Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, санкциите са като бавна отрова

"Правителството ясно поставя тази война над благоденствието на гражданите"
1 сеп 2023 17:30, Елка Василева
212
Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, санкциите са като бавна отрова
Снимка: архив, БГНЕС

Колебанията на курса на руската рубла отвориха пукнатина в крепостната икономика на Владимир Путин - едно уязвимо място, набързо залепено от икономическия екип на Кремъл - действие, което позволи на националната валута да се закрепи, поне засега.

И все пак пластирът - спешното повишаване на лихвения процент - не може да скрие дилемата в сърцето на руската икономика: как да се финансира армията, като в същото време не се подкопае националната валута и не се нажежи икономиката с разяждаща и политически неудобна инфлация, пише Асошейтед прес.

Още по темата
Животът в Москва представлява фасада на нормалността въпреки широкообхватните санкции, свързани с войната в Украйна, и изтеглянето на стотици западни компании от Русия.

Една вечер наскоро изнесените на улиците маси на ресторантите и баровете по популярната улица "Болшая Никитска" бяха пълни с добре облечени хора, които се радваха на дошлото като балсам августовско време. Висока музика се чуваше от двора на близко заведение. На пръв поглед нищо в търговските центрове не се е променило, но там, където едно време бяха магазините на "Зара" и "Ейч енд Ем", сега клиентите могат да разгледат новите модни марки "Мааг" и "Вилет".

От друга страна лесно може да вземете поничките "Крънчи дрийм" (Krunchy Dream) за добре познати "Криспи крийм" (Crispy Cream, в превод "хрупкава мечта" - бел. ред.), които едно време имаха щанд в търговския център "Европейски". При липсата на "Епъл пей" банките предлагат лепенки с чип, който позволява електронно плащане.

Ключовите икономически параметри също са в границите на нормалното. Нивото на безработицата е ниско, икономическият растеж е по-висок, отколкото мнозина са очаквали, и инфлацията е умерена за руските стандарти - 4 процента за месец юли - макар и да е трудно поносима за хората с ограничени доходи.

Хората в Москва, където критиката към армията може да ти донесе затвор и затова някои (автори на публикации в социалните мрежи - бел. ред.) използват само малките си имена - излъчват неспокойствие и примирение.

Пенсионерът Владимир Черемисиев, на 68 години, припомня, че проблемите след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. са дошли със закъснение от няколко години.

"Мисля, че макар и да съм пенсионер и да нямам големи доходи, все още не се затруднявам много - казва Черемисев. - Изпитвам обаче тревожност - понякога вдигам кръвното."

Други хора отбелязват, че цените постоянно се променят.

38-годишната бизнесдама Юлиана е по-разтревожена. "Условията ни на живот се влошиха рязко, не е добре... И това няма да свърши утре, нито пък вдругиден. Смятам, че повече от едно поколение ще плаща за това, което се случва", заявява тя.

Притиснат от нуждата от доставки, бизнесът търси варианти.

Андрей Лавров, собственик на стоматологичната клиника "Смайл" ("Усмивка" - бел. ред.), казва, че преди е трябвало да си купува конци и силикон от Китай, защото по принцип работи "предимно" с вносни материали.

"Но, между другото, нищо страшно не се е случило", отбелязва той. "Ако нещо повече не се доставя, тогава лесно може да го замениш по паралелни канали."

Някои конци руско производство са от "много висококачествени материали", посочва Лавров на фона на стремежа на руската индустрия "да използва намалението". "Намира се съответният заместител", добавя той.

И все пак руският внос се възстановява от удара, като стоките преминават през близки държави като Казахстан и Армения, избягвайки санкциите. Държавните разходи за армията и социалните програми осигуряват пари на хора и компании, които използват част от припечеленото за вносни продукти.

Недостигът на работна ръка, дължащ се на емиграцията, също води до вдигане на заплатите, докато субсидираните от държавата ипотеки помагат за поддържане на търговията с недвижими имоти.

Някои удари по икономиката са очевидни, особено по автомобилната промишленост, след като западните производители напуснаха руския пазар. Все повече обаче навлизат превозните средства от Китай.

Пътуването в чужбина е болезнено скъпо и ограничено заради визовите и самолетните забрани, макар че богатите, както винаги, успяват, а тези със скромни доходи и без това не можеха да си го позволят.

