Калин Манолов, председател на УС на Българското общество за индивидуална свобода, съди Столична община заради протеста на таксиметровите шофьори на 9 февруари тази година, съобщиха от Софийския районен съд.
Искът е за 1.95 лева, като се иска да бъде изплатено обезщетение в размер на 1.40 лева за имуществени вреди и обезщетение в размер на 0.55 лева за неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, причинено му от бездействието на Столичната община.
Исковата молба е предявена на основание чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди и по реда на Административно-процесуалния кодекс за установяване незаконосъобразността на актове, действия или бездействия на Столичната община и нейни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
При митинга на таксиметровите шофьори почти цял ден центърът на столицата беше блокиран - площад “Народно събрание”, бул. “Цар Освободител”, бул. “Васил Левски”, бул. “Евлоги Георгиев”, площад “Орлов мост” и други публични места.
Претенцията на Манолов е, че на 9 февруари тази година в активната част на деня в продължение на повече от 12 часа спрямо гражданите и гостите на столицата на България – София, са извършени действия и бездействия, с които са отнети част от основните им свободи, в това число такива, залегнали в Хартата за правата на човека, която е част от българското законодателство. Според него са нарушени чл. 6, ал. 2, чл. 35, ал. 1 и чл. 58, ал. 1 от Конституцията на Република България, а също така са погазени редица други закони.
Грубо бе потъпкана императивната норма на чл. 7, ал. 2 от Закона за събранията, митингите и манифестациите, повеляваща, че събрание, митинг или манифестация не може да се провежда в обозначената зона около Народното събрание в София, а това е именно пространството на площад “Народно събрание” между сградата на Парламента и хотел “Радисън”, се посочва в исковата молба.
Столичната община (СО) в лицето на нейни органи и длъжностни лица не направи нищо, за да осигури обществения ред, защитата правата и свободите на другите граждани и спазването на КРБ и ЗСММ, посочва Манолов.
Освен това Столичната община с бездействието си е позволила протестиращите таксиметрови шофьори да възпрепятстват свободното придвижване на превозни средства и граждани в нарушение на обществения ред, като по този начин е отговорна съгласно Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
В утежнение на ситуацията кметът на София, по твърдение на медиите, е издал разрешение за провеждането на митинга „пост фактум”, в нарушение на нормативните изисквания и процедури на чл. 8 от ЗСММ. Кметът на столицата не е изпълнил и императивната разпоредба на чл. 12, ал. 2 от ЗСММ да забрани провеждането на събранието, митинга или манифестацията, когато има несъмнени данни, че застрашават обществения ред в съответното населено място и нарушават правата и свободите на другите граждани, посочва още Калин Манолов.
В исковата му молба се допълва и, че лично за него като гражданин на Република България и жител на София, незаконосъобразният митинг на таксиметрови шофьори и бездействията на Столичната община са създали пречки, много по-големи от обичайните, изразяващи се в свободно и безпрепятствено преминаване с превозно средство през гореуказаните площади и булеварди на София в рамките на активната част на деня.
Наложи ми се през целия ден да заобикалям незаконно блокираните от таксиметрови водачи и неосвободени от Столичната община булеварди и площади, да ползвам необичайни и по-дълги маршрути, да плащам по-високи тарифи на работещи таксита, както и да предупреждавам по телефона моите познати и контрагенти да се съобразяват с незаконните действия и бездействия на СО, като ме изчакват, а с това същото попречиха да осъществя редица свои задачи и да реализирам дневния си план, с което ме увредиха, причинявайки ми имуществени вреди в размер на 1 лев и 40 стотинки, подчертава в исковата молба Калин Манолов.
Също така през целия ден той е чувствал заплаха за себе си лично и за семейството си, тъй като незаконосъобразните действия на таксиметрови шофьори и бездействията на Столичната община, за които съобщаваха електронните медии, са застрашавали обществения ред и свободата и сигурността както на него, така и на неговите близки.
