Глобалният процент на диабет се е удвоил през последните 30 години, като много страни със средни и ниски доходи не успяват да осигурят на болните достатъчен достъп до лечение, според международно проучване, цитирано от Financial Times.
Докладът, публикуван в The Lancet в сряда вечерта, установи, че нивата на диабет при възрастни са се повишили от 7 процента до 14 процента между 1990 г. и 2022 г. в 200 страни и територии.
Прегледът на здравните данни от 141 милиона души за три десетилетия показа, че най-високите нива на диабет на глава от населението - повече от 25 процента - са открити в тихоокеанските острови, Карибите, Близкия изток, Северна Африка, Пакистан и Малайзия. Като цяло Индия представлява повече от една четвърт от 828 милиона страдащи от диабет в света, докато Китай има 148 милиона, а САЩ има 42 милиона.
Диабетът е сериозно хронично състояние, характеризиращо се с високи нива на захарна глюкоза в кръвния поток. Разпространението му е знак за това как хората живеят средно по-дълго, но в някои отношения имат по-ниско качество на живот поради увеличаване на условията, свързани с лоша диета, замърсяване или други социални и екологични фактори.
Проучването също така установи, че близо 60 процента от диабетиците над 30 години - общо почти 450 милиона души - не са получавали лекарства през 2022 г. въпреки наличието на фармацевтични продукти без патент.
Недостатъчният достъп до лекарства за лечение на заболяването е най-забележим в Африка и Азия.
„Това е особено обезпокоително, тъй като хората с диабет обикновено са по-млади в страните с ниски доходи“, каза Маджид Езати, старши автор на доклада и професор по глобално екологично здраве в Imperial College London.
„При липса на ефективно лечение те са изложени на риск от усложнения през целия живот – включително ампутация, сърдечно заболяване, увреждане на бъбреците или загуба на зрение, или в някои случаи преждевременна смърт“, добави той.
Увеличаването на заболеваемостта от преобладаващия диабет тип 2, причинено от неефективното използване на глюкозо-регулиращия хормон инсулин от тялото, е тясно свързано с глобалния скок на затлъстяването. Биологичните промени, предизвикани от излишните телесни мазнини, са водещ рисков фактор за развитие на диабет.
Бианка Хемингсен, технически ръководител на програмата за диабет на Световната здравна организация, каза, че проблемите включват неуспехи при диагностициране на състоянието и липса на достъп до лекарства, дори когато са налични по-евтини лекарства без марка.
„Проблемите с веригата за доставки и доминирането на няколко фармацевтични компании поддържат цените на някои продукти високи и недостъпни за мнозина“, каза тя. „Дори когато съществуват генерични алтернативи, финансовите бариери, липсата на включване на диабета в универсалните пакети за здравеопазване и високите разходи от джоба допълнително изострят бариерите при лечението.“
Производството на инсулин е доминирано от Eli Lilly в САЩ и Sanofi и Novo Nordisk от Европа. И трите фармацевтични компании са създали схеми за достъп за предоставяне на инсулин на по-ниска цена за диабетици в по-бедните страни чрез инициативи като работа с производители в Египет и Южна Африка за локализиране на производството.
Но тези усилия са неадекватна „мозайка от стратегии“, която оставя много страни с по-ниски доходи с лош достъп до жизненоважни лекарства, според Access to Medicines Foundation, неправителствена група.
„Надявате се, че партньорствата разширяват достъпа в цяла Африка, но ако те са ограничени по обхват и мащаб, това не е задължително да отговори на нуждите“, каза Джаясри Айер, главен изпълнителен директор на фондацията. „Документът очертава, че нуждите не само са налице, но и нарастват с времето.“
Новите лекарства за диабет, известни като GLP-1, като Ozempic на Novo Nordisk, остават недостъпни за диабетици в страните с ниски и средни доходи, добави Айер. GLP-1 са скъпи и се търсят в по-богатите страни, където често се използват за лечение на затлъстяване.
Но дори богатите страни са изправени пред натиск, за да се справят с „безмилостното състояние“, каза Хелън Кирейн, ръководител на политиката и кампаниите в благотворителната организация Diabetes UK.
"Това изследване показва, че сме изправени пред глобална диабетна криза", каза тя. "Това трябва да бъде основна грижа за политиците в Обединеното кралство, където диагнозите на диабет са се удвоили до 4,4 милиона за по-малко от две десетилетия".
Още вижте в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.