1. Пътека
Тя най-много се доближава до бягането/джогинга, които са средство номер едно за горене на калории. Най-големият недостатък на този уред е, че е доста скъп, особено в сравнение с останалите. Плюсовете на модерните пътеки са значителни. Всяка съвременна пътека отчита пулса и натоварването на трениращия. Повечето пътеки имат програми, които чрез автоматично регулиране на наклона и скоростта на въртене на лентата постоянно осигуряват натоварване, което поддържа пулса в точно определен, тесен интервал. За здрав индивид, който може спокойно да понесе по-голямо ускоряване на пулса, това не е от голямо значение. За затлъстял пациент с атеросклероза и скорошен инсулт или инфаркт, обаче, това е от огромно полза. На такива пациенти е необходимо много внимателно дозиране на натоварването, така че да бъде възможно отслабване или осъществяване на рехабилитация, без риск от претоварване на сърцето. Именно тук предимствата на автоматизираните пътеки стават най-явни.
Пътеките имат какво да предложат и на младите и здрави хора, които просто искат да свалят тегло – било то за здраве, било за то за плаж. Автоматизираните пътеки имат вградени режими на тренировка – сваляне на тегло, изпитване на издържливостта, кардиотренировка и др. Всеки от тях е специално пригоден за съответната цел.
Кардиотреноривката има за цел да увеличи издържливостта, най-вече на сърдечносъдовата система. Да, сърцето също може да бъде тренирано. При нетренирани спортисти увеличаването на натоварването води до рязко покачване на пулса до 120 удара в минута и повече. Това е неблагоприятно, защото от една страна обременява сърцето, а от друга не позволява добро напълване на сърцето с кръв между две съкращения. Така към мускулите се изпраща по-малко кръв, отколкото би могло при оптимална тренираност на сърцето. Такава тренираност се постига при професионалните спортисти, при които дори при максимално физическо усилие, пулсът е под 60 удара в минута. Това осигурява оптимално напълване на сърцето с кръв между две съкращения и снабдява мускулите с максимално кислород и хранителни вещества. Дишането също се тренира – то става бавно и дълбоко, а не учестено и повърхностно. Висока издържливост се постига на само чрез трениране на мускулите, но и чрез трениране на дишането и сърцето.
Още по темата можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.