IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Проблемът на АЕЦ Белене ще е нейната ефективност


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

89
Уточнител8
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 1
С тази разлика, че ще се изплаща от две поколения, при което следващото поколенние ще бъде безсилно да промени нещата, КОЕТО Е И ЦЕЛТА НА "ПРОЕКТА".Ясно е обаче, че във финансовите разчети не могат да се отразят всички рискове от съхраняването (за вечни времена) на високорадиоактивни отпадъци в една малка територия, като България.Така, че уважаеми читателю, сам си отговори на въпроса що за понятия са "русофили" и "българофоби"По отношение на Експерименталния ядрен реактор на БАН- 8 км в София
отговор Сигнализирай
88
Уточнител7
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
6. финансови разходи за обслужване на лихви по кредититеЗаб. тук не се включват извънредни разходи - напр. аварии и т.н., които могат да бъдат непредвидими.Ако се приеме, че жизненият цикъл на АЕЦ е 50 - 60 годиниЛЕСНО МОЖЕ ДА СЕ ПРЕСМЕТНЕ(към днешна дата), ЧЕ ЦЕНАТА НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯТА ГЕНЕРИРАНА ОТ АЕЦ ПО ПЪЛНА СЕБЕСТОЙНОСТ НЯМА ДА ОТСТЪПВА НА ТАЗИ ОТ ВЕИ (а може и да я превъзхожда) - т. е. ДА НАДМИНЕ 35 - 40 евроцента.С тази разлика, че ще се изплаща от две поколения,
отговор Сигнализирай
87
Уточнител6
преди 13 години
Харесвам 5 Не харесвам 0
С други думи ще се плаща за: 1. проектиране, строеж и пуск на АЕЦ-а2. подръжка и ремонти през целия период на експлоатация, вкл.обработка и съхраняване на ОЯГ и РАО3. построяване, зареждане и ослужване(десетки и стотици години) на Хранилищата за ОЯГ и РАО4. ликвидация, утилизация и обезопасяване на терена след приключване на жизн. цикъл на АЕЦ-а5. изграждане на инфраструктурата за обслужване на АЕЦ-а, вкл. подръжка и обслужване през целия жизнен цикъл6.
отговор Сигнализирай
86
Уточнител5
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
20 - 30 000 тона за период (в зависимост от активността) десетки и стотици години (практически за вечни времена).ОТ ГОРНОТО СЪЩО СЛЕДВА, ЧЕ КОГАТО ПРИКЛЮЧИ ЖИЗНЕНИЯТ ЦИКЪЛ НА ЦЕНТРАЛАТА СЪЩАТА ТРЯБВА НАПЪЛНО ДА СЕ ПРЕМАХНЕ И УТИЛИЗИРА - Т.Е ФИЗИЧЕСКИ ДА СЕ УУНИЩОЖИ И ВС. ВТОРИЧНО РАДИОАКТИВИРАНИ МАТЕРИАЛИ ОТ НЕЯ ТРЯБВА ДА СЕ "ПОГРЕБАТ", А ТЕРЕНЪТ ДА СЕ ИЗРАВНИ И РЕКУЛТИВИРА. СТОЙНОСТТА САМО НА ТАЗИ ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ОПЕРАЦИЯ ЩЕ ПРЕВЪЗХОЖДА СРЕДСТВАТА ВЛОЖЕНИ ЗА ПОСТРОЯВАНЕ.
отговор Сигнализирай
85
Уточнител4
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
По отношение на РАО (РадиоАктивни отпадъци) - на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е изграден Комплекс за преработка , цехове , площадки и хранилища в които понастоящем се съхраняват твърди и течни РАО с висока, ниска и средна радиоактивност в количество около 17000!! куб. м.ОТ ГОРНОТО СЛЕДВА, че на териториятя на Козлодуй към момента на завършване на жизнения цикъл на централата (след петнайсетина години) ще трябва да се "погребат" ОЯГ и РАО в количество 20 - 30 000 тона
отговор Сигнализирай
84
Уточнител3
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
По тази схема първата пратка преработено ОЯГ от Русия (извадено след 1989) би трябвало да е пристигнало в България преди 2009?.Хранилището (ХОГ) за тези(т.нар. "остъклени" високорадиоактивни) ОЯГ започна да се строи в Козлодуй през 2005 и първият етап би трябвало да е бил завършен през 2009, а вторият - през 2012.По обяснимими причини по тозивъпрос не се шуми.
отговор Сигнализирай
83
Уточнител2
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
След това се транспотират в Русия за обработка, съгласно договорите, при което ОЯГ извадено преди 1989 остава в СССР, а изваденото след 1989 и преседяло определеното време в басейните към АЕЦ "Козлодуй" се връща в България.По тази схема първата пратка преработено ОЯГ от Русия (извадено след 1989) би трябвало да е пристигнало в България преди 2009?.
отговор Сигнализирай
82
Уточнител
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
Мнозина ще се учудят, ако научат за следните национално неизвестни факти: - Понастоящем в АЕЦ "Козлодуй" се съхраняват (в специални басейни за отлежаване и в "Хранилище под вода" и с охлаждане) ОЯГ (Отработено Ядрено Гориво)в количество около 1000!! тона с много високо ниво на радиоактивност. Басейните са в непосредствена близост до реакторите и непрекъснато се охлаждат.В тях постъпват касетите с отработено гориво непосредствено след изваждане от реактора и преседяват там с години.
отговор Сигнализирай
81
коко
преди 13 години
Харесвам 7 Не харесвам 1
Сигурен съм че ако държавата направи един завод за слънчеви панели за ток ще излезе 100 000 пъти по-евтино от АЕЦ. Ще осигури раб. места за българи. И нека покрие целия остров Белене със соларни панели. Да назначат хора да ги подържат. Живота на едина панел е 35 години/ ефективността пада само с 20% за периода/ Пак ще се добиват един/два мегавата ток. Но ХОТАТА и ПРИРОДАТА ще са ЖИВИ. Нека държавата направи завод за ВЕЦ и ги сложи в морето както Англия, Белгия, Холандия. ДОЛУ УБИЕЦА АЕЦ! Смърт!
отговор Сигнализирай
80
Анонимен
преди 13 години
Харесвам 10 Не харесвам 3
"Отсега договаряйте износ на ток, съветва бивш руски зам-министър"Да се чете: отсега затягайте коланите и си правете вноските в Кремълската Банка навреме, защото братската дружба никак не е евтина.
отговор Сигнализирай
Новини