България в еврозоната? Кристалина Георгиева смята, че е обозримо

"Еврозоната разполага с ресурс от 800 млрд. евро за защита от евентуална криза или атака
26 яну 2020 14:01,
160
България в еврозоната? Кристалина Георгиева смята, че е обозримо
Снимка: БГНЕС

България като цяло стои "много добре" по пътя към еврозоната и влизането й по план през 2023 г. е "напълно обозримо", заяви в интервю за БНР управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

В предаването "Неделя 150" на програма "Хоризонт" тя каза, че преди дни в Давос е разговаряла с председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард и по тази тема и тя вижда доста позитивно пътя на България.

България в еврозоната

"Моето очакване е, че плановете, които са направени за влизането в еврозоната ще се реализират точна така, както са направени. България като цяло стои много добре. Има две банки, за които имаше бележки, но те работят по това да бъдат решени и аз не виждам никакви проблеми. Това, което тя ми каза беше, че както изглежда в моята зала на заседания на еврозоната скоро ще се говори на български", ката Георгиева. И потвърди, че влизането през 2023 г. в еврозоната е "напълно обозримо", ако през април влезем в механизма ERM II.

Още по темата

"За България влизането в еврозоната сега е по-добре, отколкото в миналото, именно защото светът е по-турболентен", каза Георгиева.

Според нея скептицизмът за присъединяването на България към валутния съюз, включително и в банкерските среди, ще донесе на страната повече парична сигурност в несигурно време.

"Когато се въвеждат повече контролни механизми, не се учудвам, че ще има скептични гласове, особено от средите на субектите на наблюдение. Ние нямаме независима парична политика, левът е закачен за еврото. Обществото поддържа сигурността от валутния борд, а не искаме да присъстваме в залата, където се взимат решения", коментира Георгиева.

"Еврозоната разполага с ресурс от 800 млрд. евро за защита от евентуална криза или атака. Не мога да си представя конструктивно обяснение защо за нас е зле да имаме 800 млрд. евро", продължи коментара си Георгиева. Тя допълни, че  при разговорите си в Давос с ръководителя на Европейската централна банка Кристин Лагард е получила уверение, че в скоро време в ЕЦБ ще се говори и на български.

Прогресивен или плосък данък

Управляващият директор на МВФ посочи, че разумно прогресивно облагане не пречи на растежа, а даже помага, защото намалява неравенството в обществото.

"Страните, които са избрали плосък данък имат причини да го изберат и трябва много внимателно да преценят дали тези причини все още диктуват това да бъде правилният избор", каза Георгиева.

"В България неравенството е относително по-високо, отколкото много други страни в ЕС, затова България трябва да мисли как да го решава този проблем. Не искам да правя никакви изявление в едната или другата посока, защото тази оценка трябва да бъде направена много внимателно, като се поставят на баланс ползите и рисковете. И дали няма други инструменти, с които страната разполага – да кажем как използваме разходната страна на бюджета", посочи тя.

"Най-важно за България е да инвестира в хората. В образование на децата от 0 до 5-годишна възраст, когато много от това, което те ще бъдат един ден, се формира. Да дава възможност за квалификация и преквалификация. Да стимулира бизнеса да инвестира в хората, защото "сега всички се оплакват, че има работа, а няма хора", коментира Кристалина Георгиева.

Зелените политики – тласък за инвестициите

Управляващият директор на МВФ предупреди, че България не трябва да изостава от зелените политики, защото нисковъглеродната икономика ще даде нов тласък на инвестициите и ще спомогне за създаването на нови работни места.

"Ние търсим области, в които да се декларираме като лидери. И в тази област, ако ние действаме бързо и решително, за Европа има шанс да генерира по-висок растеж и да заеме конкурентна позиция в нещо, което безусловно ще става в бъдещето. И аз се надявам, че България ще намери своето място в тази ниша на нова конкурентоспособност", отбеляза Георгиева.

"Климатичните промени са огромно предизвикателство…, но и огромна възможност за трансформиране на нашите икономики. Вярно е, че преходът към нисковъглеродна икономика означава за някои тежка промяна. Ако сте в сектора производство на въглища, това никак няма да бъде лесно. Но тя е възможна промяна, в която ние можем не особено трудно да пренасяме от едните, които печелят към другите, които губят, за да направим така, че обществото да е по-добре", каза Георгиева.

"Преди година прочетох доклада за това, че всички наши прогнози за климатичните изменения се потвърждават и се надхвърлят от това, което реално става. Свърших да го чета, легнах си, а не мога да заспя – през цялото време си мислех за моята внучка, тогава тя бе на 8 години, че когато стане на 20 години, 100 милиона души ще бъдат в бедност заради шоковете от майката природа. А като стане на 40, ще има най-малко 130 милиона климатични бежанци, повечето от тях от Близкия изток и Африка, повечето от тях, бягащи към Европа. Ако е с късмета да стане на 90 години, ако нищо не направим, планетата ще бъде 3-4 градуса по-топла, това означава почти невъзможно да се живее, ако ние не действаме днес", продължи тя.