Що се отнася до натиска върху рублата, Русия, един от най-големите доставчици на петрол в света, печели по-малко от продажбата на своя петрол заради наложените от Запада санкции. Това намалява търговския излишък на страната спрямо останалия свят, защото и руските граждани и компании купуват повече от чужбина.

Да се печели повече от износ, отколкото се харчи за внос, обикновено е в помощ на рублата. Макар че свиващият се търговски излишък доведе до стабилен спад на националната валута, Русия всъщност се облагодетелства, защото по-ниският валутен курс на практика помага на правителството да си плаща сметките.

Затова и доларите, спечелени от петрола, може да се обменят за повече руски рубли и да се дадат за държавната администрация, за работещите и за пенсионерите.

Руската валута обаче потъна много по-дълбоко, отколкото му се искаше на Кремъл, доближавайки на 14 август курса от 100 рубли за един долар -  важна психологическа бариера. Това принуди централната банка на Русия по спешност да вдигне значително на следващия ден лихвения процент с 3,5 процентни пункта, като целта беше да се намали търсенето на вносни стоки.

Рублата скочи до курс от 92 за един долар в дните след вдигането на лихвения процент, но оттогава отново стабилно пада; в сряда тя се търгуваше срещу 96 за долар. Макар и под миналогодишното ниво от около 60 рубли за един долар, по-ниският обменен курс все още не означава криза, ако може да се избегне свободното падане на рублата.

Кремъл работи за защита на руската икономика от санкциите, откакто анексира Кримския полуостров през 2014 г. Освен това Москва пренасочи хранителната промишленост към местни компании, като забрани вноса от Европейския съюз и подтикна производителите да намерят изход от ситуацията на местно ниво.

Благодарение на печалбите от петрола правителството има пренебрежимо малък дълг и стабилни валутни резерви, макар че около половината от тях са замразени заради санкциите.

В дългосрочен план обаче руската икономика я чака "горене на бавен огън" под натиска на санкциите и разходите на Путин за войната, казва Робин Брукс, главен икономист в Института за международни финанси.

"Дилемата е, че от една страна той трябва да похарчи много пари - да се води война излиза суперскъпо", обяснява Брукс. "Как правиш невъзможното, притиснат между нуждата от пари и вдигнатия лихвен процент, за да не може общата картина да ти се изплъзне? По мое виждане добро решение в този случай няма", добавя той.

Руският петрол очаква санкции от Запада и таван на цената, каквито демократичните държави от Г-7 вече наложиха на продажбите на други страни. Г-7 може "да направи тази търговия много по-трудна за Путин" със свалянето на ценовия таван от 60 на 50 долара (за барел - бел. ред.), посочва Брукс.

Това "ще окаже още по-силен натиск върху рублата, ще постави под по-голямо напрежение централната банка на Русия, като я принуди да качи лихвените проценти, и ще направи тази търговия много по-трудна", отбелязва той.

В краткосрочен план падането на рублата "не е знак, че Русия е на път да изпадне в дълбока финансова криза", казва Крис Уийфър, изпълнителен директор и анализатор на руската икономика в консултантската компания "Макро адвайзъри".

При липсата на чужди вложения във валута Кремъл може да влияе на лихвения процент просто като каже на контролираните от държавата износители кога да продават чужда валута за рубли, посочва Уийфър. На всичкото отгоре цените на руския петрол наскоро се покачиха, като се сви размерът на отстъпките, които се полагат на клиенти от Индия и Китай.

Повишаването на лихвения процент с цел да се стимулира рублата "задушава частния сектор - или поне този дял от икономиката, който не е свързан с войната и отбранителната промишленост - така че остават достатъчно ресурси, за да може войната да продължи", е мнението на Янис Клюге, специалист по руска икономика в германския Институт за международни отношения и сигурност в Берлин.

"Правителството ясно поставя тази война над благоденствието на гражданите", посочва той.

В по-дългосрочен план взетите от Путин решения ще подкопаят икономическия растеж и ще окажат продължителен натиск върху рублата, казва Клуге. Без необходимите за комплексни стоки чуждестранни инвестиции Русия ще произвежда сама по-малко, отколкото изискват нуждите й, и ще внася повече.

