Преди 79 г. САЩ пусна за първи път атомна бомба над Хирошима

През 1945 г. 85% от американците одобряват решението на Труман
6 авг 2024 07:00, Нели Христова
263
Преди 79 г. САЩ пусна за първи път атомна бомба над Хирошима
Снимка: БГНЕС

На днешната дата преди 79 години САЩ използват за първи път атомна бомба върху японския град Хирошима. Над 70 000 души загиват на място, районът е изравнен със земята.

На всеки 6-ти август Япония запазва минута мълчание в 8:15 ч. - точният час, в който американският бомбардировач "Енола Гей" пуска бомбата.

Разрухата, предизвикана от оръжието с кодово име "Малчугана" е невиждана дотогава. Втората бомба "Дебелака" е хвърлена три дни по-късно над Нагасаки и убива още десетки хиляди. Това слага край на най-опустошителната глава в световната история.

САЩ остават единствената държава, използвала атомна бомба по време на война. През май 2016 г. Барак Обама стана първият действащ президент на САЩ, който посети Хирошима. Той призова за "свят без ядрени оръжия".

"Една светкавица и огнена стена унищожиха един град и показаха, че човечеството притежава средствата да се самоунищожи", каза той по време на обръщение на мястото на първата бомбардировка.

Защо САЩ го направиха?

Американските учени, работещи по проекта "Манхатън", успешно изпробват работеща атомна бомба през юли 1945 г. след капитулацията на нацистка Германия през месец май.

Тогавашният президент Хари Труман възлага на комитет от съветници, председателстван от военния министър Хенри Стимсън, да обсъди въпроса дали Америка да използва атомна бомба срещу Япония.

"По онова време сред членовете на комисията има широк консенсус в подкрепа на решението за нанасяне на удар. Стимсън е твърдо категоричен, че бомбата трябва да бъде използвана", обясни архивистът Сам Ръшай пред Си Ен Ен.

Чарлз Майер, професор по история в Харвардския университет, заяви, че макар да е било възможно Труман да вземе друго решение, "би било трудно да се обоснове пред американската общественост удължаването на войната, когато това оръжие е било на разположение."

"Изглеждало, че атомната бомба предлага "вълшебно решение", което би спестило много болка. Япония не е била готова да се предаде безусловно и е имало опасения, че предварителна демонстрация на способностите на оръжието няма да свърши работа", обясни Майер.

Подобна демонстрация е щяла да включва детониране на ядрено оръжие в необитаем, но наблюдаем район, за да принуди Япония да се предаде - подход, който е бил предпочитан от група учени и част от висшето ръководство на САЩ. Този ход на събитията отпада от плановете. Труман и военните му съветници са се опасявали от "много скъпоструващо нахлуване" в Япония.

"Неотдавнашният опит от сраженията в Иво Джима и Окинава бил много скъп от гледна точка на американските и японските жертви, въпреки унищожаването на японските военновъздушни сили и флот. Сред американските военни плановици е широко разпространено убеждението, че японците ще се бият до последния човек. Американските ръководители били сигурни, че цяла Япония ще бъде мобилизирана за защита на родните острови", каза Ръшай.

Някои историци предполагат, че изгледът за сигурна намеса на Съветския съюз във войната е помогнала за решението за бърз край на конфликта чрез използване на бомбата. СССР в крайна сметка нахлува в Манджурия на 9 август и разгромява японските сили.

Хирошима е била една от четирите потенциални цели и президентът Труман оставил на военните да решат кой град да ударят. Хирошима е избрана за мишена поради военното си значение. Нагасаки е бомбардиран няколко дни по-късно.

Какъв е резултатът?

При първоначалния взрив загиват най-малко 70 000 души, а още 70 000 умират от излагане на радиация. Общият брой на смъртните случаи само през първите пет години вероятно надхвърля 200 000. Раковите болести са само част от дългосрочните последици.

На 9 август 1945 г. САЩ хвърлят още една бомба върху Нагасаки, Япония, при което загиват до 80 000 души. Япония се съгласява безусловно да приеме условията за капитулация на 14 август.

