IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

България: атом за народа


Обратно в новината

Коментари Коментари

50
UK
преди 13 години
Харесвам 7 Не харесвам 2
Може би за пръв път и както никога досега българският премиер е бил слушан с такова любопитство в Брюксел, когато на заседание на страните членки са обсъждали сигурността на ядрената енергетика. Не заради съмнителния АЕЦ Козлодуй. Сред премиерите на страните членки се оказва, че има жив пожарникар и на фона на горящите реактори във Фукушима неговите думи за това какви опасности грозят АЕЦ са по-интересни от тези на другите. Бойко Борисов предупреди в Брюксел, че трябва да се предвидят всякакви сценарии за АЕЦ, дори за торнадо трябва да се готвим, каквото в Европа не се случва.В същия момент в България само до обяд в събота бяха регистрирани над 100 пожара трудолюбивите селски стопани палят стърнища. Пожарникари от цяла България са тичали насам натам да гасят. 63-годишна жена изгоряла в собствения си пожар - запалила стърнище до ливадата си край Смолян, огънят влязъл и в гората, тя се опитала да гаси, задушила се и пламъците я довършили.Принудена от Европа, преди 5-6 години България прие закон и обяви глоби, с които се забранява паленето на стърнища. Избухна недоволство на село Как така нема да палим стърнищата? Те че ни кажат на нас! И на много места направиха демонстрации на гражданско неподчинение няма да се съобразяваме с глобите, ще си палим, както до сега. И си палят, всяка година. Глобен няма. Няма и разяснителна кампания не палете, това няма никакъв смисъл, с нищо не помага. Земята и така и така трябва да се изоре, от паленето има илюзорни ползи, даже е вредно. Всяка година пожари от стърнищата унищожават тук-там по някоя гора. Но дори да са само храсталаци, заедно с птиците и дребния дивеч в тях, пак е щета. Исконен български обичай. Демонстрация на технически прогрес, който идва на помощ на мързела да почистиш драките и бурените край нивата.И тая огнеопасна държава си избра премиер пожарникар, който предупреждава колегите с в Брюксел да се готвят за торнадо. Предвидливостта е хубаво нещо. Ама дали да не почне опазването от собствените си стърнища, които раята пали?Въпрос на време е при някоя сушава година да пламнат всички гори в България. Подобно се случи през 2000 година, когато избухнаха горски пожари на много места и изгоряха огромни гори. Но с глобалното затопляне идат и по-сушави години, и при това население от подпалвачи направо ще си изгорим държавата. А главният пожарникар няма самолет цистерна, да гаси като Путин в тайгата.Впрочем, заслужава си да се замисли огнеборецът Борисов да купи поне един самолет за гасене. Ще го благославят поколенията. Защото идат природни катаклизми гори тайга, дето не стъпва човешки крак, какво остава за България, дето драскат клечки под път и над път.
отговор Сигнализирай
49
Марк Антоний
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 6
Който не иска Белене да изчезва в американските губернии-Грузия, Косово, Ирак, Афганистан, Киргизия, Пакистан, и останалите.
отговор Сигнализирай
48
UK
преди 13 години
Харесвам 8 Не харесвам 0
Френската кралица Мария Антоанета е влязла в историята с репликата по повод бедните, които се бунтуват: Като няма хляб, да ядат пасти. Думите й са искрени и наивни, не са цинизъм. Просто кралицата е учудена, че може да се бунтуват за такива неща, проблемът е решен - пасти.Българският политик Бойко Борисов ще остане в историята с репликата (по смисъл): Като няма работа, да садят картофи.Трудно е да се прецени дали репликата му е наивност или арогантност. Но тя изразява мисленето на ограничен човек, чиято представа за света е още в детството му, когато е копал картофи в двора в Банкя. Призивът на премиера - Всеки може да си посади - е призив за връщане към натуралното стопанство и към безпомощните идеи по време на комунизма за самозадоволяване на населението. Натуралното стопанство и самозадоволяването са присъщи за първобитни общества. Светът вече е създал разделението на труда и производителят на картофи се занимава с тях, а производителят на обувки или на софтуер - с друго. И всеки създава или продава труда си и участва на пазара.Картофеният примитивизъм на премиера е съчетан с комплексарски провинциален стремеж към техническа мощ, каквато е идеята за АЕЦ в България. В представите на много подобни прости хорица от Банкя и др. АЕЦ-ът е извор на сила, превъзходство, икономическо развитие, национализъм Но освен представите на Борисов има още нещо - той е начело на властта. А от подобно строителство хората от властта, особено в корумпирани страни като България, по правило си напълват гушата.И така кръгът с картофите се затваря - безработните и бедните ще си садят, като не могат да си купят, а държавата ще строи АЕЦ, за да се чувстват силни и токът да им е (уж) евтин.АЕЦ Белене, за която изключително агресивно настоява Бойко Борисов в последните дни, на фона на тревогите в Европа от АЕЦ въобще и в частност от българската, е икономическа безсмислица. Безопасността е съвсем отделен въпрос. Като има толкова голяма полза от тази АЕЦ, защо всички европейски банки се отказаха да я финансират? Защо се отказа и главният инвеститор - немската компания RWE? Защо инвеститорите дават пари за малки ВЕЦ-ове, а никой не се е наредил на опашката за АЕЦ, освен руснаците?
