IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Турция се разсърди и на Швеция


Обратно в новината

Коментари Коментари

108
българка
преди 14 години
Харесвам 12 Не харесвам 3
Горкичките те,били обидени!Да са мисили,като са избили толкова народ!Много бързо забравихме еничарите,клането в Батак,че и взехме да ги отричаме даже! Те ще ни ги припомнят братята турци,като ни направят турска провинцияыДаже тогава раята може и да ги похвали,че са си върнали земите от османската империя!Опомнетесе,докато не са ни нахлузили шалварите и фереджетата!
отговор Сигнализирай
107
Официален документ
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 8
След еднодневно затишие, на 23 май 1989 г. се надига село Езерче. Около 21 часа на мегдана около малката селска джамия се събират стотици. Отново прозвучават същите лозунги и шествието се насочва към центъра на селото. Когато протестиращите достигат наричания от тях железен мост, ракетен изстрел известява началото на куршумена атака. Картечниците бълват огън. За да предпазят децата, Ахмед Боруг (34 г.) и Сезгин Караюмер (18 г.) се втурват напред. Боруг е прострелян в окото, Караюмер умира на място. Протестиращите не изпадат в паника. Част от тях оказват първа помощ, а множеството продължава напред. Вече искат да отмъстят за убитите си съселяни. Уплашени, войниците се оттеглят, но са заместени от части на вътрешни войски, червени барети и екипи на противопожарната охрана, които обкръжават селото. Започва истинско сражение, завършило с разпръскване на протестиращите.Сутринта двамата убити са погребани под зоркото око на милиция и войска. Беше страшно си спомнят очевидци. Тежко ранените са откарани в болница.
отговор Сигнализирай
106
ахмед
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 4
мисля че не трябва да се подаваме на провокации, не трябва да позволяваме на политиците да използват разрличията между нас за да извличат политически дивиденти, така ще бъдем много по сплотени като народ и нация
отговор Сигнализирай
105
Официален документ
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 6
Протестният митинг в Исперих започва също на 21 май от джамийската улица. Деца, мъже и жени се нареждат в редици и с лозунги за мир и възстановяване на имената и правата се насочват към централната градска част. Сметосъбиращи и пожарни коли се опитват да се вклинят в редиците на протестиращите, но не успяват. Милицията арестува някои от организаторите Митхат Мехмед, учителя Мехмед [фамилията му не е известна], Исмаил Каракаш, но други като Метин Тахир, Адем Заит, Невзат Мехмед продължават да са начело на протеста. По джамийската улица започва истинско сражение между протестиращите, червени барети и милиция. Ранени са много хора, голям е броят на задържаните, включително и такива, които не са участвали в протеста и са пребити.
отговор Сигнализирай
104
senzor
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 3
Защо да не намесвам Германия , която е правила още по-големи пакости , много по-рано? Просто заявявам , че геноциди в историята е имало навсякъде, друг е въпроса кои имат властта да заявят ,кое е геноцид и кое не, примери - масовото избиване на маите от испанците , масовото избиване на евреи от германците, сръбския геноцид над босненците, масовото избиване което сталин е направил в последвалите комунистически държави(включително 7 мил украинци!) и още много други.
отговор Сигнализирай
103
Суслов
преди 14 години
Харесвам 4 Не харесвам 2
До официалния документ- драги документе българския народ не Ви е виновен за действията на милиционерите и военните. Не са виновни и те самите, освен ако не са извършили криминално прстъпление. Виновно е бившото ръководство на БКП и държавата, което е взело решение за този процес. Интересно е обаче защо сега Вашите представители от ДПС - то са ду и га със наследниците на ръководството на БКП - то. Може би всемъдрия Соколов ще Ви даде по ясен отговор. И кво общо с арменците имат Вашите документи
отговор Сигнализирай
102
Официален документ
преди 14 години
Харесвам 4 Не харесвам 5
На 21 май 1989 г. около 9 часа сутринта до малката джамия в Разград се събират хора. С цел заблуда на милицията пристигат със специална сватбена украса два автомобила. Малко по-късно върху бяло платно се изписва лозунг за мир. Шествието се насочва към центъра. В първите редици са жени и деца. Напредват към центъра със скандирания за връщане на имената и за правата. Скоро митингът става хиляден. Наблюдаващите отстрани посрещат лозунгите им с овации. Милицията прави безуспешни опити да ги разпръсне. С помощта на силна струя вода, примесена с чакъл (чакълена вода) и сълзотворен газ демонстрантите са разпръснати. Започват арести. Ръководителите сестрите Къймет и Миннет [фамилията им не е известна], Осман Дурали и Меджит Орхан, едва успяват да се отскубнат, но голяма част от най-опасните екстремисти са екстрадирани незабавно в Австрия.
отговор Сигнализирай
101
do 2222
преди 14 години
Харесвам 0 Не харесвам 1
izbivaneto na armenci stava prez parvata svetovna voina za koqto pak e vinovna germaniq qvno istoriqta ti kuca za tova ti govori za germaniq senzor kolega
отговор Сигнализирай
100
официален педи
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 3
Това данни на анадолската информационна агенция ли са?Турчеещ се мангалод.
отговор Сигнализирай
99
Официален документ
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 9
Истинската трагедия настъпва на 21 май 1989 г., когато в знак на протест срещу повторното задържане на Тахир Алиоглу от Тодор Икономово негови съселяни отново се вдигат на митинг. Пред сградата на кметството митингът се слива със сватбената церемония на Али и Галима. Към обяд шествието тръгва към кметството, за да подпишат младоженците граждански брак. Милицията се опитва да арестува организаторите на митинга с обвинението, че някои от тях са откраднали оръжие от близкото поделение. Протестиращите не позволяват извършване на арестите. Церемонията е окървавена след изстрели на двама войници и последвалата масова хаотична стрелба. Има ранени, осакатени и убити. Покосени са 27, според други сведения 18, а по пътя към болницата умират трима. Куршумите не пощадяват и деца. Седем души от ранените остават сакати за цял живот. Селският площад е окървавен. Писъци и стонове огласяват най-голямото село на Шуменски окръг. С личните си автомобили селяните извозват ранените до болниците в Нови пазар, Шумен, Преслав. Беше касапница, колите ни плуваха в кръв си спомнят те.Помогнете ми да не ми изтече кръвта с тези думи умира Мехмед Сали Лом, по чието тяло преброяват 12 огнестрелни рани; Не ме оставяйте без вода моли Мехмед Сали Сарач. По пътя за болницата в Нови пазар издъхва и Хасан Сали Арнауд. Организатори на митинга са Рахим Фъчъджъ, Мюджелин Кемил и Тахир Алиоглу. По възможно най-бързата процедура те са екстрадирани от страната. Такава е равносметката от мирния протест в с. Тодор Икономово.
отговор Сигнализирай
Новини