Тоталното разрушение, причинено от бомбардировките, кара мнозина да критикуват решението.

В мемоарите си от 1963 г. "Мандат за промяна" бившият президент Дуайт Д. Айзенхауер критикува използването на атомните бомби, като казва, че те не са били необходими за капитулацията на Япония.

През 1958 г. Градският съвет на Хирошима приема резолюция, с която осъжда Труман за това, че е отказал да изрази разкаяние за използването на атомните бомби и е продължил да се застъпва за употребата им в извънредна ситуация. В резолюцията се казва, че жителите на града "смятат за свой възвишен дълг да бъдат крайъгълен камък на световния мир и че на никоя нация по света не трябва да се позволява да повтаря грешката с използването на ядрени оръжия".

В Резолюцията позицията на бившия президент е наречена "грубо осквернение, извършено спрямо народа на Хирошима и неговите паднали жертви".

Труман отговаря на резолюцията за Хирошима с писмо до председателя на Съвета, в което заявява: "чувствата на жителите на вашия град са лесно разбираеми и аз по никакъв начин не съм обиден от резолюцията".

Въпреки това Труман подчертава необходимостта от решението, като се позовава на това как САЩ са били "простреляни в гърба" при нападението на Япония над Пърл Харбър. Президентът казва, че решението за използване на двете ядрени бомби е спасило живота на 250 000 съюзнически войници и 250 000 японци, тъй като е премахнало нуждата от инвазия.

"Като отговорникът, който нареди хвърлянето на бомбата, смятам, че жертвата на Хирошима и Нагасаки беше спешна и необходима за бъдещото благополучие както на Япония, така и на Съюзниците", заключава Труман.

Как се чувстват американците и японците по този въпрос?

Проучване на Pew Research Center от 2015 г. установява, че само 14% от японците смятат бомбардировката за "оправдана". Проучване на "Галъп", проведено непосредствено след бомбардировката през 1945 г., сочи, че 85% от американците одобряват решението на Труман. Изследване на агенция Pew от 2018 г. показва, че делът на американците, които смятат, че използването на ядрени оръжия срещу Япония е било оправдано, е спаднал до 56%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


263
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
165
1
 
12
 
! Отговори
Това е преди 1 месец
Престъпление против човечеството и военно престъпление за което САЩ никога не са били наказани..нямало е още юридически структури и международни договори защото атомното оръжие е било нещо ново..пък и САЩ са били победители..няма сами да се осъдят я! Но можеха поне да се извинят..
164
4
 
1
 
! Отговори
Историк преди 1 месец
До Не е ли ясно? "Никакви важни военни цели не са били нито Хирошима нито Нагасаки" Това че го казваш не го прави вярно. Само оказва, че не си прочел нищо по въпроса.
163
1
 
6
 
! Отговори
Глупости са това преди 1 месец
До До Русия: Армията на СССР разгромява за по-малко от месец милионната японска квантунска армия в Китай. Ако не беше участието на Русия във войната срещу Япония, с тази милионна армия Япония можеше да продължи войната и след тези две бомбардировки. Какво щяха да направят САЩ? Да бомбардират и Китай?
162
2
 
6
 
! Отговори
Русия преди 1 месец
До 162, Наркуманцити виждат как Сталин помита Япония за една седмица и пълнят гащити и затуй трепят 200х невинни японци, чи да побързат малко японците да са сдават.
161
0
 
8
 
! Отговори
Съветската армия преди 1 месец
По същата логика Чърчил заповядва да бомбардират София бързо и жестоко щото Червената армия е на вратата, да не остане България за комуниститедобре ме са нямали атомни бомби пък и Гърция е била много по важна стратегически от нас!
160
0
 
0
 
! Отговори
Балансьора преди 1 месец
Сега Японците трябва да си им го върнат. 100 % одобряват това. Балансиращ подход.
159
1
 
