Лошите кредити оскъпявали... Значи ,Петко, банката използва един целеви кредитен ресурс, отпуснат със специфична цел и фокус, за да компенсира загубите си от неразумно раздаване на други средства. И това го допускат REECL и EBRD... вместо да изискват банката да си сложи фиксирана надбавка върху техния ресурс за оперативните си разходи и да го пласира на наистина ниски лихви. Явно идеята не е да се помогне, а да се спечели. А в речника срещу "безвъзмездно" все още пише "без възнаграждение"
отговорСигнализирай
27
петко преди 11 години
01
Програмата REECL предлага кредити за финансиране на енергоспестяващи мероприятия във вашия домЗа да помогнат на българските домакинства да намалят своите разходи за отопление, Европейската комисия, Европейската банка за възстановяване и развитие и Агенцията за енергийна ефективност на Република България разработиха Програмата REECL, която представлява кредитен механизъм в размер на 40 милиона евро за финансиране на енергийната ефективност в жилищния сектор.
отговорСигнализирай
26
ПЕТКО преди 11 години
11
REECL е кредитна линия! А това, че лихвите по депозитите са 5%, не значи че ресурса струва толкова - лошите ти кредити също го оскъпяват.Няма безвъзмездна помош, това не е ТКЗС. Помагат ти с 20%, за да купиш качествена техника.Ако не ти харесва - извади ги КЕШИ REECL търси доходност, как мислиш се издържа този фонд?
отговорСигнализирай
25
до петко преди 11 години
10
ОК, ама мен като потребител не ме интересува банката откъде набавя ресурса си и на каква цена. При всички положение REECL и EBRD не искат от банкте 17% доходност, каквато те взимат, за да пласират парите. Най-скъпият ресурс на всяка банка са депозитите, а лихвите по тях са под 5% годишно. Тук говорим за БЕЗВЪЗМЕЗДНАТА ПОМОЩ, която е адресирана пряко към потребителите и я получават те по личните си сметки, а не за кредитни линии към банки. Безвъзмездна означава, че REECL не търси доходност...
отговорСигнализирай
24
петко преди 11 години
10
Парите, предоставени от REECL на Банките също са кредит - т.е. Банките взимат на кредит парите, плащат такси и т.н. не си мислете че някой просто ви дава едни пари...
отговорСигнализирай
23
пак 12 преди 11 години
10
Не съм сигурен, че банките са надежден партньор за контрол от злоупотреби. Техният интерес е да дават възможно най-много кредити, защото от това печелят, а също и всички кредитополучатели да получават субсидия, тъй като голям процент откази ще докарат репутационен риск. REECL така или иначе имат тази функция и одобряват индивидуално всеки случай, банките служат само за пощенска кутия. За тази функция 17% ГПР са им множко...
отговорСигнализирай
22
12 преди 11 години
21
Тази субсидия е с идея да стимулира покупката на по-енергоефективни продукти като компенсация на това, че са по-скъпи. Този стимул обаче изчезва заради изискването да стане с кредит от банка заради който реално покупката не излиза по-евтино, а в най-добрия случай си на нулата. Който има парите кеш винаги ще намери начини да си докара отстъпката без банка - ще си купи материалите без фактура, ще си наеме работници от сивия сектор, ще купи климатик през фирма и т.н.
отговорСигнализирай
21
клиент преди 11 години
31
На мен също не ми харесва, че не мога да взема цялата субсидия, но както каза някой по-долу трябва да има контрол от злоупотреби и хората от фонда явно нямат необходимия ресурс да го осъществят. Истината е, че никога не взимаш обявените 20%, но аз лично не съм съгласен със сметките, които правите. При положение, че нямаш парите за ремонт, то ти ще изтеглиш кредит така или иначе и ще плащаш лихва по него и реално помощта пак няма да е цялата за теб. Ако имаш парите таксата на банката е 1%
отговорСигнализирай
20
12 до кънчо преди 11 години
31
ГПР 17% означава, че на 2000 лева кредит годишните ти разходи към банката са 17% или 340 лева. В него са включени всички лихви, такси и комисиони по кредита. Допълнително освен тях плащаш "екстрите" поддържане на разплащателна сметка, без която не може да ти открият кредит, нотариални заверки на дати и подписи и всичко останало по събирането на документацията и ежемесечните разходи по плащанията към банката. Затова казвам, че субсидията отива в банката, а не при потребителя.
отговорСигнализирай
19
12 до кънчо преди 11 години
02
... преводи ако превеждам парите от друга банка. След погасяването като поискаш да си закриеш разплащателната сметка ще ти вземат още 4-5 лева, а минималният авоар по нея е 5-10 лева, които остават блокирани до закриването и. Само дотук стават около 289 лева разходи към банката и от 400-те лева отстъпка ти остават чисти 111 лева. Не включвам времето и разходите по събирането на документи за кредита.
отговорСигнализирай
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години
преди 11 години