IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Древна монета и изящен мрамор в античния Одеон


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

11
Кои сме ние!?
преди 12 години
Харесвам 7 Не харесвам 0
Колебанието "пеларг"-пиларг" (например в името Пеларга-Пиларга - и в други случаи) показва, че на това място е имало звук, непроизносим на гръцки език - очевидно "Ъ". От името Пеларг ни интересува съчетанието ГАР: В гръцкия език то се среща често. С цел икономия на място за него се е използвал съкратен запис, наречен лигатура. Съчетанието ГАР е написано на два реда - често явлениев старите ръкописи. Този съкратен запис може да породи разместване набуквите при четене. И така пелАРГ или пелГАР? Кое от двете е искал да напише старият автор? Според византолога Гардхаузен в случаите, когато в стар гръцки текст имаме букви една над друга при лигатури правилото за четене е: първо се чете горната буква, а след това долната. Затова трябва да го прочетем ГАР. ПЕЛГАР и БЪЛГАР са еквиваленти, защото в гръцкия език няма букви за звуковете б и ъ, а техни заместници са п и е. Тук някой може да възрази, че на гръцки България е записвана като ***, а неПелгария, че Б и Ъ са заменени съответно с В и У, а не с П и Е. Това обаче се отнася за ВИЗАНТИЙСКИТЕ традиции (под римско влияние), а не за античните.
отговор Сигнализирай
10
Българите са пеласги
преди 12 години
Харесвам 9 Не харесвам 0
Този факт е знаел още Раковски. Ето какво казва той: "Това племе или голям род е познато в елинската стара повестност под общото и обширното народно име пеласги, кое име не е друго, освен белги = българи, изкривено от гръцките описатели на поради недостатката езика им. (Че гръцките описатели много странни речи писани с "б" са писали с "п" върху това можеме наведе много примери. Отечеството Александра Македонскаго, кое се е съхранило и до днес в правото си наименование Бела или Белица, тии са го писали в старост Пелла а днес Мпелитса. Тъй и множество други.)"
отговор Сигнализирай
9
Анонимен
преди 12 години
Харесвам 39 Не харесвам 1
Какво ви става ? Може ли такова нещо ? Няма никакво значение кой откъде е . Става въпрос за един красив български град . Това трябва да ценим и да пазим . Това е повод за гордост . Не знам за вас , но на мен винаги ми става мило , като видя красивите къщи в Пловдив , крепостта във Велико Търново , мелницата в Несебър , Александър Невски и тн. Може ли да сте толкова елементарни ? Миналия път под снимките на нощен Ловеч пак бяха писани някакви безумия . Аман !
отговор Сигнализирай
8
до бивш даскал и №9
преди 12 години
Харесвам 19 Не харесвам 1
Все повече Българи, особено в Южна България - Тракия и Пиринска Македония, са наясно, че съвременната българска народност е пряк наследник-генетически, атнтропологически, езиков, културен и пр., на великия Тракийски народ, респективно на още по древните балкански Пеласги /Пелгари, Мпелгари, Белгари, Българи/ Никакви татаромонголи, бледолики славяни и други неевропейски чергари, не са наши деди и нямаме нищо общо с Прибалтика, Монголия, Волга и прочее натрапени ни исторически измами за нас!
отговор Сигнализирай
7
До 2
преди 12 години
Харесвам 11 Не харесвам 0
Четвърти в света.
отговор Сигнализирай
6
до софиянката
преди 12 години
Харесвам 21 Не харесвам 2
Мършоооо, стой си в кучешкия град.....
отговор Сигнализирай
5
Анонимен
преди 12 години
Харесвам 1 Не харесвам 10
тия разкопки дълго време се използваха за тоалетна на пияниците .и сега кво,ще отпуснат пари да им вземат нужника.
отговор Сигнализирай
4
anonimen
преди 12 години
Харесвам 17 Не харесвам 2
Do Sofiankata,sigurno si ostavila carvulite nakrai Sofia
отговор Сигнализирай
3
пловдивчанин
преди 12 години
Харесвам 33 Не харесвам 4
Всички печенего-шопски диви племена да си чистят "Столичното Гето за един ден" и да не се занимават с човешки проблеми!
отговор Сигнализирай
2
Тракиец
преди 12 години
Харесвам 30 Не харесвам 2
Първо, Филипопол /Пловдив/ има добре запазени антични и предантични архитектурни ценности отпреди 5000 хиляди години, а не "само" на възраст от 2000 г.! И второ, Филипопол /Пловдив/ не нито гръцки, нито римски, нито славянски, нито прабългарски,нито български, а Град на ТРАКИЙСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ!
отговор Сигнализирай
Новини