Радев с въпроси: Висок БВП, но защо хората не го усещат?

"Времето пред нас изтича, трябват важни решения за икономиката"
144

Президентът Румен Радев заяви, че никоя икономика не може да бъде успешна, ако държавата не създаде необходимата благоприятна среда, както и държавното управление не може без силна икономика.

"Времето пред нас неумолимо изтича. Икономиката ни е поставена пред редица сериозни предизвикателства - и във вътрешен, и особено в глобален план. Тя трябва да се преструктурира и затова е дошло време за важни решения със стратегически хоризонт", изтъкна държавният глава, който участва в кръгла маса по темата.

Според Радев, когато говорим за реално състояние и проблеми на икономиката, е важно с кого, как и кога се сравняваме.

"Дали с България от преди 30-20 или 10 години, дали с постиженията на предишните управляващи, дали с държавите от Субсахарска Африка, с нашите съседи или Централна и Източна Европа. Дали ще сравняваме България на днешния ден с това, което ни очаква като мащабни промени и образ на икономиката в един глобален план и разбира се, каква е нашата готовност за тези процеси, които предстоят“, посочи държавният глава.

Според президента най-важното в процеса на изграждане на силна, конкурентоспособна и устойчива икономика е откровеният и навременен диалог между всички участници.

"Най-вероятно е да чуем министрите да говорят за висок ръст на икономиката, за висок БВП - и те ще имат своите основания да го направят. Но в същото време стои другият тежък въпрос - защо този висок ръст не може да се усети от мнозинството граждани като доходи, качество и стандарт на живот, инфраструктура, качествено здравеопазване, образование", коментира Румен Радев. Той постави и въпроса достатъчен ли е този темп на икономически растеж, като добави, че дистанцията между нас и страните от Централна и Източна Европа се увеличава.

Радев засегна и темата за чуждестранните инвестиции, като определи като добра новина нарастването им с 10 процента тази година, но коментира, че най-важно е да се види каква е структурата им, защото само тези в индустрията могат да гарантират устойчив икономически темп на развитие.

"Важно е и да обсъдим кои са факторите, които отблъскват чуждестранните инвестиции", добави Румен Радев. Като актуален той определи въпроса дали не продължаваме да опитваме да ги привличаме с фактори, имали значение преди години - като ниски данъци, ниско платена работна ръка.

Президентът очаква и обсъждането на въпроси като какъв е делът на производствата с ниска добавена стойност, на иновативните предприятия, както и дали фирмите у нас са равнопоставени, когато става въпрос за достъпа до еврофондове и обществени поръчки. Дали бизнесът е доволен от качеството и предвидимостта на законотворческия процес, президентът определи като много важен въпрос,предаде БТА.

Радев коментира също, че икономиката е все по-голям заложник на демографията. Изчерпана ли е тя откъм човешки ресурси и технологии, готови ли сме за големите предизвикателства на бъдещето, постави още въпроси президентът.

Според вицепремиера Томислав Дончев големият въпрос за българската икономика е как да мигрира до ново еволюционно стъпало, защото ръстът на разходите за труд е по-висок от ръста на Брутния вътрешен продукт и след 4-5 години ниската цена на труда няма да е конкурентно предимство.

Високата добавена стойност, иновациите, дигитализацията и икономиката, базирана на знанието, е следващото еволюционно стъпало на икономката, посочи Дончев. Всяка държавна намеса в икономиката има тъмна и светла страна, защото тя е добра за предприятията, на които се помага, но изкривява пазара, каза той.

За нас свободното движение на хора и стоки може да е със знак плюс, защото повишава експортните ни възможности и със знак минус, защото е причина за тежката демографска ситуация в страната, посочи Дончев.

Според него два са начините за по-добро благосъстояние - първото е икономиката да произвежда повече и втората - как се разпределя националното богатство, защото сега това богатство е нерентабилно разпределено.

Правителството поддържа стабилна фискална позиция като основа за конкурентоспособност на икономиката, каза по време на форума финансовият министър Владислав Горанов.

През следващите няколко месеца нашите усилия ще са насочени за успешното завършване на проекта за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ по отношение на банковия надзор и едновременно с това и кандидатстване, и надявам се включване, на българския лев във валутно обменния механизъм на еврото, посочи Горанов.

