IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Лондон – София: Нискотарифна одисея с привкус на измама

Как Wizz Air не просто мами, но и ограбва пътниците си?

Лондон – София: Нискотарифна одисея с привкус на измама

Снимка: архив Reuters

Колко лесно е да бъдем измамени от нискотарифните компании за полети? Отговорът дава Васил Николов, който се е сблъскал лице в лице с незаконните схеми на Wizz Air.

На 28 юли Васил, икономист във финансов фонд се отправя към летището за полет от Лондон към София. Така и обаче не стига до самолета. Той и още двама пътника не са допуснати до полета, защото полетът е бил препродаден.

"Впоследствие, а и с предните си действия, Wizz Air наруши всяка точка от Европейска директива No 261/2004 като не даде никакви указания за това как да процедираме, не успя да намери удачен полет за София, нито да ми осигури хотел, транспорт или храна (гладувах до следващата сутрин)", обяснява Васил.

Разходите му заради безхаберието на компанията възлизат на около 600 паунда. Оказва се, че компанията три пъти подред е сваляла 70-годишна жена от полета. Без нито един път да й обяснят какви са правата й. Същото, което се е случило и с Васил, с разликата, че той знае правата си.

"Като цяло, действията им са една голяма измама и ме карат да се питам – ако така се грижат за пътниците си, как се грижат за самолетите си?", недвусмислено пита Васил.

А нарушенията, които компанията е извършила спрямо него, а и не само, са немалко. Не само, че са препродали полета, но и е ощетила напълно съзнателно конкретни пътници.

Според Европейската директива в подобен случай пътниците трябва да бъдат попитани дали не желаят да слязат доброволно. Ако няма такива – компанията следва да посочи въпросните хора.

"Никой не пита никого – даже категорично отказаха да го направят, дори след като им посочих изискването в директивата. Аз и останалите нещастници бяхме избрани на базата на час на чекиране – без никъде в документите за полета да се посочва, че това е някакъв фактор. Всъщност, това автоматично ощетява хората, които се чекират на място, въпреки че тази услуга струва допълнително пари", посочва Васил.

Компанията е длъжна и да даде писмено указания на пътниците за правата им. Уви, дори и устни такива не са дадени.

"Изобщо нямаше служители на Wizz Air – бяхме отведени до гише на Swiss Port, само защото настояхме за компенсация! Това е грубо нарушение на правата – ако не знаехме английски и не бяхме проверили лично какво се прави в тази ситуация, компанията щеше да се измъкне по най-долен начин", разказва Васил.

Именно това се е случило със 70-годишна жена, която три поредни дни не е можела да се качи на полет за Варна, защото нито тя, нито семейството й говорят добре английски. Те не са били наясно, че имат право на обезщетение, което включва 400 евро, хотел, транспорт и храна.

Не на последно място, в подобен случай, компанията е длъжна да предостави избор на клиентите си – или трябва да бъде възстановена сумата за полета или компанията трябва да намери следващия най-ранен полет за същата дестинация.

"В моя случай, следващият най-ранен полет беше този на British Airways от 8&00 сутринта в събота", посочва Васил. Полет, който струва 385 паунда – същата цена дава и Wizz Air за нейният полет от 21:20 в събота.

"Служителите отказаха да ми купят билет за BA, тъй като Wizz Air не им позволявали, а предложиха да ми вземат билет за този на Wizz Air, който е не просто по-късно, а и вече е бил препродаден. Тоест, те искаха да направят същата схема, каквато са въртяли с жената преди мен – да ме държат на летището докато не се откажа", обяснява Васил. В крайна сметка той сам купува билета си за British Airways. 

Два месеца преди полета Васил купува билета си за 130 паунда. Цена, която в самия ден на полета скача до 400 паунда. Последния билет, който Wizz Air продава е именно на цена 400 паунда, въпреки че са били наясно, че няма как да качат всички пътници. Те обаче поемат отговорност да върнат само 130 паунда – сума, която в никакъв случай не покрива сумата за замяна на билета за еквивалентен полет. На практика те не просто ощетяват, а и ограбват клиентите си.

Освен това компанията е длъжна да осигури храна, хотел и транспорт до летището на заменящия полет. Но служителите на Wizz Air обяснили, че намирането на хотел ще отнеме часове и той може да бъде навсякъде – т.е. дори и в друг град. Дали обаче съвет на Васил – той сам да резервира хотела си, да осигури и транспорта си и по-късно да поиска парите си от Wizz Air.

"Тоест, бях оставен самичък на летище по средата на нищото в 11 вечерта в Петък, гладен. Ако нямах пари, не знаех английски и нямах телефон и интернет, какво щях да правя?", логично пита Васил.

В крайна сметка Wizz Air не възстановяват нито пени за полет, хотел, транспорт и храна. А остава и логичният въпрос , ако компанията се грижи така за клиентите си – как ли се грижи за самолетите си? 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата