IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нашенецът си иска домашната

Наложените акцизи за всеки литър домашна ракия не спират нашенеца и по традиция той продължава да вари огнената вода от собствени плодове в селския казан

Нашенецът си иска домашната

Наложените акцизи за всеки литър домашна ракия не спират нашенеца и по традиция той продължава да вари огнената вода от собствени плодове в селския казан.

Защото приложението на „домашната“ е безкрайно - тя е основно питие на масата, с близки и приятели и лично утешение през зимата. Най-пивката ракия се вари от грозде, само че не от джибри.

Това каза Вълчо Вълчев, който бе сред приготвящите горещата течност в една от ракиджийниците във варненско село. Ракия изваряваха трима души.

Вълчо разказа, че от 20 години спазва традицията за приготвяне на домашна ракия, но го прави през година, тъй като реколтата не винаги е добра, а и вече не е на сметка.

Зимните месеци са най-подходящи за приготвянето на уважаваното питие. След като платя за захар и варене на казан, излиза почти същото да си купиш пивото от магазин, но пък домашното е най-хубаво.

След гроздовата се нарежда сливовата, само че от презрели сини сливи, а после кайсиевата. Вълчо се похвали с ракията, която приготвя по стара рецепта. За да стане пивка, тя трябва да се вари от грозде с изчистени чепки. Важното е сокът да не е изцеден от приготвянето на вино.

Очаквам тази година да изкарам около 25 литра. От нея хубавата в около 15 литра, а останала е слаба, но вкарвам и нея в употреба за почистване на чистачките и прозорците на колата.

През годините стана много трудно да се вари ракия. Гроздето и то най-ниското качество се търгува за около 0.60 лв. за килограм, купува се и захар и се дават пари за казанджийница.

Освен това едно варене отнема максимум четири часа, а понякога ракията се пресича или не става добра, което още повече ни ядосва заради вложените пари, допълни Вълчо.

След това пък, ако стане добра, трябва да се изчака поне три месеца, за да се стабилизира и да е годна за пиене. Същото и с приготвянето на виното, ако се свари сега и се спазва необходимата температура, може да се пие едва по Нова година.

Вълчо не е съгласен с въвеждането на акциза върху домашния алкохол. Вярва, че това е безумния налог, защото подобни казани по евростандартите могат да се въведат едва след пет години. Нужно е хората да оборудват помещенията, да закупят новите казани от мед и нераждавейка, а затова трябват много пари, каза Вълчо.

Той сподели, че подобна ракиджийница вече има във „Виница“. По думите му там са спазени всички евроизисквания, като огнената течност преминава през различни серпантини и утайници.
Всички присъстващи в казанджийницата настояваха за падането на акциза върху домашните питиета.

Няма да се откажа от пиенето на ракия, аз си приготвям всяка година освен нея и вино. Варя по 2 или 3 казана, каза друг човек в казанджийницата.

Според изискванията, които ЕС ни налага, един казан ще може да произведе годишно 2500 литра 40-градусова ракия.

Всичко това се следи със специални уреди, поставени на входа на казана, които контролират количеството джибри, регистрират ракията, която излиза, а третия уред – градуса на ракията. Един едноличен собственик може да притежава само един казан за варене на ракия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата