IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Повишена температура в 5 и 6 реактор във "Фукушима-1"


Обратно в новината

Коментари Коментари

43
LoL
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
Правилно ме поправихте за Чернобилския реактор, модела е РБМК 1000.
отговор Сигнализирай
42
ДО 35
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
За 25 април 1986 г. е било планирано да се извърши профилактичен ремонт и изпитание с турбогенератора на IV блок на Чернобилската АЕЦ. Реакторът с номинална мощ от 3200 мегавата е трябвало да бъде изключен за около 20 секунди, а мощността му да бъде свалена до 700-1000 мегавата. За какви 440 говориш?
отговор Сигнализирай
41
LoL
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Койчо, при Чернобил точно графитните пръчки в следствие на аварийния стоп довеждат до верижна реакция за няколко секунди и "boost" на актвината зона до 30 000MW. Това е първо грешка на оператора, защото е незапознат с конструкцията на реактора и донякъде и конструктивна грешка, защото пръчките са закачени на помпи. Ако се загледаш в защитата на ВВЕР 1000, там при аварийно гасене, пръчките директно се освобождават и по силата на собствената си тежест падат в активната зона и спират реакцията.
отговор Сигнализирай
40
Ъхъмм
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 1
Изключени са и 6-те реактора, стига сте говорили глупости. И няма как да ги включат скоро, дори да не бяха повредите в охлаждането, защото са повредени далекопроводите, затова и нямат захранване охлаждащите системи. Нужни са няколко дни до няколко седмици, за да се охлади реактора, т.к. реакцията продължава (не е ядрена вече, но се делят остатъчните продукти - около 3 до 5% от мощността).
отговор Сигнализирай
39
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 6 Не харесвам 2
Всичко приключи. Огромни дупки в корпуса на реактор 4. Евакуират персонала на централата.
отговор Сигнализирай
38
Хмм
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 1
В Чернобил бяха РБМК-1000 - 1000 МВт с 3200 МВт топлинна мощност. Не пишете поне глупости.
отговор Сигнализирай
37
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 9 Не харесвам 1
при Чернобилската авария в рамките на 10 дни СССР овладя напълно аварията и успешно запечата реактора.------------------ При Чернобилската авария имаше взрив и затрупване на реактора, след като всичко вече беше изригнало в атмосферата. А тука хората се борят да не се случи такова нещо.
отговор Сигнализирай
36
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
31 е прав.Реакцията не може да се прекрати изведнъж. Дори да спуснат графита има елементи в процес на полуразпад които продължават да генерират топлина и лъчение.Дори отработеното гориво продължава да отделя мощност с години след като е било депонирано. Дано успеят да овладеят реакторите но... В момента се опитват да напълнят херметичните зони с вода а тя се разпада заради условията в реактора. От там са взривовете на водород, също така парите от водата са радиоактивни и от там е повишението.
отговор Сигнализирай
35
LoL
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 3
4-ти блок на Чернобил е РМБК ВВЕР 440 с мощност 440MW. При Фукушима имаме 5-ти реактор с мощност 784MW и 6-ти с 1100MW (и двата стреони преди 1980 г.), които в момента изобщо не видях реална информация на каква мощност работят и до колко са заредени с гориво. Лошото, е че не съм сигурен до каква степен BWR клас реакторите позволяват да бъдат презаредени или изпразнени докато работят (PWR класа и по специално РБМК типа позволява подобно нещо и това е едно от големите комерсиални предимства).
отговор Сигнализирай
34
?
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Коя е тази енергия?
отговор Сигнализирай
Новини