открит.

Питър Тод, който беше посочен от документалния филм на HBO като Сатоши, каза, че нежеланото внимание, което е получил, го е накарало да се страхува за безопасността си.

Мнозина в крипто света се радват на факта, че мистерията остава неразгадана.

"Никой не знае кой е Сатоши и това е хубаво нещо", публикува наскоро в X Адам Бак, един от основните разработчици (и друг потенциален кандидат за Сатоши).

Натали Брунел, биткойн подкастър, смята, че анонимността на Сатоши е не само умишлена, но и съществена.

"Като скрива истинската си самоличност, Сатоши гарантира, че Биткойн няма да има лидер или централна фигура, чиято лична програма може да повлияе на протокола", казва тя пред BBC. "Това позволява на хората да се доверяват на биткойн като система, вместо да се доверяват на индивид или компания."

Карол Александър, професор по финанси в университета Съсекс, който изнася лекции по история на биткойн, не е толкова сигурна. Според нея циркът около това кой е Сатоши Накамото отвлича вниманието от хората, които разглеждат - и се захващат с - по-сериозния въпрос за това как криптовалутите могат да променят начина, по който работи икономиката.

Засега - и може би завинаги - търсенето на Сатоши продължава.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата