Радев с въпроси: Висок БВП, но защо хората не го усещат?

"Времето пред нас изтича, трябват важни решения за икономиката"
144

Президентът Румен Радев заяви, че никоя икономика не може да бъде успешна, ако държавата не създаде необходимата благоприятна среда, както и държавното управление не може без силна икономика.

"Времето пред нас неумолимо изтича. Икономиката ни е поставена пред редица сериозни предизвикателства - и във вътрешен, и особено в глобален план. Тя трябва да се преструктурира и затова е дошло време за важни решения със стратегически хоризонт", изтъкна държавният глава, който участва в кръгла маса по темата.

Според Радев, когато говорим за реално състояние и проблеми на икономиката, е важно с кого, как и кога се сравняваме.

"Дали с България от преди 30-20 или 10 години, дали с постиженията на предишните управляващи, дали с държавите от Субсахарска Африка, с нашите съседи или Централна и Източна Европа. Дали ще сравняваме България на днешния ден с това, което ни очаква като мащабни промени и образ на икономиката в един глобален план и разбира се, каква е нашата готовност за тези процеси, които предстоят“, посочи държавният глава.

Според президента най-важното в процеса на изграждане на силна, конкурентоспособна и устойчива икономика е откровеният и навременен диалог между всички участници.

"Най-вероятно е да чуем министрите да говорят за висок ръст на икономиката, за висок БВП - и те ще имат своите основания да го направят. Но в същото време стои другият тежък въпрос - защо този висок ръст не може да се усети от мнозинството граждани като доходи, качество и стандарт на живот, инфраструктура, качествено здравеопазване, образование", коментира Румен Радев. Той постави и въпроса достатъчен ли е този темп на икономически растеж, като добави, че дистанцията между нас и страните от Централна и Източна Европа се увеличава.

Радев засегна и темата за чуждестранните инвестиции, като определи като добра новина нарастването им с 10 процента тази година, но коментира, че най-важно е да се види каква е структурата им, защото само тези в индустрията могат да гарантират устойчив икономически темп на развитие.

"Важно е и да обсъдим кои са факторите, които отблъскват чуждестранните инвестиции", добави Румен Радев. Като актуален той определи въпроса дали не продължаваме да опитваме да ги привличаме с фактори, имали значение преди години - като ниски данъци, ниско платена работна ръка.

Президентът очаква и обсъждането на въпроси като какъв е делът на производствата с ниска добавена стойност, на иновативните предприятия, както и дали фирмите у нас са равнопоставени, когато става въпрос за достъпа до еврофондове и обществени поръчки. Дали бизнесът е доволен от качеството и предвидимостта на законотворческия процес, президентът определи като много важен въпрос,предаде БТА.

Радев коментира също, че икономиката е все по-голям заложник на демографията. Изчерпана ли е тя откъм човешки ресурси и технологии, готови ли сме за големите предизвикателства на бъдещето, постави още въпроси президентът.

Според вицепремиера Томислав Дончев големият въпрос за българската икономика е как да мигрира до ново еволюционно стъпало, защото ръстът на разходите за труд е по-висок от ръста на Брутния вътрешен продукт и след 4-5 години ниската цена на труда няма да е конкурентно предимство.

Високата добавена стойност, иновациите, дигитализацията и икономиката, базирана на знанието, е следващото еволюционно стъпало на икономката, посочи Дончев. Всяка държавна намеса в икономиката има тъмна и светла страна, защото тя е добра за предприятията, на които се помага, но изкривява пазара, каза той.

За нас свободното движение на хора и стоки може да е със знак плюс, защото повишава експортните ни възможности и със знак минус, защото е причина за тежката демографска ситуация в страната, посочи Дончев.

Според него два са начините за по-добро благосъстояние - първото е икономиката да произвежда повече и втората - как се разпределя националното богатство, защото сега това богатство е нерентабилно разпределено.

Правителството поддържа стабилна фискална позиция като основа за конкурентоспособност на икономиката, каза по време на форума финансовият министър Владислав Горанов.

През следващите няколко месеца нашите усилия ще са насочени за успешното завършване на проекта за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ по отношение на банковия надзор и едновременно с това и кандидатстване, и надявам се включване, на българския лев във валутно обменния механизъм на еврото, посочи Горанов.

