Зам.-министър: Критиците на промените в Конституцията били засегнати лично

Второто гласуване в НС на 6 декември или най-късно на 6 март
20
Зам.-министър: Критиците на промените в Конституцията били засегнати лично
Снимка: БГНЕС

Част от институциите, представили негативно становище, са институции, които ще бъдат засегнати тези промени, ако се случат – ще им бъдат ограничени правомощия и привилегии. Затова и не е учудващо, че има неодобрение на проекта за изменение на Конституцията.

Това заяви пред БНР заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев след отправените критики от професионалната общност към заявените промени в Конституцията.

"Това е проект, написан от депутати от 3 парламентарни групи – ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Ние не сме участвали в този процес", уточни той.

Сред критиците на проекта са Съюзът на съдиите, прокуратурата, ВСС. Дечев посочи, че не е съгласен "с всяка една от техните критики".

Техните опасения са, че приключването на единния ВСС и разделянето му на два ще бъде противоконституционно, защото според решение на Конституционния съд от 2003 г. това е промяна на формата на държавно управление, която може да се извърши само от Велико народно събрание, уточни заместник-министърът на правосъдието.

"Истината е, че докато не стигне до Конституционния съд, няма да знаем кой е прав и кой е крив. Това решение от 2003 г. прави необичайно разширително тълкуване на "форма на държавно управление" и не се позовава на никаква европейска конституционна традиция. Това е изцяло българско конституционно творчество, с чиято логика не мога да се съглася", каза той.

Относно указите на президента Емил Дечев изтъкна, че това вече е "пример, как може наистина да се получи проблем, защото излизаме извън една власт" и "действително има риск, ако настоящият състав на КС следва логиката на решението от 2003 г., да приеме, че такава промяна е противоконституционна, ако бъде гласувана от обикновено народно събрание".

По темата с намаляването на мандатите Дечев коментира, че намаляването на мандатите може да доведе до увеличаването им – "от седем на десет години".

"Не споделям тази идея. На върха на прокуратурата и съда трябва да бъдат хора, които не трябва от първия ден на техния избор да премислят как трябва да се държат и какви решения да вземат, за да си подсигурят втори мандат. Това става опасно. Първоначално в проекта не е имало такава идея. В един момент се е появила идеята за втори мандат от 5 години, тоест стават 10", обясни той.

Емил Дечев посочи, че ако този петък в НС се съберат 160 гласа, защото е ясно, че няма да има 180, текат срокове между 2 до 5 месеца до гласуването на второ четене. Така най-рано второто гласуване на промените може да е 6 декември, а най-късно – на 6 март, когато би трябвало и премиерът Николай Денков да подаде оставка, за да се получи т.нар. ротация.

"Не вярвам да се стигне до този вариант – в един и същи ден да се правят такива големи промени – както на изпълнителна власт, така и на Конституция. Има възможност за подобряване на текстовете, те да се премислят по-добре, но да очакваме, че ще бъдат посрещнати с всеобщо одобрение, е абсолютна илюзия. Критики ще има до последно", отбеляза той.

Дечев изрази резерви относно текстове, касаещи двойното гражданство и преформатирането на служебното правителство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още по темата: промениКонституция
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Къде е ЕС сега да опява за върховенството на закона. Или местните мижи турки им играят по свирката и си траят. Толкова са принципни от ЕС - обикновени мошеници и пладнешки обирджии
10
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
И ГЕРБ ще подкрепят това безобразие с основния закон ? В чия полза? Е те олигарсите не са вечни ,докога ще ги дондуркате ?
9
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
А вие сериозно ли сте наясно какво се написали изменили?Умишлено се блокира прокуратурата ,гл.прокурор фигурант без никакви правомощия ,6 от квотата на НС във ВСС,просто и ясно, че се удря по независимостта.Това ли е принципа за разделение ?Каква корупция ще разследват по високите етажи,ами абсурд!Жалка картина ,за кого работите всъщност?
8
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Форма на управление-република,конституционна монархия,абсолютна монархия,империя и в съчетание с религиите заместващи явно върховенството на светската власт,държавен строй-общински,родово общинен,робовладелски,феодален,капитализъм,социализъм,комунизъм,глобализъм,начин на управление-демокрация,диктатура,комбиниран- демократическа диктатура,модели на управление-централизиран,децентрализиран,форми на управление-еднопартиен,многопартиен,вид произтичане на управлението-народно,народно-демокракратично
7
0
 
13
 
! Отговори
He тpий, copocoиgинo преди 7 месеца
Haли имa nocoлcтвoтo, зaщo ни e Koнcтитyция?
6
0
 
16
 
! Отговори
(-_-) преди 7 месеца
Какви са точно тия промени и с защо са необходими.. Това е правилният въпрос!
5
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Аз съм обикновен човек и гражданин на тази държава! И по никакъв начин,управляващите ,не могат да ме засегнат " лично"!-:) Не участвам в " личната им политика"! Напротив! Газират ме с тяхната си политика! " Северно Атлантици" били Те? И колко сте бре? Само една част от парламента? И мен какво не грее това? Събирайте се и си говорете за " мераците" си! Ама защо го превръщате в " Национална политика"?-:( Ами Не ви подкрепям! И не пипайте Конституцията Ни с Мръсните си ръце!!!-:( Марш в Атлантика!
4
0
 
9
 
! Отговори
мангла оня преди 7 месеца
Ден посегна на химма ни. Сега тоя посяга на конституцията ни. Очаквам хаттрик скоро, ама ви кязвам, че ако някой нинпосегне на флага, можени да го октрият увит в него...
3
0
 
3
 
! Отговори
Пришълецът преди 7 месеца
Пише ли нещо за мен там? :)))
2
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
След излагацията с определянето на "интимна връзка за 60 дни" по-добре да не пипат нищо!
1
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ако внесем референдум за промени в Конституцията за пряка демокрация и ограничаване на правомощията на министерствата, този ще изреве като хималайска мечка.