Страните от Централна и Южна Европа с едни от най-лошите демографски профили

Застаряващото население вече удря кредитните рейтинги на страните
17 май 2023 22:09, Анисия Иванова
23
Страните от Централна и Южна Европа с едни от най-лошите демографски профили
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Застаряващото население засяга публичните финанси по целия свят, като рейтинговите агенции предупреждават, че неотдавнашните повишения на лихвените проценти са увеличили въздействието на по-високите пенсии и разходите за здравеопазване.

Докато лихвените проценти се повишават в отговор на най-големия скок на инфлацията от едно поколение, Moody's, S&P и Fitch предупредиха, че влошаващата се демография вече се отразява негативно на кредитните рейтинги на правителствата.

Те добавят, че понижаването на рейтингите е вероятно без мащабни реформи, заплашвайки да създаде порочен кръг от по-високи фискални тежести и нарастващи разходи за заеми.

"В миналото демографията беше средносрочно до дългосрочно съображение“, каза Дитмар Хорнунг, асоцииран управляващ директор в Moody's Investors Services, пред Financial Times. „Сега бъдещето е с нас и вече удря суверенни кредитни профили.“

Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка и Централната банка на Англия повишиха лихвените проценти този месец до най-високите си нива от финансовата криза насам, увеличавайки разходите на правителствата за обслужване на дълга.

„Независимо че демографията се развива бавно, проблемът става все по-неотложен“, каза Едуард Паркър, глобален ръководител на изследванията за суверенни и наднационални дружества във Fitch, която понижи кредитния рейтинг на Франция миналия месец, предупреждавайки, че програмата за реформи на президента Еманюел Макрон може да спре. Тенденцията има неблагоприятните ефекти в много страни и те само нарастват, добави Паркър.

Рейтинговите агенции казват, че покачването на разходите по заеми усложнява както въздействието върху растежа на населението в трудоспособна възраст, така и ефекта върху публичните финанси от нарастващите сметки за здравеопазване и пенсии.

Това се отрази на перспективите за дълга в ЕС, където според Европейската комисия делът на населението над 65 години ще нарасне от 20 процента сега до 30 процента до 2050 г., както и в Япония и САЩ.

Марко Мърсник, водещ суверенен анализатор в S&P Global Ratings, добави, че според стрес тест на S&P увеличение с един процентен пункт на разходите по заеми би увеличило съотношението дълг към брутен вътрешен продукт за Япония, Италия, Обединеното кралство и САЩ с около 40-60 процентни пункта до 2060 г.

„Това е много значително увеличение и предполага реформи, които или се справят с натиска на застаряването, или други фискални реформи вероятно ще са необходими, ако държавният дълг трябва да остане устойчив“, каза той.

S&P заяви през януари, че рейтингите на приблизително половината от най-големите икономики в света ще бъдат понижени до "боклук" до 2060 г. спрямо сегашното ниво от около една трета, ако не бъдат взети мерки за облекчаване на разходите, свързани със застаряващото население.

Изчислено е, че при липса на реформи във фискалните политики, свързани със застаряването, типичното правителство ще има дефицит от 9,1 процента от БВП до 2060 г., огромно увеличение от 2,4 процента през 2025 г.

S&P също така прогнозира, че разходите за пенсии ще се повишат средно с 4,5 процентни пункта от БВП до 2060 г., достигайки 9,5%, макар и с големи различия между страните. Рейтинговата агенция прогнозира, че между 2022 г. и 2060 г. разходите за здравеопазване ще се повишат с 2,7 процентни пункта от БВП за средната държава.

"Колкото по-дълго правителствата отлагат действие, толкова по-болезнено ще бъде това действие", каза Паркър от Fitch.

Анализаторите твърдят, че в световен мащаб страните от Централна и Южна Европа имат едни от най-лошите демографски профили, като изтъкват Германия, чието население застарява с един от най-бързите темпове в света.

В бележка на Moody's тази година се казва, че напрежението на германския пазар на труда е „вече видимо“, добавяйки, че „потенциалният растеж ще отслабне допълнително през следващата година без реформи“.

Рейтинговите агенции също алармираха за структурния дефицит на пенсионната система в Испания, където правителството наскоро възстанови пряката връзка между плащанията и инфлацията, както и за историята на Франция в управлението на своите финанси.

От другата страна е Гърция, която въведе мащабни реформи на пенсионната си система след дълговата криза. В проучването на S&P в 81 държави това е единствената страна, в която се очаква разходите, свързани с възрастта, да намалеят до 2060 г.