отговор Сигнализирай
47
крис
преди 13 години
Харесвам 6 Не харесвам 1
е щом и брат Чавес е поумнял ,нашия бойко няма конкуренция за пръв слуга на путин
отговор Сигнализирай
46
UK
преди 13 години
Харесвам 6 Не харесвам 2
Две симптоматични неща се случиха в последните дни. Руски медии започнаха да хиперболизират аварията в АЕЦ в Япония като по-голяма от тази в Чернобил. Традиционните поддръжници на Русия и руската техника у нас се въодушевиха и започнаха да развиват тази теза по интернет форумите.Второто е внезапно избухналото агресивно намерение на премиера Борисов да построи АЕЦ Белене.В момента целият свят е настръхнал от ядрената авария. Германия спря 7 реактора, в Европа започват проверки и преразглеждане на ядрени програми и на нормативите за АЕЦ да станат еднакви за ЕС. Еврокомисарят по енергетиката поиска да се преразгледа проекта Белене, а зелените в европарламента да се спре въобще.И в този момент българският премиер по безпрецедентен начин твърдо обяви, че АЕЦ Белене ще се строи. Независимо от всичко.Инвеститорът RWE се изтегли, европейски банки не дават пари за Белене, има неясноти за сигурността, спорен е въпросът за сеизмологичната експертиза и т. н.Борисов както никога досега от началото на мандата си се обяви твърдо за АЕЦ Белене. Вчера в предаването Нека говорят на бТВ арогантно заяви: Като не даваш пари, какво те интересува каква е цената? А напоследък дълго обясняваше, че цената 6,3 милиарда евро е неизгодна. Каква ще е тази финансова схема България да не дава пари, и да има 51% от централата? Близо е до ума задължение държавата да изкупува тока 20 години на определени цени (заробване), задължение държавата да построи електропроводи за няколкостотин милиона и ядрено хранилище за 1 милиард и т. н. екстри.Забрави ли българинът Чернобил? Не се ли уплаши от сегашната авария, та не оспорва строителството на АЕЦ Белене?Аварията в Япония засега е оценена от експертите като 5-а степен, тоест застрашена е територия извън централата. Някои ядрени регулатори, например на Франция, я определиха дори като 6-а степен. Катастрофата в Чернобил беше последната 7-а степен. Не е въпросът в степента. Важното е, че до неотдавна ядрените експерти по света говореха, че подобни аварии с ядрени реактори са с вероятност веднъж на 10 000 години. А има вече 3 такива аварии с тежка степен над 5 за около 30 години.Какво следва оттук нататък? Ще продължават ли да наричат противниците на АЕЦ левичари, екстремисти и т. н.?
отговор Сигнализирай
45
UK
преди 13 години
Харесвам 5 Не харесвам 1
Докато целият свят тръпне пред перспективата авариралата АЕЦ край Фукушима да се превърне във втори Чернобил, българското правителство посреща скъпи гости от Росатом. Кирил Комаров, изпълнителен директор на дирекцията за ядрено-енергийния комплекс на компанията, и Генадий Тепкян, вицепрезидент на Атомстройекспорт, са дошли да ни убедят, че по никакъв начин не трябва да се отказваме от строежа на АЕЦ Белене, защото руските атомни реактори са най-сигурните в света и с тях никога не може да се случи това, което сега се случва с японската ядрена централа.Тази височайша визита се случва след като:- Различни експерти изказаха обосновани предположения, че ядрената криза в Япония се развива по най-лошия възможен сценарий, и че последствията са непредвидими като включително може да се очаква и по-тежък от Чернобил ядрен ад.- Немският канцлер Ангела Меркел, горещ привърженик на ядрената енергетика, бе принудена да признае, че събитията в Япония ни учат, че рисковете, за които се смяташе, че са невъзможни, всъщност не могат съвсем да бъдат отхвърлени; Германия спря два от ядрените си реактори и замрази всички процедурата по продължаване срока на годност на своите АЕЦ, а редица други страни последваха нейния пример включително Китай и Венецуела.- Специална среща на ЕС взе решение да се провери сигурността на всички работещи на територията на съюза ядрени реактори и да се ревизират критериите, по които се оценява тя.- Европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер заяви в прав текст, че проектът АЕЦ Белене трябва да бъде преразгледан.- Европейската комисия взе решение да преразгледа положителното си становище за изграждането на АЕЦ Белене, като ще се занимае с проблема едва тогава, когато се появи нов инвеститор какъвто в момента липсва.Каква бе реакцията от българска страна? Можем да я очертаем в две насоки. Първата се състои в плахия намек на министър Трайчо Трайков за възможността поръчания на Росатом реактор да бъде имплантиран в АЕЦ Козлодуй, вместо на сеизмично опасната площадка, определена за АЕЦ Белене. Втората се реализира чрез мъжкарското изрепчване на Бойко Борисов, който ни гарантира, че Япония няма да ни откаже от Белене. Нещо като плясване по кирлива космата гръд с възгласа ***! ***!