112 "забива" заради малка памет, сигналите – на листче

Пишат на хартия, необходими са 8-10 мин. за приемане на обаждане
Обновена: 14 апр 2016 11:37 | 8 апр 2016 08:52,
33
112 "забива" заради малка памет, сигналите – на листче
Снимка: Булфото, архив

Вместо да улесни хората в нужда, спешният телефон 112 им създава допълнителни затруднения, алармираха медици пред "Труд".

Причината е, че системата не се поддържа и често забива заради малката памет, в която се съхраняват записите. На операторите се налага да пишат на хартия и след това да четат записките си на Спешната помощ, на пожарната или на полицията.

При ръчна обработка са необходими 8-10 минути за приемане на сигнал, а обажданията не могат да бъдат локализирани.

От май 2015 г. системата се поддържа с доброволен труд от IT специалисти на МВР. Причината е, че ведомството на Румяна Бъчварова няма пари да сключи договор с фирмата, която е спечелила обществена поръчка за 3,9 млн. лв.

"Оператори на 112 без медицинско образование снемат анамнези, правят грешки с локализацията на случаите и не могат да преценят дали пациентът не е агресивен", коментира председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната помощ д-р Десислава Кателиева.

"Вместо на адрес във Варна линейка се оказа на улица със същото име, но в София", разказа д-р Мая Рашева, шеф на Спешната помощ в морския град.

За подобни проблеми разказаха и медици от София, Пловдив, Русе и Бургас.

Депутатът от БСП Георги Гьоков пък разказа, че негов познат бил питан от оператор на 112 "от кой Гоце Делчев" се обажда - от града, от квартал или от улицата.

Вместо да търсят решение на проблема, от вътрешното министерство съобщават, че ще изградят изцяло нова система за спешни повиквания.

"Предстои да се създаде междуведомствена работна група, която да направи концепция за системата", обеща зам.-министър Красимир Ципов.

По първоначален план системата трябваше да заработи до края на септември 2008 г., но това не се случи. Забавянето беше порицано от Брюксел, който заплаши България със съд.

В края на 2008 г. телефон 112 беше пуснат (струваше около 34 млн. лева) с ударни темпове и с много компромиси по отношение на софтуера.

"Контракс" АД изгради цялата система (инфраструктура, хардуеър, контролни центрове, обучения ) срещу близо 27 млн. лева, а софтуерът е разработен и доставен като пакет от Сименс, и именно той не работи", обяви пред Dnes.bg Йордан Йорданов, мажоритарен собственик на една от най-големите IT фирми в компютърния бранш у нас "Контракс" АД.

"Софтуерът е сложен и не може да се разработи току-така. Контракс никога не е поддържал този софтуер, той е поддържан от представители на Сименс за България, а МВР не е сключил договор за поддръжка с тях", уточни Йорданов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Само да напомня - румънците с 25 милиона население изградиха тяхното 112 само за 5 милиона евро.....А тук - 17 милиона евро (34милиона лева) само за софтуера, който явно не работи като хората (малка му била паметта - какво точно се е променило в една затворена система за поседните 7 години?).
5
0
 
28
 
! Отговори
Илия преди 8 години
Не може да търсим за младите майки 20 млн лева, а за наработещ софтуер, който 10 читави програмисти ще напишат за 6 месеца да се дават 27 млн, не става с чичо и братовчеди.
4
3
 
28
 
! Отговори
Инженер преди 8 години
Ето къде са потънали парите - 27 млн. лв. за софтуера. Който обаче не работи, щото няма памет. Най-лесно се крадат пари чрез софтуер. Защото нещата са сложни и доста относителни и после трудно може да се докаже реалната стойност. Сега въпросната фирма трябва да бъде осъдена да върне парите или да си оправи системата за собствена сметка.
3
3
 
22
 
! Отговори
ЖороПърви преди 8 години
Спокойно- министър Москов ще издаде наредба всички обаждания към 112 да се приемат само с пръстови отпечатъци!
2
0
 
23
 
! Отговори
666 преди 8 години
Пак добре, че можеше и с пощенски гълъб да обслужват сигналите.
1
0
 
29
 
! Отговори
Георги преди 8 години
Все едно живеем в България....