За разлика от това, няколко азиатски държави имат влошена перспектива поради демографския натиск. „Ако погледнете към 2050 г., тогава Корея, Тайван и Китай са едни от страните с най-неблагоприятни профили“, каза Паркър, цитиран отBloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма лошо. То там вече останаха само про'с'таците. Вредно е да се самовъзпроизвеждат.
17
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Проблема е всъщност много по-голям, отколкото изглежда!Не само че няма достатъчна раждаемост, за да се поддържа броя на населението в работотоспособна възраст, а и се възпоизвежда проритетно най-некачествената част от него - хора без образование, квалификация и трудови навици. Реално голяма част от прираста е население, което с нищо няма да допринесе за подобряване на икономиката, а дори напротив - ще ползва блага, без да произвежда.
16
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Аз /18/ - Какво име?
15
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колкото по-малко хора, толкова по-добре. Така заплатите растат,по-лесно се намира работа, по-малко коли, по-малко престъпления, по-малко хора пред лекарски кабинети и в държавните институции.
14
0
 
13
 
! Отговори
Лесно е преди 1 година
Трябва да се подобри качеството на демографския профил на населението на нашата територия. Затова: Спиране на соц.помощи за здрави хора под 60 г., ако има свободни работни места; Ревизия на инвалидностите; Спиране на детските надбавки, ако дори само единият родител е под 18 г.; Детски надбавки само под формата на приспадане от внесени данъци; 80% от общинските жилища само за млади семейства, ако и двамата съпрузи са поне със средно образование; Принудителен труд за всеки здрав човек, създал деца
13
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Земята била пренаселена,населението трябва да се намали,сега демографска криза.Е внесоха си млади емигранти,но те не работят и не раждат.Разходи по дълг и пенсии се вдигат,цени,лихви,данъци се вдигат и пак не стигат.Войната,искуствената газова криза и санкции изядоха пенсионните фондове.Разходите за здравеопазване се вдигат,е нали ИИ ще лекува.И реформи докато населението обеднее и вече не притежава нищо защото трябва да въстанови Украйна.Зелена измамата на века
12
2
 
13
 
! Отговори
До Анонимен 11 преди 1 година
При нас възрастните хора са ценни и с това, че работят докато могат.Като се има предвид гладът за кадри във всяка сфера, не знам какво щяхме да правим, ако се лишим от работещите хора над 60 г. Много от тях са специалисти в своята професия, а младите, получат ли специалност, най-напред преценяват какъв е шансът имв чужбина и са прави за себе си.Добавям и неоценимата помощ на бабите и дядовците в домакинството и за отглеждането на внуците, за които не достигат места в яслите и в детските градини
11
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Там където е управлявал про съветски шумкар трева не никне!
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 1 - е как пък го изчисли това 55?
9
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Възрастните хора въобще не са ни проблема,даже бих казал че това е доста идиотска теза която ни налагат в последните години.Като изключим самотните възрастни,останалите имат деца които им помагат(поне в България,засега),а относно мизерните пенсии които получават,това наистина е пренебрежимо малко в сравнение с това което се краде от държавите....не вярвайте на всякакви глупости които ви казват.Но,така е..да си имаш държава не за всеки,скъпо удоволствие е и не за всеки..така че,айде без мрънкане;
8
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От една страна искат да намалят населението а от друга страна ревът. Какво искат и те не могат да ти кажат.
7
2
 
5
 
! Отговори
Проблема преди 1 година
Че Испания и Франция живеят дълго-пенсиите и в двете държави са в топ 5 на най-високите в Европа и всичко това и раждат късно
6
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"По-добрият" демографски профил на северните и западните страни в Европа се дължи на миграцията отвсякъде, тъй като са по-богати и уредени. В Централна и особено Южна Европа, миграцията е предимно на заможни(дали пенсионери, дали хора в активна възраст), които търсят малко по-нормална обстановка, по-лежерен живот и приятен климат.
5
2
 
15
 
! Отговори
Важно е КАЧЕСТВОТО преди 1 година
За съжаление, нашите кадърни, образовани и работливи младежи се изтеглят в чужбина, а онези от тях, които остават тук, в повечето случаи имат огромни проблеми както онези, които генерира соцът - връзкарство, безогледна експлоатация на кадърния, който няма покровители, ниски заплати и т.н. Не е възможно да разгърнат потенциала си, да излязат начело и да изведат страната от кризата. Поощрява се размножаването на хрантутниците. Качествените трудно си позволяват да създадат повече от едно дете.
4
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Защото бяхме "богати" по времето на соца, затова като се събудихме побягнахме назапад.
3
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те затова ни взеха в ЕС.
2
2
 
1
 
! Отговори
информиран преди 1 година
Дебелия мошенник ще изтегли дълг който няма намерение да плаща и ще купи още повече пенсионерски гласове.
1
10
 
3
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 1 година
Започнете да избивате хората над 55 годишна възраст и тогава ще решите всички финансови проблеми на държавите в Европа и най-вече в Република България .