Е чуха го, откъдето трябваше да го чуят. И веднага пристигнаха. Та според тези руские ребята, дошли да ни уверят ядрената потентност на Путиновата деспотия, наистина няма какво да се плашим защото във ВВЕР-ите, предвидени да се боднат край най-прочутия комунистически концлагер, били предвидени уникални системи за безопасност. Ребятата нямало да си вкарат автогол в качеството си на руски собственици на ядрена централа, построена на българска територия. Най-сетне това намерение лъсна с цялата си безочливост: Явявайки се потенциален инвеститор и бъдещ собственик на АЕЦ Белене, ние сме заинтересовани да имаме сигурна централа за 60 години напред.Потенциалните инвеститори и бъдещи собственици, разбира се, са готови да обещаят какво ли не, само и само централата да бъде построена въпреки опита от построения пак от тях реактор в Чернобил, въпреки посланието от трагедията в Япония, доказващо, че човек не може да предвиди всичко и когато посяга на скритите енергии на природата, гаранции за сигурност просто няма. Готови са да обещаят дори, че ще построят вълнолом за цунами откъм Дунава с дребната забележка, че това, разбира се, ще оскъпи проекта. А когато става дума за парични знаци, ребятата не си поплюват. Дошли били не да договарят цена, защото твърдата цена била определена: 6,3 милиарда евро заяви Комаров. Тепкян обаче си остави все пак една вратичка отворена: можело и да се поговори за инфлационния индекс.
отговор Сигнализирай
44
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 4
В Уикилийкс вярват че има извънземни и гадните американци ги крият. Чел съм им ***. После почнаха да се ровичкат в разни скандални -политически далавери за да не губят интерес. Тия са жълта преса там може да ти кажат всичко.
отговор Сигнализирай
43
До синевата
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 1
Не ми отговори на въпроса - после може и да ти кажа от какво трябва да се лишиш и какво да поемеш за да не изтрещиш съвсем !
отговор Сигнализирай
42
UK
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 1
Президентът на Венецуела Уго Чавес заяви, че прекратява новооткритата ядрена програма на страната. Миналата година Венецуела и Русия подписаха договор за изграждането на първата АЕЦ. Уго Чавес, който съвсем няма авторитета на мъдър държавник, заяви по телевизията, че случилото се в Япония показва колко опасни са централите.Бойко Борисов - българският Уго Чавес (както сполучливо го определиха заради безподобния му популизъм) - не се отказва от АЕЦ Белене. В парламента заяви, че големите нямало да се откажат от ядрена енергия и само ще има проверки, а проектът Белене ще стане.Ситуацията създава дилема да се определи кой е по-умен от двамата популисти? Дали популистът Чавес, който заради безопасността на народа си се отказва от АЕЦ? Или популистът Борисов, който напук на световните притеснения за АЕЦ и спирането на 7 централи в Германия, настоява да се строи Белене, защото е в интерес на държавата?Първият демонстрира открита любов към Русия, но това не му попречи да замрази жадуваната от нея ядрена програма във Венецуела. Вторият не демонстрира такава любов към Русия публично. Дори като дойде на власт обяви, че замразява АЕЦ Белене, после твърдеше, че ще я правят само ако е изгодно, на ниска цена. А напоследък твърди, че ако не я направим, токът ще поскъпне 18 пъти и България ще фалира за 15 години с ток от перки и тецове.Отдавна стана ясно, че българският Уго Чавес си обръща мнението наопаки дори в рамките на една седмица. Но с АЕЦ Белене няма шега. Рискът е голям. Това, което става в Япония, показва, че келепирът от АЕЦ може да се изпари само за 3 дни. Разходите след тази авария ще надхвърлят всички разходи за строителството на АЕЦ Фукушима, заедно с печалбата от произведения ток.А ако се стигне до масово заразяване на населението, това не може да се измери в пари. Но българският премиер в момента на най-голямата световна криза на ядрената енергетика от Чернобил насам, настоява да строи АЕЦ. Дори против преобладаващото обществено мнение в момента първите анкети показват, че около 2/3 от българите са против АЕЦ Белене.Някои ще кажат, че Борисов го натискат руснаците. Както може да се предполага, с моркова и тоягата. А той дали въобще се е съпротивлявал?Дали приказките му против Белене в началото като стана премиер не бяха само за да си вдигне цената?
отговор Сигнализирай
41
до 33
преди 13 години
Харесвам 5 Не харесвам 4
първо, Чернобил е в УКРАЙНА и второ, оправданието, че японците не били очаквали "такова" цунами също говори, че повтарячи на класа има и в развитите страни. защо, например сондите на Бритиш Петролиум нямаха предпазни клапани, сработващи при авария, каквито имат норвежките?! а) защото не им пука б) защото са разпасани в) защото са нагли
отговор Сигнализирай
Новини