Плащаме двойно за домашни лютеници, ракии и мезета по интернет

Купешата храна - по-евтина, но хората залагат на натуралното
9 яну 2020 07:00, Петя Славова
71
Плащаме двойно за домашни лютеници, ракии и мезета по интернет
Снимка: архив, Булфото

Минаваме на домашна лютеница и всякаква друга зимнина, купена по обяви в Интернет, съобщава "Монитор". Според фермера Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите, по този начин хората търсят начин да осигурят на трапезата си хранителни продукти, приготвени по традиционни рецепти и без консерванти и всякакви други добавки.

В момента сайтовете за обяви в мрежата са пълни с всякакви оферти за продажба на домашни консерви. Най-търсена си остава лютеницата, твърдят запознати. Във Facebook има обяви за по 4 лв. за бурканче от 314 грама.

Купешката в големите търговски вериги може да се намери за около 2 пъти по-ниска цена, но хората са готови да платят повече, само и само да хапнат натурална храна. В нета, сред обявите за популярния продукт, има и за лютеница с ябълки/карамел и лук, като тя се предлага на същата цена и в същата разфасовка.

Срещат се и обяви за продукти, по-евтини, отколкото аналозите им в магазина. Такъв е примерът с домашното вино, което се оферира по 4 лв. за литър. Подобна цена в бакалията трудно вече може да се намери дори за питието в пластмасови бутилки, което познавачите биха купили само в краен случай и твърдят, че има малко общо с истинското вино.

Още по темата

Мезетата за виното пък, като например магарешката пастърма в социалните мрежи се предлага по около 27 лв. за кило. Купешката алтернатива - телешката пастърма се може да се купи в търговските вериги малко по-евтино - за по 23 лв./кг. Конският суджук пък се оферира по 6,20 лв./бройката, без да се уточнява какъв е грамажът. Подобна е и цената в повечето от най-големите супермаркети.

От другите месни продукти, впечатление прави и офертата за кайзер пастърма за 43 лв./кг, прясната домашна сланина обаче върви само по петарка. Суровият телешки судужук се оферира в мрежата по десетарка килото, а в във веригите цената е над 2 пъти по-висока.

За мераклиите сами да си приготвят колбаси от месо в мрежата в нета се предлагат и черва за пълнене. Една от обявите е за свински с дължина 90 м. Към тях има обяснение, че с тях могат да се направят 55-60 кг месни продукти и исканата цена е 26 кинта. За телешките офертата е за три пъти по-малка дължина и се оферират за 16 лв., като те могат да поберат 30-35 кила пълнеж. Овчите черва се предлагат най-евтино - 60 м само за 10 лв., като те са предвидени, според обявата за 10-12 кг пълнеж. Телешкото месо без кост се предлага в мрежата по 11 лв. за кило, а домашните пилета се продават по десетина лева килото. Теглото на готовите за готвене пернати варира от 1600 до 2300 грама, се пояснява в обявата.

За домашно овче сирене в тенекия, съдържаща 8 бучки по килограм, продавачите искат 75 лв. или под десетарка за килограм. Домашното козе сирене (халуми) за скара се предлага по 20 кинта килото.

В мрежата има немалко оферти и за туршии. За голям буркан от кило и 700 грама царска туршия се искат 5 лв, а за буркан от 800 грама с кисели краставички се предлага в нега за по 3,50 лв. Маринованите камби с добавка от мед вървят по около 6 кинта.

При компотите има по-голямо разнообразие от обяви. Компот от дренки, използван за спасяване при разстройство, в буркан от 0,750 л се продава за 6-7 лв. Компот от арония може да бъде купен през нета за 2 лв., но в разфасовка от 0,210 л. Сиропът от бъз върви по 10 лв./л.

През нета можем да си купим и вишновка, срещу 23 лв. за литър. Сладкото от зелени орехчета пък се предлага срещу петарка за буркан от 314 грама, а от динени кори, домашно киви или моркови с левче по-евтино за същото количество.

Според нормативната уредба, касаеща продажбите на храни у нас, всички интернет търговци трябва да развиват дейността си само в обект, който е проверен и регистриран по реда на закона, за да се установява строг контрол върху продуктите. От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), поясниха неофициално, че това е нерегламентирана търговия.

