Сухопътен Шенген между нас, Гърция и Румъния? ЕК не харесва това

Предложението е на група евродепутати
42
Сухопътен Шенген между нас, Гърция и Румъния? ЕК не харесва това
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Вариантът за сухопътен мини Шенген с премахване на проверките на сухопътните граници между Гърция, България и Румъния, предложен от група евродепутати, беше отхвърлен днес от еврокомисаря по транспорта Адина Вълян, съобщава новинарският сайт Хотнюз.

Румънката Вълян заяви в Страсбург, че подобна мярка би поставила "немислим натиск" върху границата между Румъния и Унгария и отбеляза, че според нея Румъния не трябва да търси "частични решения".

Сайтът напомня, че Румъния и България предстои да бъдат приети в Шенген на 31 март, но само с летищата и пристанищата, а проверките по сухопътните граници ще продължат, тъй като Австрия продължава да се противопоставя на отпадането им.

На 25 януари трима евродепутати и един депутат от Румъния, България и Гърция поискаха от гръцкия министър по миграцията да предложи на неформална среща на Съвета на правосъдие и вътрешни работи премахване на контрола по сухопътната шенгенска граница между трите страни. Съвместното писмо беше подписано от румънските евродепутати Дачиан Чолош и Влад Георге, от гръцкия евродепутат Георгиос Кирцос и от българския депутат Даниел Лорер, а една от целите на инициативата е подобряване на трафика за превозвачите от трите страни, от които само Гърция е членка на Шенген в момента, отбелязват медиите.

Предложението идва, след като Румъния и България получиха в края на миналата година зелена светлина за влизане в Шенгенското пространство с въздушните и морските граници от 31 март, но не беше определен срок за сухопътното им присъединяване, напомня Хотнюз.

Еврокомисарят по транспорта Адина Вълян заяви днес в Страсбург в отговор на въпрос на сайта Нюз.ро във връзка с тази инициатива, че не смята, че Румъния трябва да търси "частични решения".

"Многократно съм изразявала от перспективата на еврокомисар по транспорта, който вижда от първа ръка какво означава за транспортния сектор, включително за икономиката на страните членки, всякакъв блокаж на границата: загубеното време за превозвачите означава пари", посочи Вълян.

Тя добави, че това е причината, поради която винаги е настоявала, че свободното движение в европейските граници е изключително важно за общия пазар на превозвачите.

"Още по-важно става за Румъния и България, които са разположени в този геополитически контекст в Източна Европа - и съответно получават транспорт от трети страни - да могат да облекчат границата си с пространството на ЕС, не само към Гърция и не само за румънските туристи, които може да отидат на почивка. Тук трябва да мислим за цялото пространство на транспорта. Да кажем, че между Гърция, България и Румъния има свободно пространство на транспорта. Тогава би имало немислим натиск по шенгенската граница на Румъния на запад, към Унгария", обясни еврокомисарят.

"Не смятам, че частичните решения са тези, към които трябва да се стремим, а трябва да следваме решаването в цялост на това ограничение", подчерта още Вълян.

Групата евродепутати от "Обнови Европа" предложиха създаването на неформален мини Шенген между Гърция, Румъния и България, който би трябвало да започне да функционира през лятото на 2024 г. Отпадането на граничния контрол по сухопътните граници между трите страни би улеснило не само превозвачите, но и многобройните румънски и български туристи, пътуващи към Гърция, смятат инициаторите.

"Европейската комисия не иска летен мини Шенген, както предложи Дачиан Чолош", коментира по този повод молдовската редакция на Радио Свободна Европа. "Хилядите молдовци, които са се надявали, че през лятото ще могат да стигат по-бързо с кола до морето в Гърция или България, нямат много причини за радост: ЕК сигнализира днес, че не е "за" един "мини Шенген", в който да участват през лятото Румъния, България и Гърция", отбелязва изданието.

Съветът на ЕС обяви в края на декември 2023 г., че Румъния и България ще влязат в Шенген с въздушните и сухопътните граници на 31 март 2024 г., след като бе постигнато споразумение с Австрия. Година по-рано Австрия и Нидерландия се противопоставиха на присъединяването на двете страни към пространството за свободно движение.

Властите в Букурещ започнаха дипломатическа офанзива от декември за определянето на конкретна дата за премахването на проверките по сухопътните граници, но не получиха нищо друго освен обещание за преговори, отбелязва Хотнюз.

В декларацията в края на годината, подписана от Румъния, България и Австрия, се споменава "ангажиментът да се обсъди през 2024 г. дата за възможно премахване на контрола по сухопътните граници". Това обаче е обвързано с пет мерки, които да доведат до "съществено подобряване на ситуацията с миграцията в Австрия" - допълнителни мерки, които не са прилагани за нито една друга страна, която се присъединила към Шенген, коментира сайтът.

Хотнюз напомня, че решението за присъединяване на двете страни към Шенген и със сухопътните граници продължава да зависи от Австрия, тъй като изисква единодушно гласуване.