От прочетеното в пресата на следващия ден той се е убедил повторно, че опасенията му са били основателни, както и че се споделят от множество други граждани и гости на София. Така в резултат на бездействията на Столичната община е претърпял и неимуществени вреди в размер на 55 стотинки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съдят общината заради таксиджиите, отнели свободата ни
Калин Манолов от Българското общество за индивидуална свобода съди Столична община заради протеста на таксиметровите шофьори на 9 февруари
26.02.2007 | 16:35 ч. Обновена: 22.09.2025 | 10:22 ч.
1
Новини
-
Градинарски трик за повече домати
-
Русия търси обрат на бойното поле с нови пехотни тактики
-
Защо колекционерски часовници за хиляди долари отиват в топилната пещ
-
Джип се вряза в дърво край Пловдив: трима загинали и един тежко ранен
-
Светият Синод излезе с позиция срещу провеждането на "София прайд"
-
Защо високите цени ще се задържат дълго, дори ако войната в Иран приключи
-
Маникюр син басейн - летен хит
-
Ицо Хазарта поиска Съвета на ЕС да разкрие кой блокира монетата ни от 2 евро
-
Радев за "Боташ", Кандев и модния му поглед към голото рамо на външния министър
-
Добросъседство: Журналисти от РСМ показаха среден пръст на Радев и Йотова (ВИДЕО)
-
Почина "детето чудо на попфолка" Никсъна
-
Голо рамо и краче: Външният ни министър втрещи с тоалет за официална среща с турския си колега
-
Костадинов: Кой назначи външния министър
-
МВнР свали снимката на Велислава Петрова с голото рамо пред Хакан Фидан
-
Два свята, различни ценности: София Прайд срещу Шествие за семейството днес
-
Голо рамо и краче: Външният ни министър втрещи с тоалет за официална среща с турския си колега
-
Добросъседство: Журналисти от РСМ показаха среден пръст на Радев и Йотова (ВИДЕО)
-
Силяновска се върна в РСМ и атакува България: Не се държи приятелски
-
Радев за "Боташ", Кандев и модния му поглед към голото рамо на външния министър
-
Украйна разруши кримски мост, унищожи 50 руски военни машини
-
От "София прайд" скочиха на ПБ заради подкрепата към Шествие за семейството
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Погребението на иранския аятолах Али Хаменей ще се състои през юли
Ще оцелее ли проектът за съвместния френско-германски боен танк?
Нагел: Цените ще останат по-високи, дори и войната в Иран да приключи скоро
Иран вероятно е възстановил арсенала си с ракети руско производство
Как войната на Тръмп с Иран засили политическото влияние на Педро Санчес
Камен Колчев: Отварянето на пазара на ДЦК за гражданите ще е от полза както за тях, така и за фиска
Трима души загинаха при катастрофа в Пловдивско
Магнитна буря връхлетя Земята след мощно слънчево изригване
Затвориха известен плаж в Гърция заради изтичане на отпадни води в морето
Година след кошмара в село Ягода: Всички задържани за "дома на ужасите" са на свобода
Кола се заби в стълб и затрудни движението по булевард във Варна
Светият Синод се обяви против провеждането на "София прайд"
Арсенал троши 40 млн. евро за грък
Талантлива българка прави фурор в Мадрид
Екшън!Обраха Англия в Канзас
Ботев Пд се похвали и обяви важна новина
Отличен подиум за Никола Цолов в Барселона
Милан взима нов шеф от Бундеслигата
Седмична нумерологична прогноза за 15 – 21 юни
Пухкави милинки с кисело мляко
Защо на някои хора им е трудно да проявяват емпатия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма „Играта на играчките 5“
10 летни разядки със сирене
Кажете сбогом на тъмните кръгове: 5 домашни маски с видим ефект
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
Доставките на самолетни горива у нас за лятото са гарантирани
Никола Цолов завърши трети в спринта в Барселона
Хороскоп за 14 юни 2026
Автобус катастрофира във Варна
Част от футболистите на Черно море минаха медицинси прегледи
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“