4
 
! Отговори
Съветската армия преди 1 месец
Е била в Китай Маджурия и да прекрачи в съседна Япония..САЩ не са искали да позволят Япония да попадне в Съветски ръце като част от Германия..бързали са много..да им набият канчетата за следващите 200 години на японците..затова 2 бомби а не е 1!
158
1
 
6
 
! Отговори
Не е ли ясно? преди 1 месец
До Историк: Никакви важни военни цели не са били нито Хирошима нито Нагасаки. Но за САЩ е била важна самата бомбардировка и жертвите от нея.
157
7
 
2
 
! Отговори
До Русия преди 1 месец
Аха, или пък другаря ти сталин вижда, че САЩ печели ВСВ без да се интересува от рашистан и се опитва и той да намаже от крайния резултат!
156
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Това е само една от двете големи грешки на САЩ .Втората и може би най-голямата грешка в политиката на света е гласуваният ЛЕНД ЛИЗ октомври 1941 г за помагане на СССР .
155
2
 
3
 
! Отговори
Русия преди 1 месец
До 148 АнонименТочно, че американски президент кара Сталин да навлезе в японски Китай щото американците не могат сами да са оправят с японците.
154
12
 
2
 
! Отговори
... преди 1 месец
понеже съм живял в онези времена, когато рашистанския ботуш ни беше стъпи на вратът, та тогава ни казваха, че рашистан едва ли не сам е спечелил ВСВ! Оказа се, че рашистан се е бил на един единсвен фронт, на един единствен континент, при това десетки пъти по-малък от колкото е бил фронта на Англия и САЩ за цялата ВСВ! Еми и сега путинофилията и рашистан ЛЪЖАТ! те винаги са го правили и пак ще го правят! Та така!
153
3
 
9
 
! Отговори
Русия преди 1 месец
Миналата година Урсулът каа, чи Русия е фърлила бомбата ф Япония и сички атлантически роби му ръкопляскаха.
152
5
 
4
 
! Отговори
Всъщност.... преди 1 месец
До Историк. .... Негграмотник. Говориш ли английски или ти пускат опоркити направо преведени. The Marshall Plan (officially the European Recovery Program, ERP) was an American initiative enacted in 1948 to provide foreign aid to Western Europe. Че е само за ЗАПАДНА ЕВРОПА го има в самото заглавие на Плана. Войната е била свършила. Започвала е Студената война и за САЩ е било от огромно значение да има на подчинение икономическо и политическо колкото се може повече страни.
151
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До ами...Ами Tъп си на гъдулка...Всички исторически документи показват,че Япония е щяла да се бие до последният японец,ама щом ти казваш,че вече се е била предала значи е вярно.
150
5
 
1
 
! Отговори
Историк преди 1 месец
До САЩ И Хирошима и Нагасаки са били важни военни цели.
149
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До от БАН Като е така защо всички руски марионетки много се пазят да не заявят, че са "русофили" ами всички се кълнат какви са "европейци" и "родолюбци". Опорката е прозрачна.
148
3
 
4
 
! Отговори
ами преди 1 месец
Най ми е интересно как зомбираните "евроатлантици",за които всичко зло на света идва от Русия не им ли трепва поне малко "мирната и демократична"душичка,когато си спомняме как една държава,която я боготворят СЛЕД КАПИТУЛАЦИЯТА НА ГЕРМАНИЯ и немощта на Япония да се дърпа(както се оправдават) решават да изпробват изработената от тях бомба какви поражения може да предизвика в реално време,оправдавайки се с войната,която фактически е била приключила.И това е само началото,следва Виетнам и другото е.
147
1
 
7
 
! Отговори
от БАН преди 1 месец
В БГ от 10 човека двама са психично болни, един е предател, останалите сме русофили.
146
3
 
4
 
! Отговори
САЩ преди 1 месец
Са искали да спестят живота на собствените си войници за сметка на убитите цивилни японциако е имало битка както за Берлин са щяли да загинат много американци..а с атома са загинали само Цивилни японци..много хитро и не много благородно! Червената армия е победила врага с цената на огромни собствени загуби..без атомни бомби над цивилни