"А това ще означава, че в бъдеще руските граждани няма да могат да си позволяват същия стандарт на живот, както досега", отбелязва Клуге. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


212
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
177
0
 
0
 
! Отговори
торбалан преди 8 месеца
санкциите са като бавна отрова....ама за кой , като гледам май а......
176
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Сармата ако е като кинжала голям смях,не ми го рекламирай
175
2
 
0
 
! Отговори
Сборни съчинения преди 8 месеца
от Агенция ЕЖК (Една Жена Каза)Мноооо слаб пасквил,баце :)
174
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Не това е показано в статистиката на световната банка. Откъде тази информация?!?
173
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
мениджърите по доставките в производството Пи Ем Ай (PMI) на "Стандард енд Пуърс глоубъл" в Русия се повишава до 52,7 пункта през август при 52,1 пункта през юли. Стойностите на индекса над 50 пункта са индикатор за нарастване на промишления сектор.Новите поръчки за руския промишлен сектор са се увеличили през август, отчитат авторите на проучването.
172
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Промишленото производство в Русия ускорява темпа си на растеж през август благодарение на значителното увеличаване на броя на новите поръчки въпреки натиска на инфлацията и продължаващата война в Украйна. Това показват данните от проучване на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), публикувани днес и цитирани от ДПА, информира БТА.Индексът на активността на мениджърите по доставките в производството Пи Ем Ай (PMI) на "Стандард енд Пуърс глоубъл" в Русия се повишава до 5
171
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Чичо Сам бавно навива макарата и подготвя кепчето .Откачяне няма .
170
6
 
8
 
! Отговори
Грозната истина преди 8 месеца
Според Руското министерство на финансите: 14% основна лихва, 4 трилиона рубли дефицит до м7, 4% месечна инфлация, 40% спад да продажбите на нефт и газ, 300 млрд долара отлив на капитали, спад на фонда за благосъстояние и ръст на дълга. Сперед Бг копейките Русия е първа икономика във Вселената, стоките са без пари, заплатите са по 100 000 долара, произвежда най добрите стоки и благата валян от небето
169
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Професор Джефри Сакс : Крахът на долара е неизбежен!!!
168
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Бавнодействаща отрова, колко бавна да е? 1500 години и 150 000 години. Я камилата, я камиларя!
167
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Без аналаг е, а дали е хипер може да се убедиш като ти се забучи от3аде! Но тогава ще е късно!
166
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Сармат хипер ли е?
165
3
 
6
 
! Отговори
3 преди 8 месеца
те са твърде заети да оправдават енергийна политика, която вреди на Европа, от която печелят само САЩ.
164
3
 
6
 
! Отговори
1 преди 8 месеца
Bloomberg смята затварянето на заводи в Германия за "добър знак" за цяла Европа. Западните медии единодушно цинично заявяват, че намаляването на индустрията е благословия. Няма индустрия - няма нужда от газ, солиден положителен ефект. Колумнистът на Bloomberg Хавиер Блас дори нарича производствената криза, обхванала Европа (индустриалната активност в Германия спада в продължение на 14 последователни месеца) "най-доброто противоотрова срещу недостига на газ". Западните пропагандисти приготвиха "отлична" юфка за ушите на европейците. Bloomberg пише, че спирането на заводите води до спестяване на
163
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Стратегическият комплекс "Сармат" беше поставен на боево дежурство. Това съобщи генералният директор на Роскосмос Юрий Борисов. Сармат е най-мощната ракета с най-голям обсег на действие в света. Способен е да поразява цели на големи разстояния, използвайки различни траектории по време на полета. Теглото на един снаряд от комплекса надхвърля 200 тона. Обсег на стрелба - 18 хиляди километра.
162
6
 
9
 
! Отговори
взвд преди 8 месеца
санкции а Русия измести Германия от 5 то место по икономическо развитие в света кого лъжите бе льохми журна ля яяяяяяяяяяяяяяяяяяя
161
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Нали досега казвахте, че руснаците живеят лошо? По-лошо нямало накъде.
160
5
 
10
 
! Отговори
Клуге преди 8 месеца
ама хич не е клуге, направо си е думкопф. Санкциите стимулират вътрешното производство и особено преработвателната промишленост. Вместо да извадят око, изписаха вежди на руската красавица. А Германия се превърна в болния човек на Европа, за което ес тут миа ляйд.
159
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ми койту не работи, ни пичели! Мързеливци съ!
158
3
 
1
 
! Отговори
ганьо териката преди 8 месеца
Наш *** умнее по форумите,а България цъфти и връзва!