Днес се навършват 38 години от ядрената катастрофа в Чернобил

Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак
26 апр 2024 07:13, Нели Христова
134
Днес се навършват 38 години от ядрената катастрофа в Чернобил
Снимка: БГНЕС

38-ата годишнина от най-тежката ядрена катастрофа в историята се навършва днес.

В ранните часове на събота, 26 април 1986 г., реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Аварията има опустошителни последствия.

По време на катастрофата през 1986 г. Украйна и част от Съветския съюз. Припят е град, построен за работниците в атомната електроцентрала и техните семейства. 200 000 души ще бъдат евакуирани за часове.

Инцидентът идва, след като инженери в завода извършват тест, за да видят какво ще се случи при прекъсване на тока. След прекъсване на захранването на някои системи, инженерите не знаят, че реакторът вече е нестабилен. Намалената мощност забавя турбините, които тласкат охлаждаща вода към реактора. С по-малко вода за охлаждане на системата, това, което остава, се превръща в пара, създавайки огромно налягане. Когато операторите разбират какво се случва, вече е твърде късно. Експлозията е толкова мощна, че изхвърля 1000-тонния стоманен капак на реактора - същото тегло като три пътнически самолет Боинг 747. Експлозията предизвиква и пожар, който гори неконтролируемо.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. През 2011 г. Съюзът на загрижените учени – неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди – шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.

Инцидентът в северна Украйна е съчетание от дефектен дизайн и оперативна грешка, които създават смъртоносен радиоактивен облак. Реакторите на Чернобилската АЕЦ са спрени и по-късно извадени от употреба. №4 е заграден с нестабилен бетонен пашкул.

В следващите дни мащабите на бедствието ще станат ясни.

Изпратени са „ликвидатори“ - името, дадено на работниците, които помагат да се овладее експлозията и изложеното ядрено ядро. Ликвидаторите са изправени пред големи дози радиация, за да свършат работата си. Те включват пожарникари и миньори от близките райони.

Учените се страхуват, че може да възникне нова експлозия, която да произведе сила от три до пет мегатона и да изложи цяла Европа на огромно радиоактивно замърсяване. Работата на ликвидаторите е от жизненоважно значение за спирането на бъдещи експлозии. В резултат на действията им много от работници получават тежки здравословни проблеми от радиацията.

В дните след бедствието ръководството на Съветския съюз се опитва да прикрие инцидента. Въпреки това не след дълго други държави разбират, че нещо не е наред. Мониторинговите станции в Европа отчитат необичайно високи нива на радиация.

Длъжностни лица притискат съветите за обяснение и Москва в крайна сметка признава за аварията в Чернобил. Това предизвика международно недоволство по целия свят относно опасностите, породени от радиоактивните емисии. Последствията имат огромни политически и икономически последици. През следващите години Съветският съюз е подложен голям натиск и претърпява масивни промени.

Когато Чернобилската електроцентрала избухва, не е засегнат само тогавашния СССР. Отровната радиация, която изхвърча в атмосферата, се носи над много европейски страни, включително България.

Непосредствено след експлозията учените се опитват да разберат как да овладеят както топлината, така и радиоактивността, изтичаща от откритата активна зона на реактора.

Реакторът е покрит с гигантски „саркофаг“, направен от стомана и бетон, за да спре изтичането на повече радиация. Саркофагът е построен бързо, в опит за незабавно овладяване проблема и никога не е бил предназначен да издържи много дълго. През следващите години се смята, че има опасност от срутване и е необходимо ново решение.

През 2010 г. започва изграждането на по-голям стоманен капак, известен като New Safe Confinement. През 2016 г. работата по новото покритие приключи и огромната стоманена арка беше преместена на мястото си за няколко седмици. За разлика от оригиналния саркофаг, новият е проектиран да издържи дълго време - около 100 години - и ще позволи безопасното демонтиране на реактора отвътре с помощта на дистанционно управлявано оборудване. Все още има огромни количества опасен радиоактивен материал в реактора и ще отнеме още много години, преди да стане напълно безопасен. Проектът струва около 1,5 милиарда евро.

