IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Максимална степен на ядрена тревога в Япония


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

37
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 3
ai leka vi rabota i az q zahvashtam
отговор Сигнализирай
36
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 17 Не харесвам 3
Тази "максимална степен" закъсня. Тук също нямаме указания още, освен да се молим на Бог.
отговор Сигнализирай
35
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 4
ako ne e ot radiaciq ot drygo shte ymrem tq bulgariq taka ili ina4e e na iz4ezvane :D
отговор Сигнализирай
34
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 4
vanga e predrekla 4e shte se vzrivi .dano ne stane amaaa tq rabotata kato gledam kak vurvi
отговор Сигнализирай
33
Димитър
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 3
До 26/30: Да, и два мармота свиват шоколад в калник от Опел Калибра.
отговор Сигнализирай
32
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 13 Не харесвам 4
Вместо да гледат какво става в Япония и да анализират получената информация нашите експерти по сигурност на АЕЦ повтарят с налудничав поглед че енергията от АЕЦ няма алтернатива.
отговор Сигнализирай
31
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 3
VUPROS NA VREME E .....BOOOMMMMMM
отговор Сигнализирай
30
притеснена
преди 13 години
Харесвам 10 Не харесвам 2
Нищо друго не ни остава освен да се молим Бог да ни пощади и час по-скоро всичко да свърши с добър край
отговор Сигнализирай
29
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 2
28
Факт!
преди 13 години
Харесвам 11 Не харесвам 2
С помощта на специални микроскопи, екипът от Охайо успява да разбере как бактерията Shewanella oneidensis убива радиоактивните и токсични метали.Проучването дава първите доказателства, че този вид бактерии има протеини в клетъчните си стени. Те контактуват директно с металите, превръщат ги в метални оксиди, които бактериите използват, както ние - кислорода. Процесът също се нарича дишане и доставя на бактериите енергия. На нас ни е необходим кислород, за да освобождаваме енергия от храната.В природата, бактериите не винаги имат достъп до кислород. Дали са под вода, или в почвата, няма значение, защото винаги могат да разчитат на наличието на метали, за да си доставят енергия. Това е древна форма на дишане, очарователна от гледна точка на еволюцията.Учените се интересуват как можем да използваме тези бактерии за ремедиация на замърсени райони и очистването им от уран и хром.САЩ спонсорират изследването, с надеждата, че ще се открият нови методи за обезвреждане на опасни отпадъци и почистване на райони замърсени след 60 - те и 70- те години, в следствие на производството на ядрени оръжия.Shewanella oneidensis е естествено разпространена в почвите, особено в замърсените. С по-добри познания за способностите й, учените могат да създадат щам, който се справя със замърсителите изключително ефективно.Част от металите могат да замърсят водите и да достигнат на големи разстояния. А бактериите ги трансформират в стабилна форма, която не се разпространява.За новото проучване, Браян Уолъри и колегите му използват специален Атомно - силов микроскоп (AFM), за да тестват как бактериите отговарят на металния минерал хематит. Микроскопът действа като миниатюрна фонографска тръба, която може да открие и измери обекти с размери по-малки от нанометър (една милиардна част от метъра), както и да определя атомните сили. Те комбинират AFM с оптичен микроскоп, за да създадат прецизна карта на местоположението на бактериите около хематита.Независимо от малките размери на бактериите, техниката позволява да се разгледа всяка една по отделно и по точно, по повърхността й. Да се открият точните места на протеиновите молекули и контакта им с метала. Учените покриват върха на иглата с антитела за протеина OmcA, който се свързва със способността на бактериите да вдишват металите. Наличие на протеина се регистрира точно по тези части, в които бактериите се допират с хематита, което е доказателството, че наистина е свързан с процеса.В бъдеще, след като вече знаят, че OmcA е ключът към разгадаването на загадката, изследователите смятат да изпробват техниката и при други бактерии и допир с уран например, за да създадат щамове, способни да очистват всякакво почвено замърсяване.
отговор Сигнализирай
Новини