IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Няма договор с Шеврон за шистовия газ, обясни Борисов


Обратно в новината

Коментари Коментари

45
EC
преди 13 години
Харесвам 10 Не харесвам 1
При авария на някоя от сондите, токсични и канцерогенни химикали ще постъпят в питейната вода на 1 милион българи. Добруджа - Житницата на България, влиза в територията на проучванията за добив на шистов газ. При авария се рискува да бъдат засегнати необратимо най-плодородните земи на страната.Докато българското правителство разрешава по съмнителен начин проучвания за добив на шистов газ, една от водещите държави-членки на ЕС го забранява. Френският сенат на свое заседание на 1 юли 2011г. забрани метода за добиване на полезни изкопаеми, носещ името "хидроразкъсване на пласта" (hydraulic fracturing, fracking). По този начин Франция законодателно категорично се обявява против опасния метод за добиване на природен газ. Решението на френския сенат е знак за поведението на останалите страни от Евросъюза по отношение на екологията и опазването на околната среда и на гарантиране на основното право на живот на гражданите на Обединена Европа. Европейският парламент на свой ред също е изготвил декларация за забрана на шистовия газ в ЕС. Англия е спряла работа по метода "хидроразкъсване на пласта", след като е установено, че именно той причинява земетресения в районите на сондажите. В Ню Йорк е била открита процедура по забрана, в Швейцария и Канада добивът също е забранен.
отговор Сигнализирай
44
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 10 Не харесвам 0
Василев, ти за ГЕРБ или за Шеврон работиш? Я си признай на бързо! Или Бащицата ти е обещал тлъста премийка, с която да се изнесеш на секундата, я към Америка, я към Швейцария, я към некое островче.
отговор Сигнализирай
43
до 37
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 6
Ти сигурно им светиш на Шеврон, или си геолог или инженер с дългогодишен стаж при шистови находища?
отговор Сигнализирай
42
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 8 Не харесвам 0
Тоя клоун, много смел стана след изборите нещо. Само да подпише, и ще има дървен паментник за него и другите 240+ *** на центъра на София.
отговор Сигнализирай
41
Стоян
преди 13 години
Харесвам 5 Не харесвам 0
Стига вече празни приказки."Ако парламента ..."Знаем че имаш мнозинство и правиш каквото си искаш/каквото ти кажат/Дупчете сондирайте и си прибирайте комисионните Престанете да ни правите на балами
отговор Сигнализирай
40
ATAHAC
преди 13 години
Харесвам 7 Не харесвам 1
Какво представлява смъртоносният коктейл? Например етилен гликолът се абсорбира лесно след вдишване, поглъщане или ако попадне върху кожата. Той причинява хемолиза - разрушаване на червените кръвни тела, увреждане на далака, черния дроб и костния мозък. Натриевият хидроксид е канцероген. Метиловият алкохол е токсичен, използван е масово при добиването на шистов газ. От доклада става ясно, че технологиите по добива не са усъвършенствани, все още се експериментира със състава на използваните химикали.При добив на шистов газ има риск всеки един от тези химикали, които са в огромни количества, да попадне в подпочвените води и да ги отрови. В резултат на това следва необратимо отравяне на питейните води и почвите. Според специалисти добивът на шистов газ води до нарушения във всички компоненти на околната среда. Водите, почвите и въздухът може да бъдат замърсени до такава степен, че това да доведе до унищожаване на цели райони от територията на страната. Известно е, че проучванията за добив на шистов газ и самият добив се извършват с едни и същи технологични действия. И двете застрашават екологичното равновесие и подлагат на риск здравето на гражданите по еднакъв начин.
отговор Сигнализирай
39
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 2
За добиването на шистовия газ са необходими огромни количества вода, а водата е сериозне проблем в Добруджа. Така че 99% ще си останат само с проучването. Вода ще трябва да прокопаят канал чак от Дунав, и то за да започнат. (Проект за напоителен канал от Дунав за Добруджа някога имаше, дори и помпена станция имаше изградена - но само до там)
отговор Сигнализирай
38
Василев
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 14
Всички сте големи експерти, а сте гладни мързеливи кучета , където ще продадете и децата си за пари!!!Жалки руски ***, какво ми се правите на много загрижени за околната среда, утре няма какво да ядете, ще се молите като просяци на ЕС!!!Гарантирано от ГЕРБ!!!
отговор Сигнализирай
37
до 14
преди 13 години
Харесвам 5 Не харесвам 2
"И изобщо вие правите ли разлика м/у "проучване" и "добив"?"-----------------------------------------------------------------------------------------Точно при Шеврон и методите им на работа, не, няма разлика!
отговор Сигнализирай
36
AGAINST
преди 13 години
Харесвам 10 Не харесвам 0
Смъртоносен коктейл от сода каустик, сярна киселина и формалин в земята ни.Според доклад на Комисията по енергетика и търговия на САЩ от април 2011 г. е установено, че голяма част от използваните химикали при хидравличното разбиване при добив на шистов газ, са силно токсични. Ето и някои от тях: метанол - метилов алкохол, изопропанол -изопропилов алкохол, кристален силициев диоксид - кварц, етилен гликол - 1,2-етандиол, хидрогенерирани леки петролни дестилати, натриев хидроксид - сода каустик, сярна киселина, формалдехид, нафталин, бензен.
отговор Сигнализирай
Новини