Само 21% от българите смятат, че изборите са свободни и честни

Едва 13 на сто вярват, че страната ни се управлява по волята на народа
27 мар 2024 12:47, Александър Попов
147
Само 21% от българите смятат, че изборите са свободни и честни
Снимка: БГНЕС

Демокрацията продължава да е най-добрата форма на управление за ясно мнозинство сред 43 държави по света, но убеждението в това изглежда намаляло спрямо предишни изследвания, а преобладаващото сега обществено мнение в страните е, че управлението там не е според волята на народа. Така, докато изборите на повечето места се считат по-скоро за свободни и честни, доверието в техния продукт явно е под въпрос, дори и в някои от най-стабилните демокрации. Това са някои от изводите от ново проучване за демокрацията, проведено от световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ в 43 държави по света и представително за около половината от световното население.

Какви са нагласите към изборите?

44% смятат, че те са честни и свободни, една трета по света обаче не се съгласява.
 
“Няма мнозинство по света, което да вярва, че страната му не се управлява по волята на народа, но по-малко от половината от глобалното население е убедено, че изборите в страната му са свободни и честни – това не говори ли за криза на демокрацията? Криза, която според нашите проучвания се задълбочава през последните 25 години. Това е комплексен проблем. В свят, в който всеки глас е медия сам по себе си и в който сме свидетели на война на фалшиви новини, възприятията за „управление по волята на народа“ и „свободни и честни избори“ губят своите очертания. Но пропастта между народи и елити  не само расте – изглежда става непреодолима. А радикализацията е очевидна реакция почти във всяка точка на политическия спектър“, заяви Кънчо Стойчев, президент на GIA.

Къде сме ние?

И у нас обществените възприятия показват, че демокрацията запазва образа си на най-доброто възможно управление, независимо от възможни недостатъци – 51% от запитаните българи смятат така. 19% обаче не са съгласни, а около една четвърт от населението у нас се колебае (24%) и нито е съгласно, нито несъгласно. Малцина не могат да отговорят.

На този фон притеснителен дял от само 13 на сто вярват, че страната ни се управлява по волята на народа. Мнозинство от 61% не са съгласни, а 22 на сто се колебаят.
 
Доверието в изборите също е на критични нива – 21% смятат, че те са свободни и честни, 49% са на обратното мнение, 20% нито се съгласяват, нито отхвърлят твърдението, а останалите не могат да отговорят.
 
Така, що се отнася до възприятията за демокрацията като форма на управление, страната ни се позиционира до нива средни за Съюза и близки до съседите си. Доверието в основните условия за демокрацията обаче е сериозно нарушено, особено през последните години, и това поставя страната ни сред обществата с ерозирало доверие към основите на демократичното управление.

Демокрацията е най-добрата форма на управление

Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата система на управление за мнозинството от световното население – така смятат 59%, запитани в 43 държави. Само 14% не се съгласяват, а всеки пети е нито съгласен, нито несъгласен.

Държавите от ЕС изглежда в най-голяма степен са съгласни, че демокрацията е най-добрата форма на управление, въпреки недостатъците си (71%). Тези нагласи обаче са по-силно изразени в западните държави от Съюза (77%), отколкото в източните (60%), Европейските държави извън ЕС също харесват демокрацията, но не със същата увереност (57%). Има, разбира се, и изключения като, например, Косово – една от държавите в глобален мащаб, където хората са най-уверени в демокрацията като система за управление.

Демокрацията е одобрявана по целия свят, но все пак в региони като Западна Азия, Източна Азия и Латинска Америка положителните нагласи не са толкова силно изразени – около 50% – за разлика от западните части на света.

Случаят с Русия е особено интересен – там само 22% от респондентите се съгласяват, че демокрацията е най-добрата форма на управление, а 13% не са съгласни; една трета се колебаят, а друга една трета не знаят как да отговорят.

Две от основните условия за съществуването на демокрацията обаче са в риск. Например, делът на респондентите в глобален мащаб, които са съгласни, че държавата им се управлява според волята на хората, е по-малък – 35% – от този на несъгласните – 40%.

Резултатите сочат още и че в някои от държавите и регионите, които са считани за образци на демокрация, критиката към начина на управление е най-силна. В САЩ (25%), Канада (30%) и ЕС (32%) са регистрирани някои от най-малките дялове на съгласие с твърдението „Страната ми се управлява според волята на народа“.

В контекста на президентски избори в Русия изследването регистрира само 13% от респондентите там, които се съгласяват, че управлението там е според волята на народа.

