IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Росатом: Очакваме работата по АЕЦ Белене да се възобнови


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

27
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
:) пари нема - действайте.Това е Белене
отговор Сигнализирай
26
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 1
Не бива да се допуска такава дезинформация - официално аец белене не е спиран. Един важен инвеститор се е оттеглил и сега се търси финансиране - това са фактите. Утре руснаците могат да ни съдят за "спиране на аец белене" и да плащаме стотици милиони евра.
отговор Сигнализирай
25
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 5 Не харесвам 4
Пощенски картичики с надписа "Бай, бай, Белене" би трябвало да затрупат председателя на германския концерн РВЕ Юрген Гросман и да го накарат да се откаже от инвестиции в новата българска атомна електроцентрала. Какви са шансовете за успех в тази битка между Давид и Голиат? Председателят на еко-демократическата партия Клаус Бухнер е уверен, че:"Клиентите на РВЕ в Германия не искат да получават ток от - извинете за думата - скапан реактор. Те искат да получават чист и сигурен ток. Така че, ако ние им обясним за какво става дума, те ще се откажат от РВЕ. Това вече успяхме да постигнем по отношение на концерна Е.ОН, който се отказа от чешката атомна електроцентрала Темелин и не спечели съдебния процес срещу нас. Точна така искаме да постъпим и спрямо РВЕ", казва Бухнер и добавя самокритично, че партията му трябва да разшири сътрудничеството си с други еко-организации, обявили се също срещу АЕЦ Белене.Еко-демократическата партия смята да използва влиянието си на местно ниво: "Разбере ли се в една община какъв е проблемът, информацията се разпространява много бързо", убеден е 68-годишният проф. Бухнер. Той е атомен физик. Точно затова аргументите му срещу строежа на новата българска атомна електроцентрала са свързани най-вече с неодстатъчните гаранции за сигурност:Евтина версия на днешните стандарти за сигурностПроектът в Белене е трън в очите на германските природозащитнициBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Проектът в Белене е трън в очите на германските природозащитници"Централата се строи в земетръсна област. Още през 1983-та година съветски учени са предупреждавали там да не се строи атомна електроцентрала. Да не говорим за това, че техниката, свързана с този реактор, е евтина версия на днешните стандарти за сигурност и тя не е докрай анализирана", предупреждава професор Бухнер.
отговор Сигнализирай
24
za 8
преди 14 години
Харесвам 1 Не харесвам 2
I kakvo ot tova ? 130 godini po -kysno da gledame tiah , a ne nas li ? akolkoto do duhaneto ''drugarite'' se skysvaha da paviat svirki na Kremyl...........
отговор Сигнализирай
23
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 4 Не харесвам 3
В едно германската евродепутатка е абсолютно сигурна - строежът на АЕЦ "Белене" е рисков не само от икономическа гледна точка, но и най-вече от съображения за сигурност, свързани с лошите сеизмични условия в района на Свищов: "Това, което е планирано, е износ на риск, който не би могъл да се допусне в Германия и затова се тръгва в посока Изток. Търсят се нови места за строеж, но и правителства, които са добронамерени спрямо тези проекти. Прави се опит за изграждането на атомни електроцентрали при лоши технологични стандарти за сигурност", предупреждава германската евродепутатка от партията на зелените
отговор Сигнализирай
22
EMIGRANT
преди 14 години
Харесвам 4 Не харесвам 5
A SAMO RUSNACITE LI IMAT ATOMNI TEHNOLOGII ? A DRUGI IZTO4NICI ZA EL ENERGIA NE SA LI OTKRITI ? TAPANARITE OT 4ERNOBIL GENII LI SA ?
отговор Сигнализирай
21
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 6 Не харесвам 1
работата по аец белене НИКОГА няма да бъде възобновена, ще има дела и искове
отговор Сигнализирай
20
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Затова ли така е ръждясал????? Скърца като пантите на проядено от червени черчеве.
отговор Сигнализирай
19
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 2
Миналата седмица Европейският парламент прие промени в регламента на ЕС за газовата сигурност, които ще са задължителни за всички страни-членки. Какво означава това задължение за България? Анализ на Ясен Бояджиев: Новината остана почти незабелязана за много от българските медии. Което е жалко, понеже това е една от малкото наистина добри новини на общия нерадостен фон на продължаващата криза и на безпътицата, представяна от някои като реформа.Приетият от Европарламента регламент задължава страните от ЕС в срок от 3 години да въведат технологии за двупосочно движение на газ и да изградят такива връзки помежду си, което да ги направи част от интегрираната газопреносна мрежа на Съюза.Те трябва също така да увеличат капацитета на газовите си хранилища и в края на краищата, в срок от 4 години, да диверсифицират източниците си, така че да намалят зависимостта си от един единствен доставчик на газ, в случай че такава зависимост съществува.За да не се стига до кризи като тази от януари 2009-аBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: За да не се стига до кризи като тази от януари 2009-аБългарският случайРешението е част от европейските законодателни мерки за гарантиране сигурността на газовите доставки, продиктувани пряко от поуките на газовата криза от началото на 2009 година, когато Русия прекрати доставките на газ през Украйна. Криза, която естествено засегна най-сериозно изцяло зависимата от тези доставки България.Затова и новият регламент засяга в най-голяма степен именно страни като нашата. За да отговори на неговите изисквания, тя ще бъде принудена най-после да предприеме инвестиционни, технически и търговски мерки, които от години са логични, необходими и възможни, но заради инерцията на едностранната енергийна ориентация на изток бяха загърбвани и представяни като фантастични.Най-напред от инвестиционна и техническа гледна точка страната ще трябва да разшири съществуващото и вероятно да изгради ново газохранилище и най-вече да договори и осъществи плановете за междусистемни, реверсивни газови връзки със съседните страни - Гърция, Румъния, Турция и Сърбия.Тези връзки ще открият достъп до съществуващи, изграждащи се и проектирани газови трасета и терминали за втечнен газ. Което пък ще разкрие възможност за изпълнение на съществуващи и сключване на нови търговски договорености за доставка на газ и достъп до нови пазари.За три от тези връзки - с Гърция, Румъния и Сърбия - вече има осигурено съфинансиране от Европейския съюз. Но така или иначе изпълнението на тези мерки вероятно ще изисква преосмисляне на приоритети, пренасочване на инвестиции и търсене на нови партньори.
отговор Сигнализирай
18
Анонимен
преди 14 години
Харесвам 4 Не харесвам 2
В чий ли добре охранени *** бърка Дянков,че отвсякъде удари.Що ги нямаше тези демократи ,когато Орешарски беше финансов министър.Щото им играеше по свирката.Моят житейски опит ми показва,че не ща го уплашите с вашето виене.Ама хич.Доста е напорист и железен.
отговор Сигнализирай
Новини