IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Плосък данък vs. подоходно облагане. Кое да изберем?


Обратно в новината

Коментари Коментари

196
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 4 Не харесвам 2
До Къде е този бизнесЗа да съществува един бизнес трябва да е на печалба.Само БДЖ може да е вечно на загуба, щото загубата се покрива от нашите данъци.
отговор Сигнализирай
195
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 9 Не харесвам 0
Увеличение на заплатите е най-уместния подход. Станахме за подигравка в Европа - където и да кажеш каква е средната заплата, го приемат за шега. Те се смеят, а на българите им се плаче. Заплата за положен труд под 1000 лева не трябва да има, другото са политически залъгалки.
отговор Сигнализирай
194
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 2 Не харесвам 10
Плоският данък се използва за пране на пари. Друга "полза" няма. Необлагаем минимум за всички доходи и облагане на горницата. Повечето доходи ще плащат номинално същия данък, както сега, въпреки че процентът ще е по-голям от 10.
отговор Сигнализирай
193
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 2 Не харесвам 2
първо не е сигурно че няма да ги получи като заплата. На Иван ИСкров заплатата да речем му е 90 000 лева. но нека се изолираме от това. Въпросът не е за заплата, а как да се таксува доход. Когато едвама души имат различен доходи, но еднакъв разход, спаредливо е или да се вдигне облагането аз единия или да обявам че цените на продуктите ще струват петорно по-скъпо за бизнеса.
отговор Сигнализирай
192
Финландия
преди 6 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
24 ДДС - 14 процента хранителни продукти и ресторанти, 10 процента книги и пътнически транспорт, вестници, хотели, разлекателен и спортни мероприятия.Словения - 9,5 хранителни продукти, книги, фармацевтини продукти...Словакия -10 ДДС за същите неща
отговор Сигнализирай
191
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 7 Не харесвам 1
До АнонименИ все пак от това което си казала не става ясно къде е несправедливостта когато този който поличават 1000 лева плаща 100 лева данък, 10%, и този който получава 1 милион плаща 100 хил - пак 10%. но данъка като сума е 1000 пъти повече.Впрочем този който взима 1 милион няма да ги получи като заплата, а по други законни начини по които данъка е оше по нисък и от 10%, а прогресивния данък е само за тези които са на заплати и разни артисти и самоосигуряваши се свободни професии.
отговор Сигнализирай
190
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
Във Франция - 10 процента ДДС за фармацевтични продускти, 5,5 процента медицински продукти и хранителни, книги, е-книги, 2,1 ДДС - вестнициШвеция - 12 процента ДДС хрантиелни продукти, 6 процента книги; Чехия - 15 процента хранителни продукти и медински вестници, 10 процента ДДС лекарства и фармацевтични продукти.
отговор Сигнализирай
189
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
И това вероятно е било направено още при въвеждането на плоския данък
отговор Сигнализирай
188
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 5 Не харесвам 0
До Анонимен"И Исус го е казал - безняка имаше две ризи и си даде едната, а боташа сто ризи и даде пет - кой е направил повече?'----Исус никъде не е казвал такова нещо, казал е "ако имаш две ризи дай едната на ближния си" и не е казал ако имаш 100 ризи дай прогресивно 80 на ближния си вместо 50.А ако ще правим данъчни закони по Библията, той е казал "Ако те ударят по едната буза, дай и другата", значи на бедните да си дадат и другата буза и да плащат по-висок данък от богатите?
отговор Сигнализирай
187
Анонимен
преди 6 години
Харесвам 2 Не харесвам 2
Причината да няма необлагаем минимум е, че хората, които се водят на МРЗ не биха плащали ДОД и има смисъл да се плащат пари под масата. Примерно човек на 800 лева заплата има смисъл да се държи на 500 и да се плащат 300 под масата, като в тоя случай работодателя спестява 80 лева на месец. а в момента е длъжен да плати 50 лева данък дори и да дава останалите 300 под масата. Вместо да се въвежда необлагаем минимум логичното е да се вдигне МРЗ еднократно с 9%, което ще обере въпросните 10% данък.
отговор Сигнализирай