IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учене и работа – две съвместими понятия


Обратно в новината

Коментари Коментари

20
Анонимен
преди 8 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
До Бивша студенткаО, разбира се. Вие от пропадналите кол центрове, едва сричащи английски много ги разбирате нещата. Смених 3 работи, на никой работодател не му пука, че учиш. Няма проблем, докато в един момент те карат да избираш...
отговор Сигнализирай
19
Анонимен
преди 12 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
има си Кодекс на труда, където законно си ти се полагат по 25 дни за учебна година платен отпуск, и си го ползваш за очните занятия
отговор Сигнализирай
18
до 19
преди 12 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Това с пълния работен ден и ученето е възможно, ако не ти дреме особено за ученето или учиш в УНСС и подобните му. Ако специалността ти изисква да и посветиш поне 1-2 часа (минимум) на ден за учене, тогава 8-часов работен ден е немислим. Възможно е и тогава де, ако си работиш по специалността обаче и ако здравето и сънят ти не са особено важни, както и социалният живот.
отговор Сигнализирай
17
До 17
преди 12 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Така е, само с една корекция - не е невъзможно да работиш на пълен работен ден. Аз се издържам от втори курс сама, като последната година ходих в университета и работих на 8-часов работен ден за американска фирма, аутсорсваща в България (т.е. работех спрямо тяхната часова зона). И това е опция, особено ако се налага да се издържаш сам и не искаш да живееш в пълна мизерия и на общежитие.
отговор Сигнализирай
16
до 16
преди 12 години
Харесвам 8 Не харесвам 0
Че то едно магаре да вържеш за оградата на УНСС ,за 5г. ще се дипломира.И това ако е ВУЗ...
отговор Сигнализирай
15
момиче
преди 12 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Статията е ***, спор няма (даже не я дочетох), но все пак да споделя как се съчетава работа с учене - от втори курс се издържах сама. На пълен работен ден няма как да стане просто, затова работих почасово (не повече от 10-12 часа на седмица, обикновено 9), за да ми стигат парите, живеех на общежитие и внимавах какво и колко харча, ползвах студентските намаления. Та 250-300 лв (вкл стипендии) ми бяха напълно достатъчни в София. И не съм приемала допълнително работа, когато имах да уча.
отговор Сигнализирай
14
Бивша студентка
преди 12 години
Харесвам 7 Не харесвам 1
Учих и работих (и двете сериозно, завърших с отлична диплома и работих в офис на пълен работен ден с американско работно време) през половината си следване, но сега ми е значително по-трудно да се върна към университета да изкарам магистратура. На 18 бях наивна, заблудена, миселща си, че в университета (унсс) мога да науча нещо полезно за професионалната ми реализация като маркетолог. Пълна заблуда! И от други университети останах с впечатление, че са чиста пародия - как да се върнеш после?!
отговор Сигнализирай
13
байо от село
преди 12 години
Харесвам 7 Не харесвам 2
У нас няма ежедневно учение и работа. Има задочно обучение, което никак не е лесно. Но по принцип нищо лесно няма в живота.Човек има ли желание, постига всичко !
отговор Сигнализирай
12
Анонимен
преди 12 години
Харесвам 6 Не харесвам 1
Ох, майко мила! Тия статии ги пише някоя прохождаща тинейджърка, която тепърва открива света. Какъв наивизъм... Каква поредна моминска драма...
отговор Сигнализирай
11
Анонимен
преди 12 години
Харесвам 5 Не харесвам 0
Значи, много работи са пропуснати в тази статия. Първото условие е да нямаш малки деца - ето това е главния проблем. Аз имах възможността да си избера и да уча това, което ми харесва (и това което смятах за переспективна специалност). След емиграцията ми имах три възможностти за нормален живот - бачкатор на две-три места едновременно (с *** на обществото), да вземеш заем от правителството за малък бизнес (и след това ти да наемаш мързеливите латиноси и ***) или приблизително за същия заем да вземеш местна диплома и след това да се състезаваш с хората родени тук.Тия работи за съвместяване на нормална работа и учене са невъзможни за инженерство и химия да речем, където ако не минеш лабораторните автоматически отпадаш дори и да имаш отлична оценка на писменния изпит. Това важи дори за магистратурите и никой специално за теб няма да провежда лабораторните след 6-7 часа. Разбира се, възможни са някакви теоретични специалностти или Б Администрация (това ще ти помогне второстепенно да напреднеш в работата). Всяка уважаваща се компания провежда поне един път месечно курсове за осъвършенстване, а ако е необходимо вземаш по един курс (предмет) от магистратура платен от фирмата.Никой университетски преподавател няма дори да си помисли да те приема като по-специален ако си по-възрастен, защото рискува кариерата си (и парите за изследователска работа). Ако си по-възрастен от останалите е твой проблем да се организираш или да анализираш предварително дали ученето ще бъде по твоите възможностти. Учил съм и съм работил през почивните дни (в началото на всеки семестър повече, а след преполовяването му въобще не) и организацията ми помогна да завърша с отличие (само аз си знам какво ми е струвало). Та още веднъж да повторя - сериозно учене (а не имитация или вземане на кетапа без знания е безпредметно на запад) и сериозна (отговорна) работа в същото време е невъзможно. Затова ако някой реши да повиши квалификацията си в определен етап (примерно след 3-4 години практика като инженер) кандидатсва за изследователска магистратура и има възможност за допълнителни средства от упражнения и лабораторни.
отговор Сигнализирай