IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Време ли е за контролиран фалит в задлъжнелите от ЕС?


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

3
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 47 Не харесвам 2
АЗ НЕ ЖЕЛАЯ да плащам ДЪЛГОВЕТЕ на ДРУГ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай
2
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 43 Не харесвам 1
"Гърция и Ирландия направиха героични съкращения в бюджета"Да в Гърция премахнаха 14-тата заплата.Минималната заплата е 600 евро.
отговор Сигнализирай
1
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 46 Не харесвам 3
Как България обеща 6.1 млрд. EUR на еврозонатаЗащо страни като България, които са били извън еврозоната и нямат никаква отговорност за кашата в нея, трябва въобще да плащат?През декември държавните и правителствените глави, включително и премиерът Бойко Борисов, решиха да узаконят постоянния спасителен фонд на еврозоната - ESM (European Stability Mechanism), чрез промяна в договора (спасяването на фалирали страни сега е незаконно според Лисабонския договор, но кой ти гледа законите).През март същите глави приеха Пакта за еврото, както и формулата за квотите на страните в спасителния фонд ESM. Като цяло формулата е в ущърб на бедните страни и облагодетелства богатите и задлъжнелите. Най-голяма е квотата на България като дял от БВП - почти 17% от БВП (6.1 млрд. EUR), докато при Люксембург е едва 3%, а при Холандия, Финландия, Австрия - под 5% от БВП.Фондът е 700 млрд. EUR, от които първоначално се внасят 80 млрд. EUR, а останалите се внасят при нужда (т.е. когато фалира някоя нова страна, се внасят още пари, също така когато някоя страна длъжник не си плаща дълговете към фонда, отново се внасят допълнително средства от останалите).Естония успя да издейства известна отстъпка, като за първите 12 години по-бедните страни ще плащат по-ниска вноска (но отново по-висока, отколкото богатите страни). За естонците това е ОК, защото те смятат, че скоро ще са вече богата страна. Но едва ли някой смята, че България ще стане богата страна толкова скоро - тръгваме от по-ниска позиция и се движим по-бавно.По-философският въпрос е защо страни като България, които са били извън еврозоната през последното десетилетие и нямат никаква отговорност за кашата в еврозоната, трябва въобще да плащат? А още по-философският въпрос е защо вноските се изчисляват на база на население и БВП - вместо да се изчисляват на база на дълговете на всяка страна? Страните без дългове няма нужда да внасят в спасителен фонд толкова, колкото страните с огромни дългове.Оттук нататък пред България има три избора:- блокира ратификацията на промяната в договора, докато не се променят условията (стига на правителството да му стиска да го направи);- ратифицира промяната, но не влиза в еврозоната, докато не забогатее (вноската в ESM се прави след влизане в Еврозоната);- ратифицира промяната, влиза в еврозоната и си приготвя 6.1 млрд. EUR. за спасяване на много по-богати страни.
отговор Сигнализирай
Новини