Електроцентралата, градът и районите около него ще бъдат твърде опасни за живеене в продължение на стотици години. Около електроцентралата има 30-километрова забранена зона, която беше популярна дестинация за туристи преди руската пълномащабна инвазия в Украйна през 2022 г.

Днес все още могат да бъдат видяни някои от вещите на жителите на Припят - точно там, където са оставени преди 38 години. И все пак през изминалите десетилетия учените бяха изненадани колко добре се възстановява природата в района.

Животните са пострадали от радиацията, но се възползват от липсата на хора. Сега районът е богат на различни видове диви животни и е дом на вълци, диви коне, диви свине, рисове и глутници бездомни кучета.

Последиците от бедствието върху заобикалящата гора и дивата природа е довело до много научни изследвания за въздействието на радиацията.

През 2015 г. учените изчисляват, че има седем пъти повече вълци в забранената зона, отколкото в близки сравними райони, благодарение на липсата на хора.

Припят обаче си остава град-призрак. Виенското колело от увеселителен парк, който трябва да отвори една седмица след експлозията, стои замръзнало във времето. Детските играчки са изоставени там, където са били оставени преди много години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


134
Още от Русия
Най-мразената изложба във Финландия: Затварят музея на Ленин
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
83
1
 
0
 
! Отговори
много интересно! преди 3 седмици
До Радослав Ааами точно ти си плоскоземеца. Защото смяташ, че наистина земята е плоска, а не кръгла и радиацията от другия край на света не може с вятъра, ураганите, валежите и движението на атмосферата да ни засегне. Което е точно като теорията за плоската земя. Защото атмосферата на Земята е една. Една за всички. Няма нещо далечно в нея. Това, което вчера е било далечно, само за два-три дни ще стане близко. Атмосферата НЕ Е СТАТИЧНА, А ДИНАМИЧНА!
82
2
 
2
 
! Отговори
Радослав преди 3 седмици
До много интересно: малко интересно, напомнят, на местата засегнати най силно от тези инциденти. И да ти напомнят за авария която не те е засегнала, няма даже да погледнеш, но ние сме в Европа, нас ни засегна Чернобил, а не аварии на другият край на света! Затова драго плоскоземче напомнят всяка година, защото се напомня за неща които си преживял и които можеш да свържеш с нещо!
81
4
 
3
 
! Отговори
много интересно! преди 3 седмици
Не е кръгла годишнина. Обаче явно искат да ни напомнят всяка година и по всяко време през годината какво е станало в украинската АЕЦ Чернобил. За Фукушима-пълно мълчание. Чака се да станат 10 години, 20 години, 30 години и само тогава срамежливо се споменава, ако изобщо се сети някой. За американската Лонг Айлънд пък нито дума. За ядрената катаястрофа в американската АЕЦ и радиацията през 1979 година. Тогава и руснаците не реагираха за амер. АЕЦ. Не направиха пропаганда от този тежък инцидент.
80
1
 
1
 
! Отговори
74а преди 3 седмици
Експерта мълчи като болшевик на разпит и само един минус е сколасал да тури.12.0 срещу 12 000 000 000 000Bq.Ако на "ескперта"и дизиметриса това нещо им говори.
79
4
 
0
 
! Отговори
Иван 2 преди 3 седмици
До До Анонимен 72Аз също бях дизиметрис тогава ! Към2 часа сутринта в неделя ме събудиха и през един час измервах радиационния фон цяла седмица,после през 2 часа . В понеделник в 20 часа го казаха по БНТ 1 (задължително гледане беше в казармата ). После се измерваше по редовния график (ако си служил знаеш по колко пъти на ден). До Октомри 1986 в това поделение и Август 1987 в друго -НЯМАШЕ ПОВИШЕНИЕ В ГАМАФОНА (на различните места варира с 1-3 микроренгена ,не еднакъв в цялата страна) !!!
78
2
 
