Американският Сенат одобри предложения от президента Барак Обама пакет от мерки за стимулиране на икономиката на страната, който ще струва 787 милиарда долара.
Малко по-рано той бе одобрен и от Камарата на представителите и сега, за да влезе в сила остава да бъде подписан от стопанина на Белия дом.
В Камарата на представителите пакетът бе одобрен с 246 гласа, а 183 гласуваха „против“.
Нито един от републиканците на гласува в подкрепа на мерките, предлагани от Обама.
Пакетът също така не бе подкрепен и от седем демократа.
Първата голяма инициатива на Обама завърши в негова полза, но тази победа едва ли може да бъде определена като блестяща – президентът не крие, че е разчитал на по-единодушна подкрепа от представителите на двете партии.
Сред мерките, предвидени от стопанина на Белия дом в помощ на икономиката на страната, са данъчни облекчения за физически лица и компании, значителни инвестиции в инфраструктурата, в здравеопазването и помощ за властите на нуждаещите се от финансова подкрепа щати.
Предполага се, че в рамките на плана възрастните американци ще получат от държавата подкрепа в размер на 250 долара.
Лидерът на демократическото мнозинство в Камарата на представителите Стенли Хойър заяви, че одобрените мерки ще „подкрепят милиони хора, загубили работата си и неспособни да си купят храна“.
Обама обеща, че реализацията на плана му ще доведе до създаването на 3,5 милиона работни места.
Но републиканците смятат, че токова развитие на събитията е малко вероятно. Според тях планът не предвижда необходимото намаляване на данъците, а прекалено много пари ще се похарчат необмислено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.