"Сребърен куршум" срещу ниския растеж, лихви и инфлация

"Но ние можем да действаме днес и да направим така, че да бъде по-добре не само за вас, младите хора, а за всички, защото даваме стимул на нашата икономика. Търсим го този "сребърен куршум", с който да убием ниския растеж, ниските лихви и ниска инфлация, което ни държи в недостатъчно динамична икономика. Може би го имаме в ръцете си и той се нарича трансформиране към нисковъглеродна климатично устойчива икономика", каза управляващият директор на МВФ.

Кристалина Георгиева посочи, че на много места по света тази трансформация има успех. И даде за пример Швеция, която бе между първите държави, въвели данък върху въглеводородните емисии, който се увеличава с времето.

"Този данък им позволи много бързо да стимулират преход към чиста енергия. В резултат на това те имат цветуща икономика… при много съществено намаляване на емисиите. И е една от най-щастливите страни в света. Същото нещо е с Финландия… Може би зелената икономика е и път към щастието".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
68
1
 
14
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Защо говорите против руснаците ?!Те 2 пъти ни освободиха !!
67
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Може би зелената икономика е и път към щастието"."Съдейки по Леля Крисланина зелената и празна тиква е най-прекият път към пълното щастие на слугата.
66
2
 
23
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Скачахте срещу стария ред.Радвайте се на днешното безредие !
65
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
БЪЛГАРИЯ НЯМА ДА ВЛЕЗЕ В ЕВРОЗОНАТА ДОКАТО ИМА ПЛАНОВЕ ЗА РУСКО-ТУРСКО-СРЪБСКИ ПОТОЦИ. БОЙКО ТРЯБВА ДА ОСЪЗНАЕ ТОВА.
64
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
СВЕТЛОТО БЪДЕЩЕ ПРЕЗ СОЦА СЪЩО БЕ ОБОЗРИМО
63
22
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Дай боже един път да влезем, че да скъсаме завинаги с руското наследство. Европа си е Европа. Който не му харесва да ходи в Русия или Турция.
62
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тая е поредната калинка на ГЕРП и не разбира нищо или е лъжкиня. Като има 800 милиарда евро, можеше да ги раздадат на пенсионерите, за да няма кризи и да живеят по-дълго, а те ги ликвидират и МВФ намалява населението с политика.
61
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От кой ще се защитаваме та има толкова пари за атаки?! Нали точно затова приеха валутния аборт, за да не печатат излишни пари. Сега излиза, че валутният аборт на МВФ, Костов, Софиянски и Свив Банкв е било грешка или какво.
60
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Еврозоната взема от България населението и прилича на османската империя която прави бг геноцид. Който иска евра, отива и живее в еврозната, а България трябва да излезе и да се освободи от ЕС империята която е османска и служи на чужди интереси.
59
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Ами иде бе отворко в едно чейндж бюро или банка с рубли в ръката и виж дали ще ти ги обменят!"Още един неплатен коментар. Що се хабиш, затворко?
58
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 58Ами иде бе отворко в едно чейндж бюро или банка с рубли в ръката и виж дали ще ти ги обменят!
57
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"С евро и долари можеш да плащаш в селия свят . С рубли -никъде."С писане на смислени постове може и да изкараш грант. С драскане на тъппизми - никога.
56
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ГолдхофНе бе, курса ще е 1:1 и наемите ще паднат на 50 евро:))
55
0
 
8
 
! Отговори
гошо преди 4 години
До ИванДа но ,на 20 февруари в Брюксел извнредно се събират за да търсят пари ,така че още март може да сме в еврозоната
54
6
 
24
 
! Отговори
Голдхоф преди 4 години
При курс 1:3 - заплата 1200 лева става на 400 евра. Цената на наем едностаен в среден град става от 300 лв на 300 евра без пазарлък, ако щеш. Каква брадва ви точат не е истина. Купените *** лаят колко е хубаво под еврото защото им плащат .
53
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
С евро и долари можеш да плащаш в селия свят . С рубли -никъде.
52
5
 
24
 
! Отговори
Иван преди 4 години
Докато тая лелка си играе с огъня нищо добро не ни чака. Влизането в Еврозоната е най-фаталното нещо за една бедна държава като България. Богатите приветстват това - те ще станат още по-богати. Средната класа и бедните ще бъдат най-ощетени ...
51
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Никакво евро! Ще приемем рублата! Ама ха! И за тапети става и евтинко излиза."Аууу, колко си духовит самоооо.....Смешен си като виц на Къци Вапцаров.Добре че като леля Сталина не си фактор и нищо не зависи от вас.
50
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нямате милост! Поне в неделя не ни разваляйте настроението с тази жена!
49
15
 
4
 
! Отговори
cazzo duro преди 4 години
Никакво евро! Ще приемем рублата! Ама ха! И за тапети става и евтинко излиза.