Когато от санитарното ведомство забележат потенциални нарушения в интернет се алармира полицията и тя разследва случая, и като се установи нарушение, се налага глоба.

Относно рисковете за безопасността на храната, продавана през интернет от частни лица, Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млеко и месопроизводителите, предложи контролните органи да влязат в ролята на клиент под прикритие, да си поръчат такава храна през мрежата и да я изследват. „От 2007 г. призоваваме да се създаде нормативна уредба за легална продажба на традиционните продукти, произвеждани от фермерите, както това е в цяла Европа. В Гърция на всеки пазар може да се купи от сергията домашно сирене и други традиционни продукти“, обясни той. На въпрос дали фермерските пазари не са мястото за реализацията на продукцията на по-малките стопани, Колев припомни, че на тях по закон може да се продава само част от произведеното. „За тях обаче не е утвърдено с наредба да се продават основно традиционни храни като домашния суджук, който е само от месо, например“, добави фермерът. Според него хората продават направената от тях зимнина, за да могат да изкарат някой лев и да оцелеят. По думите му, на тези продавачи поне са известни телефоните.

Кулинарите и хората, които искат да опитат различно птиче месо могат да си купят домашно отглеждана токачка. Цената за килограм е 37 лева. Птиците все пак са сравнително дребни и леки, така че за тази сума вероятно ще получите две токачка. Фермите за еко храни предлагат и пъдпъдъци на цена 25 лева за килограм, като две птици са приблизително половин килограм. Месото и на двете птици има вкус на дивечово, въпреки отглеждането във ферма. Който иска да си хапне домашна кокошка ще трябва да се бръкне с 12 лева за килограм, като птиците обикновено са около 2 килограма.

Яйцата от "щастливи" кокошки също държат доста висока цена, като например 70 ст. на бройка. Пъдпъдъчите са по-евтини, могат да се намерят и за 15 ст. От производители, които предлагат стоката си директно в социалните мрежи.

Допреди няколко години в магазините у нас почти не се предлагаше месо за различни стекове. Това, което можеше да се купи беше обикновено телешко, често от доста пораснали телета. Десетина ферми предлагат онлайн телешко за ribeye steak срещу 29,90 лв/кг., за beef silverside за 25 лв/кг, както и за rump steak на цена от 23 лв/кг. Телешкият суров суджук обаче удря рекорд с 30 лева за половин килограм.

В сайтовете за чиста фермерска храна се предлага и натурално свинско за малко над 15 лв/кг. Двукилограмов заек пък струва също почти 30 лв/кг, тоест 15-17 лева за килограм. Между другото и килограм кайма 60/40 – телешко и свинско струва 20 лв. Ако е направена на кюфтета, готови за печене на скара – с 2 лева отгоре.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нещо почнаха да ни тровят с разни ***. Може ли хляб да седи 2 седмици и грам да не мръдне? Няма мухъл. Няма нищо. Може ли да пържа кайма и да излиза вода от нея все едно съм вързал тигана с ВиК? Още малко водомер щях да сложа на скапания тиган.
36
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
доста рискувате да купувате консерви с домашен произход особено месни. Единствено купувам плодове и яйчица от село. Но всеки си решава.
35
2
 
11
 
! Отговори
:):) преди 4 години
стига с това едно време и тогава се тореше безогледно, не помните ли че BSEF швейцария изкупи хиляди тонове изоставени химически торове пестициди и хербециди от площадки на бивши ТКЗС та.С торове или без нашите си сиртове са хубави защото растат на слънце а не парници. Купете си оранжерийни и ще са като на запад.
34
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В соца всичко беше био и натурални и когато дойдеше на гости чужденец не разбирах , защо му харесва чак толкова много.Сега станахме сметище без нищо .
33
2
 
18
 
! Отговори
Бате Гойко преди 4 години
Живея на хиляди километри от България, но в сезона купувам само български плодове и зеленчуци от село. Доставят ги горе-долу веднъж седмично. Излиза доста скъпо, но нямат абсолютно нищо общо с холандските и испански пластмаси, които продават тук (и в почти цяла Европа). Като покажа на местните български розов домат, направо не вярват на очите си. Много от тях обаче, казват, че не им харесват домарите и краставиците, защото били криви :))).
32
13
 
