Да се върнете към учението, след като студентските и ученически години и навици са отдавна зад гърба ви не е никак лесна работа. Начинът на живот и ежедневието ви вече е устроено по друг начин и нервите ви са далеч по-опънати и чувствителни, отколкото са били тогава.
Добрата новина обаче е, че доказано по-възрастните студенти са далеч по-концентрирани и амбициозни, отколкото са били през късния пубертет и началото на 20-те си години. Това се дължи на факта, че решението им да се захванат пак с учене е абсолютно тяхно, а и по всяка вероятност парите, които се инвестират в процеса, вече изкарват сами.
Фактът, че вече имате някакъв професионален опит, помага да оцените важността на образованието и директната полза на това, което научавате в клас и непосредственото му прилагане на практика в кариерата ви.
От друга страна, ако не сте в състояние да преустановите работа, докато се впускате в постигане на нова образователна степен, ще се сблъскате с някои нови, и за служебния, и за учебния ви опит, проблеми. Затова ето ви няколко съвета как да организирате двата процеса и да гоните максимални резултати и на двете места.
Направете стегнат и оптимизиран график
С натоварената си програма е малко вероятно да успеете да нагласите точен график за целия семестър, както и трябва да сте готови да изпускате най-редовно лекции. Това не означава обаче, че не трябва да се опитате да структурирате нещата стройно и до колкото е възможно точно.
Прегледайте учебната програмата много внимателно и преценете как да организирате времето си. Имайте предвид, че покрай моментите за курсови и тестови работи, ще имате нужда от повече време за подготовка. Говорете с шефа си за едно по гъвкаво работно време: ако оставате на работа до по-късно единия ден, то това би ли могло да означава, че можете да закъснеете на следващия. Обсъдете по-дълги обедни паузи, когато ви се налага да посетите някоя лекция, което да компенсирате с някаква работа събота и неделя, например.
Обяснете положението си на преподавателите
Още в началото на семестъра обсъдете с всеки преподавател ситуацията, в която се намирате и възможностите си да посещавате часовете им. Договорете електронен начин за комуникация с тях – имейли, скайп, телефон или дори Facebook - за да могат те да ви поставят задачи и вие да задавате въпросите, които ви се струват неясни. Дори и най-кратката среща е по-добра от това, да ви мислят за "скатавка" и да ви нарочат за неизпълнителен/на още в началото.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.