Национална кампания по хранене и здравословен начин на живот стартира у нас, организирана от Българското дружество по хранене и диететика /БДХД/.
“С тази кампания целим да стигнем до всеки един гражданин на нашата държава – от малките деца до хората от третата възраст – да ги научим, да ги информираме за най-добрия начин, на най-добрите правила на здравословно хранене. Това е изключително отговорна задача.
Нашата кампания е и малко по-широка. Тя касае въпроси, свързани със здравословния начин на живот”, каза проф. д-р Божидар Попов, председател на БДХД и главен консултант на кампанията.
Здравословният начин на живот плюс здравословното хранене прави чудеса, обобщи общоприетата истина той и подчерта обратното - стресът и обездвижването плюс нездравословното хранене са причините за всички заболявания.
Това съкращава живота и покосява здравето на много хора, смята професор Попов.
Освен върху здравословното хранене, двигателната активност и борбата със стреса, кампанията ще акцентира и върху вредата от тютюнопушенето и наркотиците, както и злоупотребата с алкохол и медикаменти.
Втората цел, която са си поставили диетолозите, е да отърват хората от диетоманията /80% от жените в България са били или в момента са на диета, отбеляза д-р Попов, при мъжете процентът е значително по-малък/.
Всяка диета нарушава психиката, а диетоманията уврежда здравето, посочи той.
Здравословното хранене е част от науката за храненето /нутрициология/ – медицинска специалност, която се придобива след няколкогодишно обучение и положен държавен изпит.
Именно такава диплома трябва да изискват хората от диетолога, с когото се консултират, посъветва д-р Попов.
Неспециалистите, самозваните диетолози, които нямат необходимата компетентност, не само дават погрешни, понякога опасни за здравето съвети на хората, но и компрометират истинските специалисти.
Изключително важно е хората да разберат, че трябва да се спазва хранителен режим. Масово не се закусва, а закуската е задължителна. Тя трябва да е максимум час, два след ставане от сън, обясниха експертите.
Между 12 и 14 часа е време за обядът, който трябва да е топъл. Най-вредно било вечерното преяждане и именно то води до болестите. Вечерята трябва да е лека и три часа преди съня.
Диетолозите препоръчват следната хранителна пирамида:
консумация основно на зеленчуци /550 грама всеки ден/, плодове /420 грама дневно/, мляко и млечни продукти /360 грама на ден/, както и риба, яйца и нетлъсти меса /заедно 155 грама на ден/.
Добре е приемът на продуктите на зърнена основа да бъде намален /хляб, макарони, чипсове, бисквити, боб, леща, спагети/.
Същото се отнася и до консумацията на продукти, съдържащи така наречените “празни калории” – добавена захар, мазнини и алкохол.
“Агресивно се рекламират вредни храни, особено за децата. Децата ни се хранят изключително нездравословно”, наблегна на общоизвестната истина доц. Пенков. Според него родителите трябва да имат по-широка култура по отношение на здравословното хранене.
Специалистите бяха единодушни, че в последните години болестите се “подмладяват”, т.е. все повече пада възрастовата границата на някои заболявания, например хипертонията.
Храните, които ядем набързо (а и децата ни) – чипсове, снаксове, са изключително вредни. Химията в тях /оцветители, консерванти/ води до алергии, които също се “подмладяват”.
Диетолозите се обединиха и около становището, че универсална диета няма - тя е строго индивидуална и зависи от баланса и генетичните особености както на популацията, така и на отделния индивид.
За да се назначи диета, трябва да бъдат направени куп изследвания и да бъдат зададени много въпроси.
В заключение диетолозите повториха мотото на кампанията - няма вредни храни, има вредни количества.
В кампанията участват само специалисти по хранене и диететика, които в рамките на едногодишната Национална кампания отварят кабинетите си за безплатни консултации.
Всяка сряда диетолозите на БДХД ще приемат пациенти по следния график:
- доц. д-р Евгени Стойнев – първата сряда на всеки месец от 9 до 12 часа, с предварителни записвания на тел. 932 30 17 между 12 и 13 часа;
- доц. д-р Александър Пенков – втората сряда на всеки месец от 13 до 16 часа. Предварителни записвания на тел. 915 21 52 между 12 и 13 часа;
- проф. д-р Божидар Попов – тртата сряда на всеки месец от 13 до 16 часа. Предварителни записвания на тел. 971 86 25/26 между 12 и 13 часа;
- доц. д-р Донка Байкова – четвъртата сряда на всеки месец от 14 до 17 часа. Предварителни записвания на тел. 944 36 77, след 17 часа
Безплатните кабинети за консултация са само в София, което е леко неудобно за живеещите в провинцията.