8
 
! Отговори
Ветеринар преди 4 години
Много придирчиви станахме. Едно време ако уцелиш нещо в магазина , купуваш и не питаш дали е БИО / тази дума не я знаехме /и дали е качествено, а питаш има ли още и дали ще стигне до теб.Много добре съм запознат колко " качествено" се произвеждаше в месокомбинат и млекокомбинат.Работил съм там , но няма да обеснявам че комуня.гите ще ме отакуват с минуси.
31
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Във веригите няма сирене и кашкавал само от прясно мляко.Всичко е палмово масло и евтино сухо мляко като може и да е соево мляко.Проверил съм всички вериги и истински продукт няма,.ни цените са огромни.
30
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз не пазарувам от години в гнила, калъфленд, фантасмагорико и онези с немските побългарени бъркочи, отрови и полуфабрикати.
29
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най-големите богаташи не си купуват храна от супермаркетите. Имат си агенти на заплата, които обикалят малки населени места и им търсят купуват качествена храна.
28
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма начин краве сирене в България да струва колкото луксозно френско сирене, извинете---Всъщност има. Единият начин са държавните субсидии, които западните производители получават, за да да поддържат ниски цени. Другият са дъмпинговите цени на отделни производители, целящи съвсем открито унищожаването на същите отрасли в други държави за липса на конкуренция. Известен е случаят с унищожаването на млекопроизводството в Африка от концерна Нестле със сухо мляко на дъмпингови цени.
27
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Намирисва на подготовка за вдигане на цени.По магазините се продават бокл..и на високи цени и контрол няма.По интернет е абсурд да купиш , особено ако не познаваш човека и не си видял как го прави и с какви продукти.Истинско овче сирене от истинско мляко е 100лв тенекията директно от човека гледаш овце и преработени в малката частна мандра. И разбира се няма нищо общо с това в магазина.
26
4
 
7
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 4 години
Никога не бих си купил нещо от непознат производител, особено в нета. В Мюнхен има български магазин, както и хърватски. Нашенската лютеница не може да стъпи на малкото пръстче на хърватската. Купувам първоначално малки количества, опитвам вкуса предпазливо и ако до 24 часа остана жив и здрав, без да ми се раздува тумбака - купувам на ангро. Деветдесет % от нашите стоки са пълно менте, но сме с големи претенции. Жаргона на Петя Славова е живописен и ме изкефи, говори като наш Боко Тиквата.
25
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Един писа по-долу, че от несигурна храна от интернет има вероятност да пукнеш. Ще кажа само че от храната по магазините не само има вероятност, но със сигурност ще пукнеш.
24
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
25 кинта? Десетарка? Озадачаващо.
23
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ТКЗСМного знае баба ти за мононатриев глутамат, натриев цитат, модифицирано царевично нишесте, глюкозен сироп, натриев нитрит, гума гуар ...
22
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никога не бех купила нещо правено в кой знае какви домашни условия , а лютеницата се пече вари и ако няма хигиена си е опасно
21
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хвалбарите на соца се появиха - всичко било в изобилие и качествено, било земния рай...
20
3
 
16
 
! Отговори
ТКЗС преди 4 години
"Био", уважаеми хипстъри можете да опитате само ако отидете по къщите на сееляните, и то ако са в настроение да ви почерпят с нещо истинско, което си пазят за тях. Никога няма да ви го продадат по градовете. По градовете по малките "био" магазини продават просто по-малки б.луци, отколкото по супермаркетите. И го продават на двойни и тройни цени все едно продават злато. Става въпрос за спекула и монопол. Няма начин краве сирене в България да струва колкото луксозно френско сирене, извинете.
19
1
 
4
 
! Отговори
аз преди 4 години
селянин е човек живееш на село, а *** си ти,който слага всички под общ знаменател
18
1
 
18
 
! Отговори
ТКЗС преди 4 години
Абе истината е, че ни продават същите бок.,луци ама на двойна цена, и са му сложили етикет - "био". Ще провериш ти какво ти продават в бурканчето от 4 лева. Сигурно мобилна лаборатория трябва да си помъкнем по магазините. На вкусови качества вече могат да докарат всичко. Много ме кефят хипстърите, като тръгнат по био пазарите да опитват мед, сирене, кашкавал, и т.н., и като започнат - "Аууу, невероятно е". А сеелтака на сергията се подсмихва под мустак и си мисли - "Пак излъгах гражданята"