IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Новата банкнота от 5 евро вече и с надпис на кирилица


Обратно в новината

Коментари Коментари

36
Горан
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Не разбирам, защо някои се възторгват толкова! Още повече не разбирам отрепките, които искат да сменим кирилицата на латиница! Зле, много зле! Това говори,че всред нас има родоотстъпници, предатели!Нито арменците,нито грузинците,нито гърците,нито етиопците, нито тайландците (да продължавам ли?), биха сменили азбуките се - символ на национална и културна идентичност!Само жалък нашенски червей може да си помисли това! Ние оше не сме в еврозоната. Дали ще влезем,Господ знае!Шенген ни се изплъзва!
отговор Сигнализирай
35
муспи
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
В Македония това посрещтнато като признание, макар и малко късно, на македонските книжовници Кирил и Методи.
отговор Сигнализирай
34
от село
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
ОК! Ама защо не е изписано "5 еврА" като "2-5-10-20-50-100 левА"? Или на село съм пропуснал премахването на множественото число в българския език и граматика?
отговор Сигнализирай
33
Ъъъъцъ
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
По номинала и стойността на банкнотите в обращение с различните надписи ще разберете, коя от азбуките,колко е оценена и се е световно утвърдила и има по голяма практическа стойност за употреба без затруднение за повечето хора, търсене и приложение в Европа и за финансовите възможностите на кой народ от еврозоната са предназначени като стойност, за да ги чете без затруднение на собствения си език и за да си пазарува и служи с тях!
отговор Сигнализирай
32
BG-681
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
България е първата варварска държава, която създава условия за трайното използване на писменост на говоримия от народа й език. Цар Симеон (893-927) продължава делото на великия си баща и го завършва със създаването на една книжнина, която няма нито един от новите народи на тогавашна Европа. Симеоновата епоха е наречена Златен век на българската книжнина. През управлението на цар Симеон наред с Климент Охридски творят творци като Константин Преславски, Йоан Екзарх, Черноризец Хръбър и др.Създадената през Златния век книжнина далеч надхвърля границите на България и се разпространява в целия славянски свят. От България със създадената през Симеоновата епоха книжнина кирилицата е пренесена в Русия и Сърбия и днес тя се използва от посочените две страни, както и в Украйна и Беларус. България опосредствява богатата византийска култура за славянския свят и така се ражда славяно-византийския модел в европейската цивилизация. Затова изтъкнатия славист Дмитрий Лихачов, нарича българската средновековна култура култура-посредник. Един от най-видните слависти италианецът Рикардо Пикио, нарича България духовен водач на православното славянство.Прогресивното, дълбоко-хуманно и демократично дело на Светите братя Кирил и Методий ги превръща в първоучители на цялото славянство. С енциклика от 1985 г. папа Йоан Павел II ги обявява за покорители на Европа. Без съмнение политическият смисъл на този акт е утвърждаването на духовното единство и културната цялост на европейските народи като същностна черта в развитието на европейската цивилизация през хилядолетията.
отговор Сигнализирай
31
BG-681
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Запазени са глаголически надписи на Синайския требник, Синайския псалтир, Асемановото евангелие и др. Към края на IХ в. обаче, в България се създава нова славянска графическа система, с която писменността се демократизира. За нейна основа служи гръцкото унциално писмо. Както сочи Васил Гюзелев към буквите на гръцката азбука (24 на брой) са прибавени 13 глаголически букви. Десетилетия наред в България се използва и глаголицата, и кирилицата, но в крайна сметка се налага кирилицата.
отговор Сигнализирай
30
Анонимен
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Разберете едно по този начин , чрез вписванетио и на кирилица на текстове по банкнотите се узаконява нейния произход , тоест българския , защото Европа пише на кирилица на банкнотата си заради нас БЪЛГАРИТЕ не заради македонци , сърби или пък скапани руснаци , веднъж за винаги е сложена точка . България е член на ЕС и като такъв е носител и на правото един вид на патент върху КИРИЛИЦАТА.
отговор Сигнализирай
29
:)))
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Това е много хубава новина, а някои искаха въобще да не е призната в Европа..Хак да ви е сега!!!
отговор Сигнализирай
28
BG-681
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 6
Развитие през Х-ХV в. [редактиране]Българското писмо се развива предимно на Балканите под силно гръцко влияние. Начинът на писане следва гръцкия модел, с характеристики като: Поставяне на ударения:́Остро ударение-така се изобразява ударението, когато то се пада на сричка, различна от последната;̀Тежко ударение: така се изобразява ударението, когато то пада на последната сричка.Придихания:҅ Леко придихание слага се вместо ударение на първата сричка, ако думата започва с гласна, както и на самостоятелни гласни.҆ Тежко придихание използва се вместо леко придихание, само при съгласната Ѵ˜ Тилда поставяна върху понятия от абстрактен и възвишен характер (богъ, свети и т.н.)Някои букви имат повече от една форма, например има широко Е и О (в началото на думите) и тесни варианти в средата на думите се пише преди гласна вместо И, а Ѡ се пише вместо О в началото на думите, ако е част от представка. У също има две форми, според това дали е в началото или в средата на думата.
отговор Сигнализирай
27
BG-681
преди 11 години
Харесвам 0 Не харесвам 7
Класическа кирилица (9-11 в.) Кирилица се състои от 24-те букви на гръцкото унициално писмо и още 12 букви, които отбелязват звуковете (б, ж, ц, ч, ш, щ, ъ, ь, ѣ, ю, ѧ, ѫ). Както при глаголическата азбука, така и при кирилицата има буквени варианти и съчетания, част от които са заимствани от византийския устав.
отговор Сигнализирай