Българка е световна шампионка по шахмат до 17 г.

Деница Драгиева елиминира двете най-силни състезателки
Обновена: 15 май 2013 14:44 | 15 май 2013 14:40, Елка Василева
80
Деница Драгиева Снимка: shahmatninovini.blogspot.com

16-годишната българка Деница Драгиева спечели световния ученически шампионат по шахмат, който се проведе в Порто Карас (Гърция), информира БТА.

Нашето момиче се представи изключително силно на първенство на планетата за ученически шампиони, като четирикратната №1 на България се поздрави с нов връх в своята кариера, спечелвайки титлата в категория до 17 години.

В спора с конкурентките от най-големите шахматни сили Деница елиминира от борбата световните шампионки от предните години - Диана Асаубаева (Казахстан) и Хатин Багирова (Азербайджан).

От изиграните 9 партии българката записа страхотни 6 победи и 3 ремита, като със 7,5 точки зае убедително първото място. На точка зад нея остана Бикакханим Заманова (Азербайджан), а трета е рускинята Виктория Якименко с шест точки. Освен купа и златен медал Драгиева получи и званието кандидат-майстор за жени.

След европейската си титла през 2012 г. Деница заслужено триумфира на световния шампионат и отново показа огромния си потенциал. Успехите й се дължат на гросмайстор Атанас Колев, неин личен треньор от 3 години.

Както е известно, вчера Цветан Стоянов стана световен шампион при децата до 9 години.