Според него това се предпоставки за подобряване на инвестиционния климат и на позицията на България в рамките на ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
16
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Радефф пак констатира. Добре бе, грипен, а ти какво предлагаш да се направи, за да се ускорят нещата? И дали ще се случи с ресурсите и възможностите, с които разполага държавата?
61
17
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Президента на републиката Пак на банкет
60
0
 
6
 
! Отговори
Перко преди 5 години
Щото много харчат и пълнят банките вместо да инвестират
59
8
 
13
 
! Отговори
Изнервен преди 5 години
Ами защото не става от днес за утре с магическа пръчка. И защото са наслоени огромни проблеми от миналите управления на партията, която те издигна, раппон. Ей затова.
58
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Стани стани юнак балкански...Обедини народа срещу ГЕРБ и в небитието го прати...
57
12
 
7
 
! Отговори
Бау преди 5 години
Защото трябваше да кажеш "не" на милиардите за самолети. Ама нали си военен пилот и трябва да си имаш хубави неща ... Мълчи си.
56
11
 
9
 
! Отговори
бай Тошо преди 5 години
бла бла бла, каза президента Радев
55
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Президента на Републиката организира бизнес - икономически форум с участието на произведено в България - кръгла маса
54
2
 
24
 
! Отговори
123 преди 5 години
Хората не го усещат щото се разпределя между фирми свързани с властта
53
2
 
25
 
! Отговори
sofeto преди 5 години
От народ глупав, неписмен, крадлив и смачкан, какви политици и "бизнесмени" може да се пръкнат? Ми същите!
52
0
 
20
 
! Отговори
+++ преди 5 години
Томиславчо пак лъже и маже.БВП и разходите за труд.Тук има две противоположно действащи неща. Първото е използването на по-малко ръчен или нискоквалифициран труд, което води до по-малко разходи за труд. Второто е, по-високо заплащане на труда водещо до повече разходи за труд. Щом разходите за труд се увеличават по-бързо от БВП, значи дебеловратите демократи залагат на ръчен труд, а не на нормални съвременни технологии на работа.
51
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Работата на всички български политици, включително и президента е да предлагат решения на проблемите, а не само да ги посочват. Ако нямат визия за решаването на проблемите значи не им е там мястото. България им нужда от държавници, които да работят за върховенство на закона, равенство на всички граждани пред закона, достоен живот за всички и свобода на словото. През последните 30 години няма нито един политик, който да е работил наистина по тези точки !
50
1
 
29
 
! Отговори
Охобохо преди 5 години
Навремето имаше един му викаха мистър 10% и хората бяха недоволни как можело.Оказа се,че по цял свят е между 8 и 10%,някъде до 15% рушвета.Днес като дойде някой да инвестира,заблуден,че данъка е нисък-10%,веднага някой му иска 70% подкуп.Е кой е луд да инвестира в БГ?!!!
49
8
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Стъпка по стъпка,лека полека,Тиквата ни върна с няколко века!
48
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 33Преди 1989 година в САЩ най-евтините телевизори бяха на цена над 1000 долара, а сега има за 100-200 долара.ъщото каквото стана в България. С други думи пак не знаеш за какво пишеш.
47
8
 
18
 
! Отговори
:)) преди 5 години
Плюещите по Президента Радев желаят не само да им се посочат темите/проблемите/задачите необходими за дискусия и решения, но едва ли не Радев да им дадe готовите решения/отговори и да им свърши работата! :))
46
13
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Президента май май се оглежда за министри в служебно правителство Герджиков пак точи лиги за мин председател Искам изтребител Грипен
45
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Огромна част от средствата в България се изнасат извън България най-вече от чужди фирми. какво значи една чужда фирма да направи инвестиция в България от 1 милион, а после всяка година да изнася по 10 милиона извън България?Голям е и обемът на изнасяните от България средства насочени към роднини избягали от България, както и за самото им бягство. По груби оценки става дума за около 8-10 милиарда евро годишно - по около 2000-4000 евро на година на избягъл български гражданин.
44
0
 
15
 
! Отговори
АНТИ преди 5 години
Защото В България, един за да е добре,други трябва да са зле !!Вие обаче вЕврайте, че ще се оправи положението !!
43
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 47Кабелната навлиза в Сащ през 80-те а в България много по късно.