Според него това се предпоставки за подобряване на инвестиционния климат и на позицията на България в рамките на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
6
 
13
 
! Отговори
Майтапчия преди 5 години
Е па к'во не му харесвате на Баце?Банкянското слънцеЕла изгрей и освети менавеки да се слави твойто име!Необходим си като въздуха,водатабез теб не могат съществата!Без твойте мощни магистралиживот ще има ли?Едва ли!А ако вечер не те видим на екрана как спокойно ще се пъхнем под юргана?На теб сме благодарни ний до гробнапук на празния си джоб!Баце,ще ти бъдем верни,дори в условия мизерни!Ако трябва ще ядеме само лапад-в България Слънцето изгрява от Запад!**Банкя
41
9
 
22
 
! Отговори
До Анонимен преди 5 години
От Бойче :Телевизорите бяха скъпи в цял Свят. Другата ви глупост е с двата канала. Виж колко канала са имали в Америка преди 30 години и те са 4/5 максимум, защото технологията не беше толкова развита, че да има станция, която да излъчва на толкова транспондери. Имахме най доброто. Всичко, подредено и здраво, за което сега цъкате с език към запада, ние го имахме. Чисти улици, без престъпност и никой не си закючваше външните врати.
40
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 39Герб ще залезят, когато се създаде партия която да обедини всички българи независимо от какъв етнос са и с каква ориентация са.
39
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Приказки, приказки и пак приказки, ама на практика нищо!
38
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
БВП в България на практика е два-три пъти по-нисък от БВП през 1997-1989 години по съпоставими цени.
37
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
БВП е гумен метър ако не се разгледа структурата на икономиката. Можеш да имаш увеличен БВП от това, че нещо постоянно се разваля и постоянно се ремонтира или се въртят много пари в безсмислени дейности, можеш да имаш и натрупване на благосъстояние. По лична преценка в България се случва първото.
36
4
 
30
 
! Отговори
Охобохо преди 5 години
Какво да усетят хората като инвеститорите бягат от България?Най-големия инвеститор са емигриралите българи,които всеки месец пращат част от изкараното на роднини в БГ.Усещане може да има само където се харчат пари от ЕС,демек във фирмите близки до властта.Всичко друго крета със стотинки в джоба.
35
5
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Първото нещо, което трябва да направим, за да има евентуална възможнмост за по-нормално развитие на икономиката е да махнем ГЕРБ от властта и ако може да върнем на България поне 100 милиарда от заграбеното от ГЕРБ.
34
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Абе купи си велосипед бе
33
16
 
10
 
! Отговори
До 20 преди 5 години
Голяма тъпня! И като дойде някой, като Радев или Гоце, дето не разбират нито от икономика, нито от политика какво ще правим! Ти май си свикнал все някой да те оправя!
32
27
 
12
 
! Отговори
Гоце преди 5 години
Тоя бунак пак говори от името на народа. Не били усещали повишението на доходите! Ей, шапкар! Вече и най- простият шофьор в градски транспорт взима ЧИСТО 1150 лева! Които имат покупателната сила на поне 2000 евро! Никъде в Европа не дават такива големи заплати. Ама тъпият шапкар няма как да знае това. Защото речите му се пишат от оня *** дропла до него.
31
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До БойчеАко нямаше демокрация хората щяха боготворят Бойко така като боготворяха бай Тошо.
30
3
 
14
 
! Отговори
V преди 5 години
Според мен един дупитат и евродупитат не трябва да взема повече от две минимални работни заплати и никакви други средства . Като стане МРЗ 1500 евро ,ще получат 6000 лв заплата . Само това може да реши проблема . Иначе няма да има заплати за нас ,а само за тях
29
15
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До БойчеЕдин телевизор при бай тошо беше 1200лв.Сега има телевизор и за 200.
28
23
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Радев е типичен "бyлгаp,бyлгap...",прави коремно, разбира от всичко и е верен на гАсударите си.
27
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЛюбопитенСамото вдигане на заплатата е увеличение на стандарта. Не пазаруваме само хляб има много стоки и услуги които се пазаруват от различни места по света по интернет.
26
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Любопитеноще Мариа-Антоанета го е казалакато ти е скъп хляба - минаваш на пасти.
25
4
 
23
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
Как да го усетят хората като се краде като за световно и се раздават пари наляво и надясно. Сега пък щели сме да дадем на Турция 3 милиона евро за изхранване на бежанците.
24
3
 
7
 
! Отговори
Пешо преди 5 години
Фатми има докторска степен по икономика!
23
9
 
23
 
! Отговори
Бойче преди 5 години
Бойче се сравнява с БВП-то на бай Тошо от преди 30 години, но тогава с тази пари от икономика бяхме на 36 или 38-мо място, а сега на 77-мо. Дъвките вече не са по 1 стотинка и не можем да сравняваме парите сега и тогава.