IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В случай на мобилизация: Сърбия има 1 млн. бойци, а България - едва 281 хил. души

Харчим за отбрана и $1 млрд. по-малко от западната ни съседка

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Близо милион души армия е способна да мобилизира Сърбия в случай на война. Това показват последните оценки за боеспособността на армиите, които изготвя сайтът GlobalFirePower, цитирани от "24 часа".  Данните на модела се базират на публична информация на 145 държави, които се оценяват.

В рейтинга за 2025 г. Сърбия и България са класирани като почти напълно изравнени сили - страната ни заема 62-о място, западните ни съседи са на 63-о. Като основна част от предимството на България се дължи на номинално по-голямата армия - 37 000 души срещу 25 000. И наличието на боен флот, какъвто Сърбия реално няма – тя разполага само с няколко патрулни кораба по Дунав.

Реално обаче Сърбия, която президентът Александър Вучич милитаризира вече 12 години поред, разполага с по-голяма армия от България, въпреки че двете страни са сравними по население. Първо България има само номинално 37 000 души армия, реално поне 15% от местата в нея са свободни и военните постоянно търсят войници. Освен това Сърбия разполага с 600 000 души в паравоенни организации, които могат да бъдат мобилизирани в случай на война. За България този показател е 0.

Сърбия всъщност е една от най-милитаризираните държави в света по наличието на паравоенни организации.

Голяма част от тях са наследство от войните за разделянето на Югославия, но дори в момента в западната ни съседка продължават да се изграждат нови организации. Със собствена въоръжена милиция разполага дори партията на президента Александър Вучич и наскоро той заплаши с паравоенните си протестиращите студенти.

Според оценките на GlobalFirePower Белград може да разчита на въоръжени сили, които доближават 1 млн. бойци, именно заради мобилизацията на паравоенните. За сравнение България би могла да разчита да мобилизира не повече от 281 хил. души

Милитаризацията на Сърбия личи и при сравнение на военните бюджети. При БВП от около $83 млрд. за 2024 г. тази година Белград е предвидил да похарчи за армия и въоръжение близо 2,3 млрд. За сравнение България, чийто БВП през миналата година стига 100 млрд. евро, предвижда да похарчи за отбрана 1,3 млрд. долара, или с $1 млрд. по-малко от западната ни съседка.

Учудващо, но България е решила да забави и развитието на колективната отбрана на своя територия. От 2 г. има планове международната бойна група - 1300 души, която е разположена на наша територия, да прерасне в бригада (5000 души). За целта е предвидено да бъде модернизиран войсковият район Кабиле, за да може да приеме чуждите военни и техните семейства. Като инфраструктурата трябваше да бъде подготвена до 2027 г.

При този проект има закъснение и за тази година България не е предвидила никакво финансиране, става ясно обаче от отговори на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос от страна на депутата Ивайло Мирчев.

Първоначално този проект трябваше да се финансира от фондовете на НАТО, но в момента се предвижда да бъде финансиран от България, става ясно от отговорите на Запрянов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата