Търсим пари за газовата връзка с Гърция - тепърва

ЕК нямала практика да предоставя грантове на частни дружества
11 сеп 2015 12:31,
9
Търсим пари за газовата връзка с Гърция - тепърва
Снимка: БТА, архив

България търси пари за строителството на газовата връзка с Гърция, тъй като Европейската комисия (ЕК) няма практика да предоставя грантове на частни дружества, каквото е проектната компания за изграждането на съоръжението.

Въпреки предварителните нагласи, че финансирането реално е осигурено, сега се търсят начини и се водят преговори с европейските партньори за осигуряването на необходимите 220 млн. евро за реализацията на проекта, коментира в отговор на въпрос на Investor.bg енергийният министър Теменужка Петкова, която участва в конференцията "Сигурността в Югоизточна Европа". 

Тя припомни, че проектът е от общностно значение и по тази причина ЕС вече отпусна средства за реализацията му още през 2009 г. Парите обаче не са достатъчни.

Работата по интерконектора се бави и защото още не е подписано окончателното инвестиционното решение между участниците – Българският енергиен холдинг (БЕХ) и холдинга Poseidon, в който участват Гърция и Италия, съобщи пред участниците в конференцията Теменужка Петкова. Основната причина за това е политическата криза в южната ни съседка, увери тя и допълни, че документът "почти е бил подписан в началото на юни", а сега се очаква това да стане до "2-3 месеца".

Основен аспект на работата на правителството на фона на осигуряването на енергийната сигурност, която е част от националната, е изграждането на междусистемната свързаност на газовата ни мрежа със съседните страни.

Газовата връзка с Гърция е изключително важна, защото ще диверсифицира и източника на природен газ - от Каспийско море.

Енергийният министър отчете и забавянето по работата на всички останали връзки - с Румъния, Сърбия и Турция, макар и да увери, че активно се работи за тяхната реализация.

Местният добив на природен газ също е в плановете на правителството за осигуряване на енергийна сигурност, припомни още Петкова. Тя изтъкна започнатия търг за проучвания в два блока - Силистар и Терес, както и плановете за първи сондажи в Хан Аспарух, планирани за пролетта на 2016 г.

Като начин за осигуряване на енергийната сигурност в региона Петкова посочи плановете за изграждане на Европейския енергиен съюз. Неговите цели са осигуряването на сигурността на енергийните доставки, тяхната устойчивост и конкурентоспособност. България работи активно за осъществяването на тези цели, допълни още енергийният министър.

Три важни аспекта на сигурността в Югоизточна Европа постави в своето изказване по време на форума министърът на външните работи Даниел Митов - миграционният натиск, кризата в Украйна и енергийната сигурност.

Трябва да се има предвид, че за бежанския поток може да се говори не само за трафик на хора, но за опити да бъдат инфилтрирани бойци от “Ислямска държава”, посочи той. Министърът уточни, че потокът през България е ограничен, тъй като бежанците са намерили нов път - известен вече като Балкански коридор, през Гърция, Македония и Сърбия до Унгария и оттам към Западна Европа.

"Мъртвият мир не удовлетворява никого", каза вътрешният ни министър по повод на конфликта в Украйна. Той призова да бъдат спазвани споразуменията, подписани в Минск, защото те са без алтернатива.

По отношение на енергийната сигурност, Митов припомни, че регионът е много важен за преноса на енергийни ресурси.

Още новини за енергетика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
0
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
1-а проста газова връзка със съседна Гърция немогат да направят, а иначе Б.Б. му се привиждат какви ли не "хъбчета" и "коридорчета" от държави на хиляди километри.
5
0
 
1
 
! Отговори
анонимен преди 8 години
Май ни чака "Зимата на нашето недоволство"?????
4
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ми тя зимата дойде, търсете...
3
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Казано по-просто теменужка тупа топката. Виновни са ИД и четирите годишни времена както винаги.
2
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тъпите герберски кратуни могат само да рушат! А тиквата открива само пребоядисани училища и зали.
1
0
 
9
 
! Отговори
Пешко преди 8 години
Пълен смях. Най-тъжното е, че нито едно правителство в последните 14 години няма никаква стратегия и идея за икономическото, социално и т.н. развитие на страната. Вижте прогнозния растеж на Румъния до 2018 г. - средно по 6% на година!

Спонсорирани публикации