В големи региони и страни като Индия (68% положителни отговори), някои държави от Латинска Америка (42%) и Близкия Изток (44%) хората се оказват много по-склонни да кажат, че управлението е по тяхната воля.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


147
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
87
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Гласуваш за ПП-ДБ за да свалят Борисов_доган получаваш Промяна на 3-ти март и мазно кафе с ...Борисов_доган. Гласуваш за мир и демокрация получаваш непрекъснато даряване на оръжие, техника и боеприпаси (но пари все няма) и подмяна на Конституцията, Ние не Живеем в Демокрация а на робовладелско-тиранично общество управлявано от Урсули_ЛГБТ-ФашизоидниАтлантици!
86
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Като започне Голямата война, друго ще запеят :)
85
0
 
5
 
! Отговори
Деди преди 1 месец
Авторът, дрън-дрън глупости и удобни "заключеия" за ДЕМОКРАЦИЯТА! Едно е да харесваш демокрацията (като абстракция), съвсем друго да живееш в истинска (реална) демокрация. Казано иначе, 35 години не стигат за такива като нас, само помирисали нещо като "демокрация", та да прави автора такива заключения!
84
1
 
4
 
! Отговори
некъв преди 1 месец
21% ...... бе тия мнооооо зле. При тоя *** "Избирателен кодек" тия 21% са меко казано ...заспали
83
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
20% безмозъчни имаме изглежда. Това са феновете на ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ сигурно
82
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Крайно време е да се каже официално че ГЕРБ-ДПС са една партия и тя е на власт от 2009 година и всички видяхме за 11 години управление до къде ни докара тази партия.Дишаме праха на Румъния, оня ден Бочко беше в Румъния и се чудеше колко е напред, колко е чисти и подредено, но не казва че там вкараха 2 правителства в затвора, стотици кметове, съдии и прокурори и има вече ред,а в България партия ГЕРБ-ДПС не допуска това да се случи. Хора мислете, иначе ще продължите да бъдете бедни и нещастни!
81
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всички купуват гласове и няма един осъден. По телевизията един човек си каза, че не се притеснява защото ББ ще го оправи. Всички са маскари.
80
4
 
2
 
! Отговори
До 82 преди 1 месец
Пряката демокрация не работи в съвременното общество! Сега нещата са прекалено сложни и почти всяко едно решение касаещо обществени въпроси изисква експертен анализ и оценка на рисковете, ползите и вредите. Ние живеем в общество където специализацията е в основата на прогреса. Не може всички да разбират от всичко. Няма как народа да решава проблемите в енергетиката, здравеопазването, образованието, инфраструктурата.....дори с "пряка демокрация' пак ще трябва да се изберат експерти да решават.
79
1
 
8
 
! Отговори
. преди 1 месец
Или ПРЯКА ДЕМОКРАЦИЯ или никаква!
78
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
21% зомбита. Може би и повече жертви на западната пропаганда, която ги убеждава, че живеят в независима, демократична държава. Честито им.
77
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Съвременната демокрация означава свобода на словото, свобода на мнението, разделение на властите, независима съдебна система, върховенство на закона, независима средна класа, образовано и информирано гражданско общество, и прочее" Ти и в Дядо Коледа ли вярваш? Така е на теория, но всички тези принципи ги отсвириха в последните години. "Демократичните" страни опандизват журналисти, преследват за мнение което не е политически коректно, измъчват без съд, съдии се се избират по политически линии.
76
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен Италия и Швейцария се управляват от мафията. Всички западни държави са с снамаляващо населени и внасат ислями и китайци.
75
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Трябва ни демокрация без парии. Някои обществени постове в Швейцария и Италия се избират с лотария между квалифицирани кандидати. Така се избягва корупция и партиини игри. Така е било и в древна Гърция. Трябва да направим 1/2 от местата в парламентът да се избират с лотария измежду квалифицираните адвокати, а останалите измежду професионални експерти (икономисти, преподаватели, лекари и т.н.) в страната.
74
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Глупав народ Кой са избили при социалзима като населението стигна 9 милиона. Май сега е 5 милиона.
73
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Глупав народ А сега като някой е против НАТо и ЕС го затварат че е психо и не дават да се гласува. Каква демокрация е. По-добре социализма че ЕС и НАТО прават икономичкески геноцит
72
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Роза Щом води до намаление на населението не е добра демокрацията а е геноцит.
71
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И ТОВА СА РОДНИНИТЕ ДЕТО ГЛАСУВАТ ЗА ТЯХ :))))))))))))
70
1
 
4
 
! Отговори
Роза преди 1 месец
Демокрацията е добро управление на теория,но на практика политиците и политическите игри я опорочават!
69
2
 
3
 
! Отговори
Смятай! преди 1 месец
А от къде идва тая избирателна активност от 35% ако само 21% вярват в изборите?
68
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
АКо изборите ще са на машина, разбира се, че са честни. Ако са на хартия, видяхме печатницата и чувалите с подменени бюлетини. Не се хабете, ако сте с под 15к месечен доход, няма да схванете, не се и опитвайте.