6
 
! Отговори
VladTepes преди 3 седмици
Дори в Русия бомбите със закъснител РБМК постепенно се извеждат от експлуатация и не се строят нови.
77
1
 
6
 
! Отговори
VladTepes преди 3 седмици
До АнонименРуснаците Долежал и Александров са конструктори на бомбата със закъснител РБМК. Реактор с подобна характеристика е обречен да се взриви рано или късно.
76
1
 
6
 
! Отговори
VladTepes преди 3 седмици
До Бай КорОсновните виновници - конструкторите на бомбата със закъснител РБМК са руснаци.
75
3
 
7
 
! Отговори
VladTepes преди 3 седмици
До ТоченВ Русия има авария Ленинград 1975г., която се разминава сравнително леко, но показва опасните конструктивни недостатъци на бомбата със закъснител РБМК. За съжаление конструкторите не правят нищо да отстранят тези недостатъци и се стига до аварията в Чернобил.
74
2
 
5
 
! Отговори
Кравар Евроатлантик преди 3 седмици
Я бързо некой расофил да обясни как според руските официални данни са починали само 51 човека след тази лека аварийка. То някакво пожарченце било.
73
9
 
5
 
! Отговори
Точен преди 3 седмици
Чакай, чакай. Нали Чернобил е в украйна и са го обслужвали украински оператори. От 10 ядрени централи в Русия нито в една няма ядрена авария, но в украйна стана. Таке е редно зеленски да плати на Българско репарации или обезщетения.
72
5
 
10
 
! Отговори
До Анонимен 72 преди 3 седмици
поредния анонимен експертен путинофил! Добре путинофилие кажи ми кога точно в БГ се каза, че е имало експлозия на чернобил! Аз го помня! А ти требе да го знаеш щом даже си работил в тия среди? Или си поредния 15-20 годишен продажник дето идея си няма какво как и защо? Та? Кога?
71
2
 
5
 
! Отговори
Еха преди 3 седмици
До Анонимен Имаме си експерт, който ей сегинка ще сподели колко е специфичната активност на 1 грам обеднен уран и колко на 1 грам облъчено ядрено гориво.
70
5
 
2
 
! Отговори
Чернобилските преди 3 седмици
До Анонимен Реактори са със студени алфа частици от 235-ти уран
69
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Хайде, пак се започна.Отново лъжи. Тогава работих в системата на МНО. Уредите не отчетоха радиация. Тя засегна северозападна Европа и прибалтийските страни. Ако Финландия не беше реагирала, изобщо нямаше да се знае за това. И престанете с Чернобил. Говорете за американската агресия 1999г. в Белград, където бомбардираха с уран 238 и Сърбия е решила да ги съди за последствията. Това са горещи алфа частици които са много по вредни. И Чернобил е на 2222 км. от Бълрария, а Белград е само на 360 км.
68
9
 
2
 
! Отговори
Христо Христов преди 3 седмици
Чернобил показва, че е необходимо случилото се да се повтори, но този път в глобален мащаб. За да се спаси живота!
67
3
 
3
 
! Отговори
Съвсем преди 3 седмици
До ПОД СЕКРЕТЯвно да ти кажа, че поради природата на радиоактивността в тютюна, няма апаратура, която като види цигарата да каже, че е по радиоатквна от чернобилска маруля.
66
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
съветската радиация - най-безвредната радиация в света
65
4
 
7
 
! Отговори
Факт преди 3 седмици
До Малко фактие че паралел между впиянчен оператор на реактор и земетресение 7.5, може да направи само продажна руска ***.
64
1
 
6
 
! Отговори
нам преди 3 седмици
Намалената мощност забавя Турбините, които тласкат охлаждаща вода към реактора.....................Уважаеми съветвайте се с техническо лице........................пишете глупости.