Що се отнася до възможната дата за влизането на Румъния в Шенген и със сухопътните граници, "както стоят нещата в момента, най-вероятно решение ще се вземе в края на тази година, а ефективната интеграция може да се случи през 2025 г." Това се дължи на европейския изборен контекст през тази година и на факта, че в Австрия има вътрешни избори през есента, така че е малко вероятно позицията на Виена да се промени дотогава, отбелязва сайтът./БТА, Ваня Накова

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


42
Още по темата: Шенген
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
0
 
6
 
! Отговори
до Сълзица преди 3 месеца
Да, направих си изводи. За абсолютната ти неграмотност (в допълнение към пълното непознаване на миналото). Абе защо всички, дето се мъчите да ни дърпате далеч от цивилизацията и плачете за тоталитаризма, имате интелект на растения?
35
2
 
5
 
! Отговори
Иванов преди 3 месеца
Защо трябва да ни интересува мнението на някаква румънска чиновничка да си правиме мини Шенген,докога ще чакаме Австрия и сие да се наумуват дали и кога да кандисат
34
0
 
1
 
! Отговори
rambaldievskievich преди 3 месеца
Видима е друга ненормалност, 36. Коя ли е?...
33
0
 
7
 
! Отговори
rambaldievskievich преди 3 месеца
Дреме ми! И аз не харесвам австрия.
32
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Щом румънците не искат отпадане на границите между тях и нас...значи на тези граници има далаверка.
31
3
 
17
 
! Отговори
Какъв е преди 3 месеца
Смисълът от Шенген като по цялата 600 километрова граница имаме само 2 моста от които единия счупен, а до другия няма свестен път?! На гръцката граница е същото един път до Кулата, а иначе въртиш по планините.
30
13
 
8
 
! Отговори
Хамстер преди 3 месеца
На хокейна среща мвжду Канада и СССР в Москва през 1975г. канадски фенове замерят публиката на домакините с дъвки. А руснаците почват да се бият помежду си за вносните дъвки и боя става масов има жертви и тежко ранени ...
29
0
 
6
 
! Отговори
Радослав преди 3 месеца
До Христо Христов: скъпо амебче, явно новини не четеш, за един Нотариус да си чувал? Един дето го гръмнаха? Или викаш това в една паралелна България е станало? Да знам, истината боли, че проблема е в племето, а не в някаква си далечна Европа! Аман от фенове на плоската Земя, Илюминати, масони и хората гущери които сън не спят, за да спират развитието на ангела небесен Христо Христов! Да знаеш илюминатите ни спират, няма нищо общо с клуб СС и далаверите в него!
28
0
 
3
 
! Отговори
Груйо Михалов преди 3 месеца
С кануто мога да аскустирам на румънския бряг и да направя пауза . А ако претрепя некоя мутра и ме търсят да ме чистят мога да отида и до Украйна.
27
6
 
8
 
! Отговори
Бълкзит преди 3 месеца
Дойош Bulxit!!! Откъдя накъдя тия не пускат ни в смотаният Шенгун...
26
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Горките Румънци ще им се натовари границата с Унгария! А, че ние имаме 5 граници да вардим, 3 от който и след Шенген ще продължим- едната с огромна опастност от влизане на незаконни мигранти...няма значение! Даже предложението е само за лятото....Или пълен шенген и всички права като на другите , или България да излиза от ЕС, веднага!!!! И без това ЕС е марионетка , а не самостоятелен съюз!
25
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
То е ясно, че началниците от Европа ни го подават неумит да го папкаме, ама можеше поне преди това да го забършат набързо в пердето...
24
4
 
10
 
! Отговори
мак преди 3 месеца
Всичко трябва да се харесва на началниците, иначе - няма да стане, драги ми европейци. шенген с бонус мигранти е наглост европейска. И изнудване. За какво ви е такава сделка?
23
7
 
11
 
! Отговори
Сълзица преди 3 месеца
По време на соца БГ е била в челни позиции сред страни на СЕВ и имала определен висок респект. Сега пък буржуазна БГ е на последните позизии и вместо респект имаме мнение за нас като за примитивни диваци, нищо че с бял цвет на кожа. Изводи всекитправи сам.
22
7
 
9
 
! Отговори
Христо Христов преди 3 месеца
До 22 "Какъв Шенген сънувате, като правосъдието ни се решава в кафене, а не в съдебната зала? Какъв Шенген като корупцията е издигната в национален спорт? Какъв Шенген като границата ни е разграден двор който дори крава спокойно може да премине?" - Радко, про'с'так неграмотен, Холандия ни пусна в Шенген, защото в доклада на ЕК пишеше точно обратното. Факт.
21
2
 
6
 
! Отговори
Христо Христов преди 3 месеца
Еврокомисарите по дефиницията на длъжността им са да защитават интересите на Брюксел, не на държавите.
20
5
 
20
 
! Отговори
Радослав преди 3 месеца
Какъв Шенген сънувате, като правосъдието ни се решава в кафене, а не в съдебната зала? Какъв Шенген като корупцията е издигната в национален спорт? Какъв Шенген като границата ни е разграден двор който дори крава спокойно може да премине? Европа ни е виновна, че съд, прокуратура и политици са корумпирани до мозъка на костите си!
19
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Румъните не искат да рискуват с българите то се знае, залагат на по трудното.
18
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вече и малките деца разбраха че България изобщо не е равноправен член на ЕС. Ние сме страна член втора категория, със силно ограничени права, но с повече задължения от колкото останалите страни членки.
17
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Аа, на ЕС не им харесва балкански Шенген, но за Балканите е добър.:))